7 důvodů proč studovat v Kanadě

Přemýšlíte, že se vydáte studovat za velkou louži? Váháte, zda si vybrat Kanadu nebo USA? Tady je pár důvodů, vážných i nevážných, proč zvolit Kanadu.

1. Otevřená společnost

Kanadská společnost je otevřená jako málokterá jiná. Vždyť téměř polovina obyvatel se narodila v jiné zemi a Kanada je multikulturní v tom nejlepším smyslu.

Je příjemné žít alespoň chvíli v zemi, kde vás posuzují podle toho co skutečně děláte a jak se chováte, nikoli podle toho jak vypadáte, odkud jste přišli nebo na co máte „glejt“.

2. Příroda

Láká vás drsná nedotčená příroda, kde ještě není každý zajímavý kout „turisticky“ vybaven nejméně na úrovni tříhvězdičkového hotelu? Pak je Kanada to pravé právě pro vás.

Víte, že 90 % obyvatelstva žije ve zhruba 250 km širokém pásmu podél hranic s USA? Velká část Kanady je lidmi prakticky nedotčená.

3. Úroveň vzdělávání

Kanada klade na úroveň vzdělávání velký důraz. A hodně studentů z celého světa volí právě proto Kanadu jako místo, kde chtějí studovat. Kanada dokonce drží celosvětový rekord v počtu zápisů na vysoké školy nebo univerzity.

4. Javory

Vydejte se za javory. Tenhle kanadský národní strom je opravdu krásný, hlavně když se na podzim vybarví úžasnými barvami. A navíc je i užitečný. Přesvědčte se sami a oslaďte si život pravým kanadským javorovým sirupem pěkně přímo u zdroje.

Víte, že na území Kanady se nachází globální strategická zásoba javorového sirupu? Kanaďané jsou prozíraví a na několika místech uskladnili celkem 40 miliónů liber téhle sladké pochoutky. Pěkná „železná zásoba“ pro případ neúrody, že?

5. Sport

Zajímáte se o hokej? Tak určitě víte, že v Kanadě můžete zažít atmosféru NHL „naživo“. Který hokejový fanda by odolal!

Rádi lyžujete? Vyberte si školu v místě, kde můžete po škole vyrazit na sjezdovku nebo si zvednout hladinu adrenalinu při „freeridingu“.

Rádi poznáváte nové sporty? V Kanadě máte ideální příležitost poznat (a zahrát si!) lakros. Je to totiž kanadský národní sport. Mimochodem, jestli vás myšlenka seznámit se lakrosem zaujala, ale do Kanady se nakonec nedostanete, tak máte šanci i u nás v Čechách.

6. Velkoměsta

Láká vás rušný život velkoměsta s kavárnami, galeriemi, muzei, divadly a … Studujte v Torontu, Montrealu nebo Vancouveru. Každé z nich nabízí to co jiná velkoměsta a něco navíc.

Třeba z Toronta můžete městskou dopravou dojet až k Niagarským vodopádům, v Montrealu - „hlavním městě kultury“ – nasajete francouzský styl a ve Vancouveru můžete prostým přesunem z jedné čtvrti do druhé trochu s nadsázkou procestovat „půl světa“.

7. Dva v jednom

Máte podobných reklamních sloganů „plné zuby“? No, pro Kanadu se ale opravdu hodí… tedy pokud jde o jazyky. Můžete tu totiž studovat dva „rodné“ jazyky v jedné zemi. Stačí se rozhodnout, zda začnete svá jazyková studia v anglofonní nebo frankofonní části Kanady a pracovat nejdříve na své angličtině nebo naopak francouzštině.

Potřebuji do Kanady vízum?

Češi mohou v současné době cestovat do Kanady bez víza, ovšem od 15. 3. 2016 je nutná eTA registrace.

Vízové podmínky se v průběhu posledních let několikrát měnily, donedávna jsme měli s Kanadou bezvízový styk bez nutnosti registrace.

Od 15. 3. 2016 je povinnost si i pří bezvízovém styku zařídit online registraci. Jedná se o tzv. eTA (Electronic Travel Authorization) povolení, které stojí 7 CAD. Potřebujete k tomu mít u sebe váš pas, platební kartu a emailovou adresu.

Na turistické vízum můžete i studovat a je to nejsnazší varianta, jak chodit do jazykové školy v Kanadě.

Typy víz do Kanady

  • Zažijte Kanadu / součástí jsou tzv. WHV (Working Holiday Visa)
  • studentské vízum
  • turistické vízum (již výše zmiňovaná varianta)

Working Holiday Visa

Kanada nabízí pro občany České republiky a Slovenska pracovní program, u kterého mladí lidé od 18 do 35 let mohou cestovat do Kanady za prací. Jednou ze součástí programu jsou tzv. pracovní prázdniny (WHV). Ty jsou nejoblíbenější, ale je zde i část nazvaná Profesní rozvoj a část Stáž v rámci studia.

Počet míst pro jednotlivé země je velmi omezen a limit je většinou rozebrán během několika prvních dnů, kdy se žádosti o vízum začnou podávat (leden každého roku).

Jste-li „majitelem“ WHV, můžete v Kanadě neomezeně pracovat, a kdo chce, může také studovat angličtinu či zvolený obor. Studium s vízem Zažijte Kanadu máte povoleno do maximální délky 6 měsíců.

Studium v Kanadě

Při všech výše zmíněných typech víz (turistickém, studentském, WHV) mohou občané České a Slovenské republiky v Kanadě i studovat.

Kdo chce studovat na dobu kratší 6 měsíců, využije bezvízový styk. Kurzy a studia nad 6 měsíců si vyžadují studentské vízum.

Studentské vízum do Kanady dostanete na dobu podle délky vašeho kurzu (jazykového či odborného studia), studovat můžete i na WHV vízum (až 6 měsíců).

Poplatek za studentské vízum do Kanady lze nalézt na stránkách Government of Canada. V současné době je to 95 EUR nebo 150 CAD.

Pracovní povolení v Kanadě

V Kanadě nesmíte při studiu na turistické ani studentské vízum pracovat, což je velký rozdíl oproti Austrálii a Novému Zélandu.

Z tohoto tvrzení existují výjimky:

Práce v Kanadě

Nedostali jste Working Holiday Visa do Kanady?

Tým Tutuki zaletěl do Kanady a přivezl pro vás programy, které vám umožní v Kanadě pracovat při studiu, jako to má např. Austrálie a Nový Zéland.

Rozdíl je ale v tom, že Austrálie a Nový Zéland mají víza umožňující pracovat hlavně při studiu obecně, kdežto Kanada má typ víza, umožňující vykonávat placenou pracovní praxi při studiu odborných kurzů! A také po skončení studia!

Internship Kanada

Torontu a ve Vancouveru máme školy, kde budete moci studovat odborné předměty a u toho pracovat.

Dvě krásná města, dvě velmi rozdílné destinace… Vancouver a Toronto. Celoroční studijní programy a hlavně pracovní příležitosti pro ty z vás, co jste marně žádali o Working Holiday Visa, kterých je každoročně jenom velmi omezený počet. My máme míst na internship neomezené množství.

Co lze studovat? Jak lze pracovat?

Na škole ILAC Toronto a ILAC Vancouver

  • Tzv. Service Excellence for Business

nebo na škole Arbutus

  • Business Management
  • Hospitality Management
  • Marketing
  • International Trade

Celý rok můžete v Kanadě pracovat. V první polovině programu jako part-time při studiu odborného kurzu, a v druhé polovině roku vykonáváte pracovní praxi, pracujete na plný úvazek.

Nástupní termín je 8–12× ročně.

Program má vždy 2 částí:

  • studium kombinované s brigádou
  • pracovní praxe

Varianty studií na jednotlivých školách najdete pod názvem školy na našem webu. Podle vašeho vzdělání a rozhodnutí si volíte 12 + 12 týdnů, 20 + 20 týdnů, 24 + 24 týdnů, 52 + 52 týdnů, nebo  jenom zkrácený program 24+2 týdny :))

Cestujete do Kanady s vyřízeným studentským vízem a můžete si hledat práci od prvního dne studia.

10 zajímavostí na téma Kanada

aneb Víte, že…

1. Rozloha

Víte, že Kanada je tak rozlehlá, že její východní pobřeží je blíž k Londýnu v Anglii než ke kanadskému západnímu pobřeží?

Má také nejdelší pobřeží ze všech zemí světa.

nejdelší hranici s jiným státem (pochopitelně jde o hranici s USA, která – mimochodem – není střežená). Větší než Kanada je pouze Rusko.

2. Hymna

Víte, že oficiálně se píseň „O Canada“ stala kanadskou národní hymnou až 1. července 1980?

3. Největší jezero

Víte, že v Kanadě najdete největší jezero světa? Tedy v unikátní kategorii „jezero v jezeře“. Nechápete? Jde o jezero Manitou Lake na ostrově Manitoulin Island uprostřed jezera Lake Huron. Manitou Lake si prvenství vybojovalo svou rozlohou 41,1 čtverečních mil.

Pár dalších „jezerních“ faktů: Kanada má víc jezerní plochy než jakákoli jiná země světa. Celkový počet kanadských jezer je okolo 3 miliónů. „Great White North“ má 563 jezer větších než 100 km² – a to nepočítáme Velká jezera.

4. Rybí svíčka

Víte, že drobná kanadská rybka oolichan (neboli candlefish) je tak tučná, že může být po vysušení použita jako svíčka? Prvním osadníkům Britské Kolumbie přišla za dlouhých nocí opravdu vhod.

5. Lesy

Víte, že desetina veškerých lesů světa roste právě v Kanadě? Skoro 70 % z nich je jehličnatých.

6. Proměnlivé počasí

Víte, že Kanada drží světový rekord, pokud jde o náhlou změnu počasí? Roku 1962 se v Pincher Creek v Albertě změnila během jediné hodiny teplota z -19 °C na 22 °C. Na vině byl teplý suchý vítr chinook ze Skalistých hor.

Když už jsme u počasí – zima v Kanadě trvá od října do května a teploty dosahují -20 až – 30 °C. Nejnižší naměřená teplota na území Kanady dosáhla -63 °C (únor 1947 v Yukonu).

7. Velký bratr

Víte, že v Kanadě neexistuje centrální evidence obyvatel? Velký bratr se prostě v Kanadě zase tak moc „nedívá“. Pokud potřebujete někoho nalézt, můžete zkusit třeba některý free vyhledávač.

8. Nejsevernější obydlí

Víte, že v Kanadě leží nejsevernější trvale obydlené místo světa? Jde o výzkumnou a vojenskou stanici Alert na severním výběžku Ellesmerova ostrova jen 450 námořních mil (817 km) od Severního pólu.

9. Led, led, led

Víte, že na území Kanady leží největší ledovcové pole mimo arktické oblasti? Columbia Icefield zabírá 325 km², vrstva ledu dosahuje 100 až 365 m a za rok tu nasněží okolo 7 metrů sněhu.

Je vám z toho zima? Žádný strach, Kanada má i subtropy a tropy. No, vlastně jde o mikroklima na Niagarském poloostrově, kde lze pěstovat i subtropické či tropické rostliny.

10. Santa

Víte, že Santa Claus byl oficiálně prohlášen kanadským občanem? A to přímo kanadským ministrem pro Citizenship and Immigration (občanství a přistěhovalectví). Jason Kenney, který v letech 2008-13 zastával tento post, Santovi vzkázal:

„The Government of Canada wishes Santa the very best in his Christmas Eve duties and wants to let him know that, as a Canadian citizen, he has the automatic right to re-enter Canada once his trip around the world is complete.“ 

Kanada dokonce Santovi přidělila k jeho adrese „Severní pól“ poštovní směrovací číslo H0H 0H0.

Tutuki kvíz - Kanada

Kanada je obrovská nádherná možná trochu drsná země. Třeba ji zažijete jako student nebo ji navštívíte jako turista.

Nebo do ní zavítejte alespoň na chvilku s naším kvízem :-)

Kanada-vlajka-vědomostní kvíz-Kukabara
Příjemnou zábavu!