7 důvodů proč studovat v Kanadě

Přemýšlíte, že se vydáte studovat za velkou louži? Váháte, zda si vybrat Kanadu nebo USA? Tady je pár důvodů, vážných i nevážných, proč zvolit Kanadu.

1. Otevřená společnost

Kanadská společnost je otevřená jako málokterá jiná. Vždyť téměř polovina obyvatel se narodila v jiné zemi a Kanada je multikulturní v tom nejlepším smyslu.

Je příjemné žít alespoň chvíli v zemi, kde vás posuzují podle toho co skutečně děláte a jak se chováte, nikoli podle toho jak vypadáte, odkud jste přišli nebo na co máte „glejt“.

2. Příroda

Láká vás drsná nedotčená příroda, kde ještě není každý zajímavý kout „turisticky“ vybaven nejméně na úrovni tříhvězdičkového hotelu? Pak je Kanada to pravé právě pro vás.

Víte, že 90 % obyvatelstva žije ve zhruba 250 km širokém pásmu podél hranic s USA? Velká část Kanady je lidmi prakticky nedotčená.

3. Úroveň vzdělávání

Kanada klade na úroveň vzdělávání velký důraz. A hodně studentů z celého světa volí právě proto Kanadu jako místo, kde chtějí studovat. Kanada dokonce drží celosvětový rekord v počtu zápisů na vysoké školy nebo univerzity.

4. Javory

Vydejte se za javory. Tenhle kanadský národní strom je opravdu krásný, hlavně když se na podzim vybarví úžasnými barvami. A navíc je i užitečný. Přesvědčte se sami a oslaďte si život pravým kanadským javorovým sirupem pěkně přímo u zdroje.

Víte, že na území Kanady se nachází globální strategická zásoba javorového sirupu? Kanaďané jsou prozíraví a na několika místech uskladnili celkem 40 miliónů liber téhle sladké pochoutky. Pěkná „železná zásoba“ pro případ neúrody, že?

5. Sport

Zajímáte se o hokej? Tak určitě víte, že v Kanadě můžete zažít atmosféru NHL „naživo“. Který hokejový fanda by odolal!

Rádi lyžujete? Vyberte si školu v místě, kde můžete po škole vyrazit na sjezdovku nebo si zvednout hladinu adrenalinu při „freeridingu“.

Rádi poznáváte nové sporty? V Kanadě máte ideální příležitost poznat (a zahrát si!) lakros. Je to totiž kanadský národní sport. Mimochodem, jestli vás myšlenka seznámit se lakrosem zaujala, ale do Kanady se nakonec nedostanete, tak máte šanci i u nás v Čechách.

6. Velkoměsta

Láká vás rušný život velkoměsta s kavárnami, galeriemi, muzei, divadly a … Studujte v Torontu, Montrealu nebo Vancouveru. Každé z nich nabízí to co jiná velkoměsta a něco navíc.

Třeba z Toronta můžete městskou dopravou dojet až k Niagarským vodopádům, v Montrealu - „hlavním městě kultury“ – nasajete francouzský styl a ve Vancouveru můžete prostým přesunem z jedné čtvrti do druhé trochu s nadsázkou procestovat „půl světa“.

7. Dva v jednom

Máte podobných reklamních sloganů „plné zuby“? No, pro Kanadu se ale opravdu hodí… tedy pokud jde o jazyky. Můžete tu totiž studovat dva „rodné“ jazyky v jedné zemi. Stačí se rozhodnout, zda začnete svá jazyková studia v anglofonní nebo frankofonní části Kanady a pracovat nejdříve na své angličtině nebo naopak francouzštině.

Rádi byste Kanadu navštívili a nevíte, jak na to? Chcete v Kanadě studovat nebo pracovat a zjišťujete, jaké vízum by k tomu bylo nejlepší? Není nic snazšího než si pročíst níže uvedené informace. Mrkněte na souhrn informací, které jsme pro vás v Tutuki dali dohromady včetně aktuální situace spojené se světovou pandemie Covidu-19.

Vstup do Kanady a Covid-19

Vzhledem k současné covidové situaci se spousta věcí mění doslova každým dnem. Podle informací ke dni 1. 11. 2021 můžete do Kanady vycestovat, musíte však splnit určité podmínky.

První podmínka – plně naočkovaná osoba

Všechny osoby, které přijíždějí do Kanady, se musí kvalifikovat jako osoba plně naočkovaná (Fully vaccinated traveller). To znamená, že jste:

 • obdrželi nejméně 2 dávky vakcíny proti nemoci Covid-19 schválené kanadskou vládou, nebo mix 2 dávek vakcín schválených kanadskou vládou, nebo alespoň 1 dávku vakcíny Janssen/Johnson & Johnson. Vakcíny schválené pro vstup do Kanady jsou Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca/COVISHIELD.
 • obdrželi druhou dávku vakcíny nejméně 14 dní před vstupem do Kanady.
 • nahráli doklad o očkování do aplikace ArriveCAN.
 • A nevykazuje žádné příznaky nemoci Covid-19.

Další vstupní podmínky

Dále musíte:

 1. Předložit negativní molekulární test na Covid-19 platný 72 hodin před odletem do Kanady (povinný pro všechny osoby starší 5 let), nebo potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 (pozitivní výsledek testu) provedený mezi 14 až 180 dny před odletem. Antigenní testy nejsou uznány.
 2. Podstoupit a mít připravený plán pro 14denní karanténu, pokud se nekvalifikujete jako plně očkovaná osoba.

Doklady potřebné ke vstupu do Kanady

Abychom se v tom neztratili, shrňme si, co si potřebujete připravit před cestou do Kanady:

 • Potvrzení z aplikace ArriveCAN.
 • Potvrzení o ukončeném očkování včetně papírové kopie v anglickém nebo francouzském jazyce.
 • Výsledek molekulárního testu na Covid-19 v anglickém nebo francouzském jazyce.
 • Další cestovní dokumenty.

Aplikace ArriveCAN

Aplikace ArriveCan vám zjednoduší vstup na území Kanady. 72 hodin před příletem do Kanady máte povinnost zadat své osobní údaje a další cestovní informace do této aplikace, která je dostupná v anglickém, francouzském a španělském jazyce. Můžete si jí stáhnout do mobilu a nebo se přihlásit přes webovou stránku https://arrivecan.cbsa-asfc.cloud-nuage.canada.ca/welcome.

Nejprve budete požádáni o vytvoření osobního účtu, kde zadáte emailovou adresu a heslo. Vytvoření účtu nezabere více než 15 minut a k jeho dokončení budete potřebovat potvrzující 6místný kód, který vám přijde na email, a který poté do aplikace zadáte.

V aplikaci vyplníte potvrzení o ukončeném očkování, data vaší cesty, čas příletu do kanady, název aerolinky, číslo letu, číslo cestovního dokladu a vaše telefonní číslo.

Aplikaci můžete využít i k naskenování vašeho cestovního dokladu. Po vyplnění všech potřebných údajů obdržíte z aplikace ArriveCAN potvrzení, ve kterém je souhrn vašich osobních a cestovních informací, případně seznam dalších osob, které s vámi cestují a 6 místný kód. Toto potvrzení si následně vytisknete. Musíte se jím prokázat ještě před nástupem do letadla a po příletu do Kanady bude po vás toto potvrzení vyžadovat imigrační úředník.

Náhodné testování?

Ano, i to se může stát. Po příletu do Kanady můžete být vyzváni imigračním úředníkem k podstoupení náhodného testu. Testování je zdarma a nemusíte čekat na výsledek. Tohoto testování se neúčastní děti mladší 5 let a osoby, které prodělaly nemoc Covid-19 a mohou doložit výsledek pozitivního testu provedeného v období 14 až 180 dní před odletem do Kanady.

Výsledky náhodného testování po příletu do Kanady

NEGATIVNÍ

Pokud je výsledek vašeho testu po příletu do Kanady negativní, řídíte se veškerými platnými opatřeními, nosíte respirátor nebo roušku na všech veřejných místech 14 dní po vstupu do Kanady, kontrolujete u sebe výskyt příznaků onemocnění Covid-19, máte u sebe seznam osob, se kterými jste se potkali v prvních 14 dnech v Kanadě, a máte k dispozici potvrzení o ukončeném očkování a výsledek testu před příletem do Kanady.

POZITIVNÍ

Pokud je výsledek vašeho testu pozitivní, musíte ihned kontaktovat místní správu ochrany veřejného zdraví, nahlásit pozitivní výsledek kanadskému úřadu veřejného zdraví (Public Health Agency of Canada), a mít k dispozici potvrzení o ukončeném očkování.

Výjimky

Pokud jste v minulosti prodělali onemocnění Covid-19, i přesto musíte v současné době pro vstup do Kanady splňovat výše uvedené podmínky, tzn. musíte mít řádně ukončené očkování proti nemoci Covid-19.

Existuje však několik výjimek, kdy se při vstupu do Kanady nemusíte prokazovat potvrzením o plném očkování. Tyto výjimky najdete na https://travel.gc.ca/travel-covid/travel-restrictions/exemptions. Patří mezi ně děti, diplomaté apod., ale také mezinárodní studenti a zahraniční pracovníci. Bližší informace o podmínkách vstupu najdete zde:

 • Mezinárodní studenti:
 • Zahraniční pracovníci:

Studenti, kteří přijíždějí do Kanady, aby tam studovali a žili, i zahraniční pracovníci, se musí prokázat platným studentským nebo pracovním vízem a dalšími povinnými dokumenty, musí podstoupit molekulární test na Covid-19 před odletem do Kanady, předem se registrovat k testu po příletu do Kanady, mít k dispozici plán povinné 14denní karantény, veškeré údaje a cestovní informace zadány v aplikaci ArriveCAN.

Děti a příjezd do Kanady

Všechny neočkované děti mezi 0 až 4,99 let, které jsou doprovázeny plně naočkovanými osobami, mají výjimku a nemusí tak podstupovat molekulární test na Covid-19 před vstupem do Kanady, ani test na hranicích, ani další molekulární test po 8 dnech v Kanadě. Pokud jsou doprovázeny plně očkovanými osobami, nemusí děti mezi 0 až 4,99 let podstupovat povinnou karanténu.

Všechny neočkované děti mezi 5 až 11,99 lety*, které jsou doprovázeny plně naočkovanými osobami, musí podstoupit molekulární test na Covid-19 před vstupem do Kanady, vstupní test na hranicích a další molekulární test po 8 dnech v Kanadě. V prvních 14 dnech po vstupu do Kanady dále:

 • nesmí navštěvovat žádné školní či předškolní zařízení nebo tábor,
 • nesmí se účastnit žádné vnitřní či venkovní akce, které se účastní větší počet osob,
 • nesmí jezdit autobusem, metrem, vlakem nebo jakýmkoliv dalším dopravním prostředkem s více osobami,
 • musí se řídit všemi dalšími pokyny, které obdržely v příručce při vstupu do Kanady.

Všechny neočkované nebo částečně očkované děti mezi 12 až 17 lety se musí podrobit 14denní karanténě a všem testovacím požadavkům před vstupem do Kanady, testování na hranicích i testování po 8 dnech v Kanadě.

*Informace týkající se dětí ve věku 5 až 12 let se mohou v nejbližší době změnit vzhledem k procesu schválení vakcíny proti nemoci Covid-19 pro děti od 5 let. Pro aktuální informace nás prosím kontaktujte na telefonním čísle 773 127 957 nebo navštivte oficiální webovou stránku. 

Jsem v Kanadě, co dál?

Pokud nejste plně naočkovaná osoba, jste povinni podrobit se 14denní karanténě nebo 10denní izolaci. Musíte mít také předem připravený plán karantény. Toto rovněž platí i pro osoby plně naočkované, pro případ pozitivního testu po příletu nebo výskytu příznaků nemoci Covid-19.

Karanténa začíná běžet dnem příletu do Kanady a potrvá 14 dní. Druhý den po příletu obdržíte email s žádostí, abyste potvrdili váš příjezd do místa karantény nebo izolace. Email bude rovněž obsahovat odkaz na aplikaci ArriveCAN. Po přihlášení do aplikace potvrdíte váš příjezd a každý den budete požádáni, abyste vyplnili sebehodnocení příznaků.

Osmý den po příletu do Kanady vám aplikace připomene otestovat se testem na Covid-19 a odeslat jej do laboratoře.

Pozitivní test nebo kontakt s pozitivní osobou v prvních 14 dnech

Pokud u sebe vypozorujete příznaky onemocnění Covid-19 nebo jste se během vašich prvních 14 dní v Kanadě setkali s pozitivní osobou, musíte ihned:

 • kontaktovat místní správu ochrany veřejného zdraví a postupovat podle jejich pokynů, a to včetně izolace,
 • nahlásit příznaky kanadskému úřadu veřejného zdraví (Public Health Agency of Canada),
 • započít 10denní izolaci,
 • prokázat se výsledkem testu, pokud o to budete vyzváni.

Veškeré informace zde uvedené jsou převzaty a volně přeloženy z oficiální vládní webové stránky Kanady www.travel.gc.ca Pro úplné a aktuální informace prosím sledujte tuto webovou stránku.

Potřebuji do Kanady vízum?

Rádi byste Kanadu navštívili a nevíte, jak na to? Chcete v Kanadě studovat nebo pracovat a zjišťujete, jaké vízum by k tomu bylo nejlepší? Není nic snazšího než si pročíst informace uvedené níže. Mrkněte na souhrn informací týkající se vstupu do Kanady (horizontální menu výše), které jsme pro vás v Tutuki dali dohromady včetně aktuální situace spojené se světovou pandemií Covidu-19.

 Typy víz do Kanady

Na turistické vízum můžete i studovat a je to nejsnazší varianta, jak chodit do jazykové školy v Kanadě.

Práce v Kanadě

Nedostali jste Working Holiday Visa do Kanady?

Tým Tutuki zaletěl do Kanady a přivezl pro vás programy, které vám umožní v Kanadě pracovat při studiu, jako to má např. Austrálie a Nový Zéland.

Rozdíl je ale v tom, že Austrálie a Nový Zéland mají víza umožňující pracovat hlavně při studiu obecně, kdežto Kanada má typ víza, umožňující vykonávat placenou pracovní praxi při studiu odborných kurzů! A také po skončení studia!

Internship Kanada

Torontu a ve Vancouveru máme školy, kde budete moci studovat odborné předměty a u toho pracovat.

Dvě krásná města, dvě velmi rozdílné destinace… Vancouver a Toronto. Celoroční studijní programy a hlavně pracovní příležitosti pro ty z vás, co jste marně žádali o Working Holiday Visa, kterých je každoročně jenom velmi omezený počet. My máme míst na internship neomezené množství.

Co lze studovat? Jak lze pracovat?

Na škole ILAC Toronto a ILAC Vancouver

 • Tzv. Service Excellence for Business

nebo na škole Arbutus

 • Business Management
 • Hospitality Management
 • Marketing
 • International Trade

Celý rok můžete v Kanadě pracovat. V první polovině programu jako part-time při studiu odborného kurzu, a v druhé polovině roku vykonáváte pracovní praxi, pracujete na plný úvazek.

Nástupní termín je 8–12× ročně.

Program má vždy 2 částí:

 • studium kombinované s brigádou
 • pracovní praxe

Varianty studií na jednotlivých školách najdete pod názvem školy na našem webu. Podle vašeho vzdělání a rozhodnutí si volíte 12 + 12 týdnů, 20 + 20 týdnů, 24 + 24 týdnů, 52 + 52 týdnů, nebo  jenom zkrácený program 24+2 týdny :))

Cestujete do Kanady s vyřízeným studentským vízem a můžete si hledat práci od prvního dne studia.

10 zajímavostí na téma Kanada

aneb Víte, že…

1. Rozloha

Víte, že Kanada je tak rozlehlá, že její východní pobřeží je blíž k Londýnu v Anglii než ke kanadskému západnímu pobřeží?

Má také nejdelší pobřeží ze všech zemí světa.

nejdelší hranici s jiným státem (pochopitelně jde o hranici s USA, která – mimochodem – není střežená). Větší než Kanada je pouze Rusko.

2. Hymna

Víte, že oficiálně se píseň „O Canada“ stala kanadskou národní hymnou až 1. července 1980?

3. Největší jezero

Víte, že v Kanadě najdete největší jezero světa? Tedy v unikátní kategorii „jezero v jezeře“. Nechápete? Jde o jezero Manitou Lake na ostrově Manitoulin Island uprostřed jezera Lake Huron. Manitou Lake si prvenství vybojovalo svou rozlohou 41,1 čtverečních mil.

Pár dalších „jezerních“ faktů: Kanada má víc jezerní plochy než jakákoli jiná země světa. Celkový počet kanadských jezer je okolo 3 miliónů. „Great White North“ má 563 jezer větších než 100 km² – a to nepočítáme Velká jezera.

4. Rybí svíčka

Víte, že drobná kanadská rybka oolichan (neboli candlefish) je tak tučná, že může být po vysušení použita jako svíčka? Prvním osadníkům Britské Kolumbie přišla za dlouhých nocí opravdu vhod.

5. Lesy

Víte, že desetina veškerých lesů světa roste právě v Kanadě? Skoro 70 % z nich je jehličnatých.

6. Proměnlivé počasí

Víte, že Kanada drží světový rekord, pokud jde o náhlou změnu počasí? Roku 1962 se v Pincher Creek v Albertě změnila během jediné hodiny teplota z -19 °C na 22 °C. Na vině byl teplý suchý vítr chinook ze Skalistých hor.

Když už jsme u počasí – zima v Kanadě trvá od října do května a teploty dosahují -20 až – 30 °C. Nejnižší naměřená teplota na území Kanady dosáhla -63 °C (únor 1947 v Yukonu).

7. Velký bratr

Víte, že v Kanadě neexistuje centrální evidence obyvatel? Velký bratr se prostě v Kanadě zase tak moc „nedívá“. Pokud potřebujete někoho nalézt, můžete zkusit třeba některý free vyhledávač.

8. Nejsevernější obydlí

Víte, že v Kanadě leží nejsevernější trvale obydlené místo světa? Jde o výzkumnou a vojenskou stanici Alert na severním výběžku Ellesmerova ostrova jen 450 námořních mil (817 km) od Severního pólu.

9. Led, led, led

Víte, že na území Kanady leží největší ledovcové pole mimo arktické oblasti? Columbia Icefield zabírá 325 km², vrstva ledu dosahuje 100 až 365 m a za rok tu nasněží okolo 7 metrů sněhu.

Je vám z toho zima? Žádný strach, Kanada má i subtropy a tropy. No, vlastně jde o mikroklima na Niagarském poloostrově, kde lze pěstovat i subtropické či tropické rostliny.

10. Santa

Víte, že Santa Claus byl oficiálně prohlášen kanadským občanem? A to přímo kanadským ministrem pro Citizenship and Immigration (občanství a přistěhovalectví). Jason Kenney, který v letech 2008-13 zastával tento post, Santovi vzkázal:

„The Government of Canada wishes Santa the very best in his Christmas Eve duties and wants to let him know that, as a Canadian citizen, he has the automatic right to re-enter Canada once his trip around the world is complete.“ 

Kanada dokonce Santovi přidělila k jeho adrese „Severní pól“ poštovní směrovací číslo H0H 0H0.