Kypr neboli též Afroditin ostrov je místo, které stojí za objevení a prozkoumání skrz na skrz. Najdete tu spoustu nádherných míst, úchvatných památek i krásných písečných pláží zalitých sluncem. Není divu, že zdejší teplé a slunečné podnebí láka na Kypr nejen turisty, ale také studenty, kteří se tady zdokonalují v angličtině.

Ani my jsme neodolali a začátkem července jsme se vydali prozkoumat krásy tohoto osobitého ostrova. Hlavním cílem však byla největší jazyková škola na ostrově, kterou jsme si sami vyzkoušeli, a nyní se s vámi podělíme o naše dojmy a postřehy.

Kypr 1

Kypr je ideálním místem nejen pro dovolenou

Třetí největší ostrov ve Středozemním moři, jež se rozkládá na pomezí Evropy a Asie,  svou rozmanitostí nadchne snad každého. Snoubí totiž různé vlivy – mísí se zde řecké, turecké, anglické a blízkovýchodní prvky –, a vy tak budete mít pocit, jako byste navštívili hned několik zemí najednou.

Bezpochyby vás potěší nespočet památek a architektonických skvostů, překrásné rozlehlé pláže s tyrkysově čistým mořem, nádherná panenská příroda, příjemná atmosféra i skvělé jídlo. Pokud jste navíc milovníci slunce, budete si na ostrově libovat doslova téměř každý den. Slunce tu svítí až 320 dní v roce.

Víte, že je Kypr rozdělený na dvě části? 

Skutečně je tomu tak. Severní část ostrova patří Turecku a jižní část Řecku. Uznávanými úředními jazyky na ostrově jsou tudíž řečtina i turečtina. Domluvíte se však naprosto bez problému i anglicky. Angličtinu místní ovládají bravurně – přece jen byl Kypr až do roku 1960 součástí britské kolonie.

Nejspíše vás proto nepřekvapí, že právě na tomto krásném a osobitém ostrově celoročně probíhají kurzy angličtiny pro dospělé i rodiny s dětmi.

Proč studovat angličtinu na Kypru?

Důvodů, proč vyrazit za studiem angličtiny zrovna na Kypr, je opravdu hodně. Tady je jen malý ochutnávkový výčet:

 • Krásné počasí téměř po celý rok
 • Rozmanitost
 • Nádherné rozlehlé pláže
 • Moře s křišťálově modrou vodou
 • Panenská příroda
 • Historické památky
 • Vynikající středomořská kuchyně
 • Skvělé kyperské víno
 • Nepřeberné množství aktivit
 • Úžasné zážitky na každém kroku

Jak sami vidíte, Kypr je ideální destinací pro propojení dovolené s výukou angličtiny. Pokud tedy milujete slunce a chcete se zdokonalit v anglickém jazyce, můžete právě na tomto místě smysluplně spojit příjemné s užitečným, stejně jako studenti, kteří se sem neustále vrací.

 

► Tip: Přečtěte si 6 důvodů, proč studovat angličtinu na Kypru ››

Jazyková škola English in Cyprus

Jazyková škola English in Cyprus je středně velikou jazykovou školou, jež nabízí výuku anglického jazyka studentům z celého světa. Kromě kurzů angličtiny pro dospělé zde pořádají i jazykové pobyty pro rodiny s dětmi a letní kurzy, tzv. Summer Camps, které jsou určené pro děti ve věku 7–17 let.

Škola English in Cyprus sídlí asi 10 minut od centra města Limassol na jihu ostrova. Výuku si užijete v klimatizovaných a plně vybavených učebnách.

Školu vedou kvalifikovaní rodilí mluvčí, kteří využívají klasické metody výuky.

Výhody školy English in Cyprus:

 • jedna z mála jazykových škol na ostrově 
 • budova školy jen 10 minut od centra města
 • kvalitní výuka
 • rodinná atmosféra
 • knihovna a studovna
 • WiFi po celé budově školy zdarma
 • zajištěná autobusová doprava z ubytování do školy a zpět

► Tip: Zjistěte více informací o škole English in Cyprus ››

Jak působila škola English in Cyprus na nás?

Během našeho pobytu na Kypru jsme samozřejmě museli i my vyzkoušet a omrknout jazykovou školu English in Cyprus. Máme ji totiž jako jedinou v nabídce jazykových škol na tomto ostrově. A jelikož je pro nás nesmírně důležité nabízet vám kvalitní školy, otestovali jsme ji sami na sobě.

Jaký dojem na nás udělala?

Více méně by se dalo říct, že dobrý. :) Škola nabízí kurzy pro dospělé i děti. Dohromady tam bylo odhadem 10 tříd. 4 třídy pro děti a mládež, zbytek dospělí. Starší kluci (11 a 12 let) chodili do pre-intermediate level. Mladší (8 let) do úplných začátečníků.

Přiznáváme, že na náš vkus byla výuka pro děti vedena příliš vážně. Důraz se kladl na gramatiku. Starší kluci psali každý pátek testy, probírali předpřítomný i předminulý čas, což byl trochu problém pro ty, kteří neznají ani minulý čas. Pro děti, které mají vysoké ambice, je to ale takto asi v pořádku a bude jim to vyhovovat. Přesto my bychom si při výuce o prázdninách představovali zábavnější lekce s důrazem na konverzaci.

Kypr 2

Co se týče národnostního mixu u dětí, tak ten byl trochu monotónní. Spousta Rusů, pár Ukrajinců, jedna Němka. Bylo znatelné, že Rusko je jejich nejsilnější trh.

Kurzy pro dospělé byly vedeny uspokojivě. Sice to také nebyla žádná velká zábava, ale musíme říct, že se systematicky posunovali vpřed, což je super.

Kypr 3

Obrovské plus je, že škola zajišťuje školní autobus zdarma, který vás dopraví během chvilky z ubytování do školy a po vyučování zase zpět. To jsme kvůli místní velmi složité dopravě opravdu ocenili.

Školní výlety

Škola vždy v pátek pořádala půldenní výlety. Jeli jsme s nimi třeba na výlet do Pafosu, u jehož pobřeží se údajně zrodila bohyně krásy a lásky Afrodité. :-)

Půvabné pobřežní město Pafos je jedním z historicky nejvýznamnějších míst na celém ostrově. Dochovala se zde řada památek za starověkého Řecka, jejichž část, např. překrásné zachovalé mozaiky, si můžete prohlédnout ve zdejším archeologickém parku. Město i jeho pobřeží je nádherné a určitě stojí za návštěvu.

Jaké bylo Junior centrum?

Vedení školy nás vzalo i do jejich Junior centra, které je umístěné do univerzitního kampusu University of Central Lancashire Cyprus blízko letiště v Larnace.

Letní kemp vedl mladý zapálený muž, který do toho dával celé srdce, což bylo opravdu znát. Panovala tam daleko příjemnější a dynamičtější atmosféra než v hlavní budově školy.

Děti, které se kempu účastnily, bydlely v nových univerzitních kolejích s bazénem, na výuku i jídlo docházely do budovy moderní univerzity. Výuka byla zaměřena na konverzaci a den byl pak plný her a mimoškolních aktivit. Za nás tedy letní kemp doporučujeme všemi deseti.

Kde se můžete během studijního pobytu ubytovat?

Pokud vás zajímá, jak se žije na Kypru, můžete si vybrat hostitelské rodiny. Budete tak mít skvělou příležitost poznat místní kulturu, tradice a zvyky opravdu zblízka. Navíc budete denně mluvit anglicky – většina hostitelských rodin pochází z Anglie, takže angličtinu mají perfektní.

Další možností je bydlet v rezidenci Blue Crane Hotel Apts v prostorných, plně vybavených apartmánech s obývacím pokojem a kuchyňským koutem. Najdete tu mimo jiné restauraci a bar, velký bazén, saunu či tenisové kurty. V blízkosti hotelu se nachází další restaurace, obchody, kavárny či noční bary.

Při této volbě ubytování vás určitě potěší nejen nezávislost, ale také skvělá poloha rezidence – je asi jen 3 minuty chůze od písečné pláže Armonia Beach, 10 minut jízdy od centra města  a 15–30 minut od školy.

Naše zkušenost s ubytováním

Při prozkoumávání Kypru a zejména školy English in Cyprus jsme využili možnosti ubytování právě v rezidenci Blue Crane Hotel Apts. Mile nás překvapilo, že i když jsme dorazili do hotelu před oficiálním check-in, dostali jsme pokoje hned.

Apartmány byly jednoduché, ale docela fajn. Skládaly se z jedné ložnice a obývacího pokoje s kuchyňským koutem, kde byla letitá linka s dřezem, dvou plotýnka, topinkovač, malá lednice a rychlovarná konvice. Trouba i mikrovlnka chyběly, ale ve výsledku to nevadilo, i když jsme si po celou dobu pobytu vařili.

Každý pokoj měl také balkon s výhledem na moře a v suterénu hotelu byla k dispozici pračka, takže jsme si mohli podle potřeby vyprat.

Nebudeme vám nic nalhávat, pokoje měly už nejlepší léta za sebou, ale byly čisté a pravidelně uklízené.

Před hotelem byla prostorná terasa s bazénem s teplou a čistou vodou. Naproti hotelu přes silnici je krásná pláž Armonia Beach, která byla téměř liduprázdná, nekonečná, písčitá s pozvolným vstupem do moře – oproti Maltě, kde jsou pláže většinou kamenité, tohle hodnotíme jako velké plus. Přímo na pláži je příjemný Armonia Bar, kde se můžete dobře najíst za příznivé ceny.

Hned pod hotelem je malá samoobsluha se základními potravinami. Na větší nákupy jsme chodili do cca 20 minut vzdáleného supermarketu Metro a nad ním je i Lidl.

Kypr 4

Krásné město Limassol

Limassol je druhé největší město ostrova, jež leží v zálivu Akrotiri na jižním pobřeží Kypru mezi dvěma starobylými městy Amathus a Kourion. Zároveň je největším a nejdůležitějším kyperským přístavem, který je lemovaný řadou palem, hotelů a kotvících jachet. Na kouzlu mu přidává také pohoří Troodos, jež se hrdě tyčí v pozadí.

Kromě přístavu vás ale uchvátí i nádherné pláže, výtečná kuchyně, mnohá muzea, archeologická naleziště, kavárny nebo všestrannost a široké možnosti vyžití. Skvělou zábavu podle svého gusta si tady najde opravdu každý. Není proto divu, že je Limassol oblíbenou turistickou lokalitou nejen pro anglické, ale i evropské turisty.

Doprava v Limassolu

Doprava městskou hromadnou dopravou v Limassolu není zrovna jednoduchá. Je spíše pekelně složitá. :-) Zorientovat se v místních autobusových linkách bylo občas o nervy. Proto pro nás byl autobus organizovaný školou obrovskou pomocí a také úsporou času. Každé ráno nás v 8:30 vyzvedl na hotelu a během chvilky nás dopravil do školy – mimochodem, jen pár metrů od školy je kavárna, kde vám připraví výbornou ledovou kávu.

S trochou trpělivosti se dá však za pomoci aplikace Cyprus Bus proniknout i do tajů zdejší městské dopravy. Například s linkou číslo 30 můžete za 1,5 Eura (platí se u řidiče) procestovat celé mnohakilometrové limassolské pobřeží od archeologického naleziště Amathus, přes přístav až po nádhernou Lady’s Mile Beach.

Využít můžete samozřejmě i taxislužby. Z vlastní zkušenosti doporučujeme raději Bolt. Taxikáři jsou totiž vykukové očividně všude a často si nezapínají taxametr, takže jsou mnohem dražší. U Boltu znáte cenu už před samotnou jízdou.

Na Kypru jezdí i meziměstské autobusy, případně si můžete téměř na každém rohu půjčit auto a procestovat tento nádherný ostrov dle libosti. Jen nezapomeňte, že se jezdí vlevo!

Pokud chcete vyrazit do vzdálenějších částí Kypru, kam byste se sami jen tak nedostali, využijte nabídku místní cestovní kanceláře Ascot Travel. Kancelář má nedaleko rezidence Blue Crane. Náš přítel s nimi vyrazil na dva výjezdy do hor i do Nikosie a byl velmi spokojený.

Tip na výlet

Po pátečním školním výletu jsme o víkendu stihli ještě jeden výlet, a to do antického města Kurion se zachovalým amfiteátrem, Apollonovým chrámem, stadionem, lázněmi a zbytky několika vil s bohatou mozaikovou výzdobou.

Po procházce tímto nádherným místem, kde nás na každém kroku  provázela úžasná atmosféra i příběhy lidí, kteří zde žili a také zahynuli při zdrcujícím zemětřesení, jsme seběhli po asfaltce o pár set metrů níž na nádhernou pláž Kourion Beach. Příjemný plážový bar odděluje oblázkovou část pláže od písečné, kde je samozřejmě více lidí. Parádní místo, které si určitě nenechte ujít.

Kypr 6

Naše dojmy z pobytu na Kypru v bodech

Škola:

 • Škola byla průměrná, ale na 14 dní je určitě dostačující.
 • Výuku pro děti vedli na náš vkus příliš vážně.
 • Kurzy pro dospělé byly uspokojivé. Nečekejte při nich žádnou velkou zábavu, ale rozhodně se systematicky budete posouvat vpřed.
 • Centrum pro juniory hodnotíme velmi kladně. Má úplně jinou atmosféru než hlavní budova školy v Limassolu.
 • Pohodlný byl odvoz i dovoz ze školy školním autobusem.

Ubytování:

 • Hotel byl uspokojivý, ale pro nenáročné uživatele.
 • Ubytování bylo sice jednoduché, avšak čisté.
 • Určitě doporučuji si přikoupit polopenzi.
 • Hned naproti hotelu byla moc příjemná písčitá pláž s minimem lidí.
 • V blízkosti je několik obchodů, restaurací i kaváren.

Doprava:

 • Místní hromadná doprava je docela složitá. Zjistit spoje městských autobusů bylo někdy až o nervy.
 • Meziměstské linky jsou jednodušší, pokud už se člověk dostane na autobusové nádraží.
 • Velká pomoc a úspora času je školní autobus, který vás zdarma odveze z rezidence do školy a zpět.
 • Můžete si samozřejmě půjčit auto, což oceníte při objevování krás ostrova. Půjčovny jsou téměř na každém rohu.
 • Pokud budete chtít využívat taxislužeb, tak doporučujeme raději Bolt. Taxikáři často nemají zapnutý taxametr a jsou dražší než Bolt, u kterého víte cenu vždy dopředu.

Kypr:

 • Nádherné místo plné úžasných míst.
 • Velmi příjemné slunečné počasí.
 • Skvělé vyžití jak pro dospělé, tak i pro děti.
 • Krásné rozlehlé pláže, převážně písečné, s pozvolným vstupem do moře, což oceníte hlavně s dětmi.
 • Každý si tady najde to své – památky, přírodu, vodní hrátky, cyklovýlety, jídlo, zábavu…

Vydejte se na Kypr s námi

Oslovil vás Kypr svou jedinečností? Uvažujete, že byste si užili krásné dny v teple a okořenili je studiem, ať už sami, nebo s celou rodinou? Skvělá volba! Ozvěte se nám a my vám pomůžeme s organizací celého pobytu, abyste si ho maximálně užili – bez starostí a s radostí.