Tutuki a Irsko

Tutuki si zaletělo do Irska… letadlem, protože na těch 2000 km by chudák kukabara (náš tehdejší ptačí maskot) nestačila.

Prošli jsme si všechny školy v Dublinu a v Galway, jejichž zprostředkování ke studiu vám Tutuki nabízí. Bylo to užitečné, bylo to krásné a bylo to inspirativní!

Je důležité vždy vědět, co můžete od té které školy čekat, abyste si mohli poctivě vybrat tu svoji ideální destinaci. Osobní zkušenost se školami a místy je proto pro nás velmi důležitá. Jenom tak můžeme své vlastní zkušenosti předat vám, našim studentům.

Objevuje se i ve vašich plánech cesta do Irska? Zde jsou naše subjektivní postřehy.

Zkušenost s letem do Irska?

Chceme vám popsat zkušenosti s leteckou společností. Vyzkoušeli jsme si Aer Lingus na cestě z Prahy do Dublinu a Ryan Air při letu zpět.

Jsou to nízkorozpočtovky, takže cena letu byla o trochu levnější, než s normální společností (hodně závisí na sezonnosti). Nás to stálo cca 8.000 Kč. Co nás osobně na těchto letech levných společností otravuje, je jejich systém bookace sedadla (místenky).

Když nechcete za bookaci sedadla platit extra EUR navíc, tak u Aer Lingus si zdarma můžete udělat online rezervaci sedadla, ale jenom a pouze „až“ 30 hodin před odletem. Nelze dříve. Takže musíte být technicky vybaven i doma, nejenom např. v kanceláři, protože letíte-li studovat, začínáte v neděli a rezervaci sedadla tudíž musíte dělat v sobotu či v neděli! A kdybyste neměli doma internet, tak to nemá řešení. Navíc, kde si pak máte vytisknout Boarding Pass? Znovou se mi do kanceláře nechtělo… Naštěstí na letišti v Praze nejspíše bez problémů uznají, když jim ukážete Boarding Pass na svém chytrém telefonu :) Nám to uznali.

Let zpět s Ryan Air má trochu delší ten čas, kdy si musíte (!) udělat svoji online rezervaci sedadla. Je to 7 dnů před letem. Ve škole jsou na to naštěstí nachystáni, a tak jsme si večer udělali online bookaci a poslali to na školní email určený pro tisk dokumentů (služba pro studenty), a oni to vytiskli a druhý den ráno jsme si to ve škole vyzvedli.

Do letadla si vezměte svoji svačinu, zadarmo vám nedají nic. Můžete si tam nakoupit, ale „made in doma“ vyjde podstatně levněji.

IMGP5496 FBIMGP5499 FB

Česko jsme potkali hned na letišti

No ano, první dopravní prostředek, taxík do ubytování, byl z české produkce. Jeli jsem Škodovkou Superbem :)

Cenově to vyšlo lépe, než si kupovat službu od školy…, ale dopředu jsme si zjistili u strejdy Googla, kde bydlíme a jak je to daleko, abychom nesplakali nad „prodělkem“ :)

Škodovky jezdí po Irsku běžně, jenom mají volant na jiné straně, než ty naše. Reklamy najdete třeba na městských autobusech (tradiční je žluto-modrý double-decker).

IMGP5460 FBIMGP4931 FB

Za počasím do Irska nejezděte

Z Prahy jsme odlétali se sluncem ve vlasech (20°C) a v Dublinu byla potřeba kšiltovka proti dešti a 12°C příliš nehřálo. Vylepšoval to chladný vítr od Atlantiku.

Dublin je krásné historické město, takže počasí není tím důvodem, proč tam jet. Hlavně, že budeme mluvit anglicky a, pochopitelně, my jsme tu i za byznysem a obcházíme jazykové školy. Potřebujeme pro naše studenty dovézt spousty novinek a dobré nabídky, takže jsme se za ten týden potkali se zajímavými lidmi a mise byla úspěšná!

Když už jsme ale tu otázku počasí nakousli, tak v létě umí být i v Irsku moc pěkně a když vám nevadí časté přeháňky, jste v této zelené zemi hned jako doma. Výhodou irské zimy je, že zde nemrzne a ceny jsou mimo sezonu výhodnější…

Fotit můžete déšť i slunce, různých zátiší a malebných zákoutí je zde nepřeberně…, a hlavně, Irové vůbec neřeší, jaké je zrovna počasí a jezdí po městě na kole. Nenechejte se proto porazit při přecházení ulice „neslyšně“ se řítivším cyklistou z jiné strany, než jak jste zvyklí doma :).

IMGP4864 FB IMGP4844 FB

Na co se v Irsku těšit?

Těšte se na fajn lidi, těšte se na historické budovy a kulturu… Keltská minulost je zde hmatatelná a kromě angličtiny se vydáváte do dvojjazyčné společnosti, protože vše je psáno nejenom anglicky, ale také irsky.

Příroda, když byste se do ní vydali, je hodně „zelená“, takže pastviny a vřesoviště suchem netrpí. Je často a  bohatě zalévána. Však se podívejte, jak sami Irové vidí svá 4 roční období na suvenýrech pro turisty :)

IMGP4675 FB IMGP4676 FB

Pivo a whiskey

Češi a Irové si v jednom rozhodně libují. Ne, že by zrovna to jejich světoznámé pivo Guinness každému českému pivnímu gurmánovi chutnalo, ale okusit ho je jedním z „must“ (to co musíte), které v Irsku nutno podstoupit.

A Irská whiskey je další takovou položkou. V Dublinu si zajděte třeba do Muzea Whiskey :)

IMGP5090 FB IMGP5221 FB

Výlet z Dublinu do Galway

Jako z Prahy do Brna, tak dlouhá je dálnice z Dublinu do přímořského – univerzitního – studentského – historického města na západním pobřeží Irska.

Z Dublinu se dá jet autobusem a dálnice rozhodně není tak „neprůjezdná“, jako naše D1 :) Za 2,5 hodiny jízdy jsme viděli hlavně pastviny ve zvlněné krajině, na nich koně, skot a pochopitelně také ovce. Jehněčí rozhodně během pobytu v Irsku ochutnejte.

Kdo přiletí do Dublinu a nechce se zdržet v hlavním městě, tak si může online zakoupit autobusovou jízdenku (trasu jezdí několik společností) rovnou z mezinárodního dublinského letiště. Autobusy zastavují i v centru Dublinu, takže přisednout lze i tam.

Kdo by ovšem nechtěl jet autobusem, ale po vlastní ose, tak vězte, že na dálnici se platí mýtné (za osobní auto 1,9 EUR za jeden průjezd). Nachystejte si drobné :).

IMGP5398 FB IMGP5403 FB

Galway se ke studiu hodí

Aglomerace Dublinu má přes 1 milion obyvatel, to Galway je mnohem menší a relaxované. Jeho 75.000 stálých obyvatel je pravidelně navyšováno turisty a studenty a nudit se zde nebudete. Galway je i výchozím místem k výletům na útesy, protože kdo by nechtěl vidět ty Moherské (Cliffs of Moher). Nám se to z časových důvodů nepovedlo a ani počasí nebylo dnes moc dobré. Vy se ale nenechejte odradit.

IMGP5310 FB IMGP5318 FB

Návštěva Irska byla tentokrát ze začátku dubna a tudíž počasí bylo aprílové. Studium v Irsku, ať v Dublinu nebo v Galway, je v tuto dobu velmi příjemné… včetně mimo sezonních cen :).

Kdo chce o Irsku vědět více, přečte si:

IMGP4944 FB IMGP5026 FB IMGP5083 FB  IMGP5338 FB