12 důvodů, proč studovat v Irsku

Důvody pro studium právě v této zemi – vážné i nevážné… Ten pravý právě pro vás je možná mezi nimi.

1. Jeďte na zelenou

Irsko je „zelené“, opravdu krásně neuvěřitelně mnoho-odstínově zelené…Že to není důvod? Zelená barva uklidňuje!

2. Jeďte na pivo

Irsku mají výborné pivo…A nemusíte být zrovna fandy „černého“ piva, jsou tu i jiná než Velvet či Guinness.

3. Jeďte jen kousek

Irsko je skoro „za humny“. Letecky jste tam opravdu za chvilku a žádný „jet lag“.

Irské rčení: May you have warm words on a cold evening, a full moon on a dark night, and the road downhill all the way to your door.

4. Jeďte „naživo“

Irish Pub“ najdete v kdejakém městě kdejaké země, ale proč nezažít „originál“ i s nefalšovanou irskou hudbou… Irové jsou k hospodským nově příchozím vstřícní a zažít „music session“ naživo stojí za to. Však to hlasivky vydrží!

5. Jeďte za prací

Pracovitý člověk se v Irsku neztratí. Což sice platí všude, ale někde víc a někde méně.

6. Jeďte ochutnávat

V Irsku si můžete rozšířit kulinářské obzory. „Irish stew“ neboli skopové maso dušené se zeleninou je taková irská klasika. Ale odvážlivci jistě vyzkouší „Drisheen“ – černý pudink z ovčí krve. To je teprve ten správný nářez pro silné povahy! A určitě ochutnejte alespoň některý z irských sýrů.

Irský recept: I’ve got my own recipe for Irish stew. Get some meat, some potatoes and a lot of Guinness Stout. Drink all of the beer. Forget about the stew.

7. Jazykový rozlet

Oficiální jazykem je angličtina, ta bude všude kolem vás. A nevěřte tomu, že „irská“ angličtina je o tolik jiná než „britská“. Navíc se při troše snahy můžete naučit i pár slov či frází v irštině – po návratu domů tím na mnohém večírku určitě zaujmete…

8. Keltské mýty

Kde jinde se „dotknout věčnosti“ než při návštěvě megalitických pohřebišť. Keltská kultura vám v Irsku bude ležet u nohou…

9. Něco (nejen) pro dámy

Často tu prší, ale – jak dámy jistě vědí – vzdušná vlhkost prospívá pleti.

10. Něco (nejen) pro pány

Irská whiskey pěkně přímo u zdroje. A probůh hlavně neplést s whisky! Ten rozdíl by vám Ir nebo Skot určitě důkladně vysvětlil…

11. Je to snadné

Jednodušší už to být nemůže! Stačí pas a můžete balit… Žádná vízová povinnost, žádné finanční ručení.

12. A to nejdůležitější nakonec

Irské rčení: A good laugh and a long sleep are the two best cures.

Pobytem v Irsku si nejspíš prodloužíte život. Jestli je tedy pravda, že smích prodlužuje život. A to tvrdí nejedna autorita :-) ! Irové totiž mají fantastický smysl pro humor a smát se s nimi je tak snadné…

Vstup na smaragdový ostrov je snadný

Občané České a Slovenské republiky mohou do Irska odcestovat pouze s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Víza ani žádná jiná povolení již nejsou potřeba.

Před odjezdem si zkontrolujte, zda vám doba platnosti pasu pokryje celou dobu vašeho pobytu v Irsku nebo zda nemáte u občanského průkazu oddělený roh.

Vstupem do Evropské unie mají všichni Češi i Slováci právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států EU, tedy i Irska.

Řidičský průkaz

Pokud budete v Irsku řídit, zabalte si také český řidičský průkaz. Ten český (velikosti kreditní karty s logem EU) můžete používat do 185 dnů pobytu.

Plánujete-li však v Irsku zůstat a řídit déle než 185 dnů, musíte si požádat o irský řidičský průkaz. A nemusíte se bát, praktické zkoušky z řízení ani testy z teorie skládat nemusíte. Na úřadě vám řidičský průkaz pouze vymění. Více informací na Road Safety Authority.

Čas v Irsku

Irsko, tak jako Anglie, se nachází v základním časovém pásmu. Po příjezdu do Irska si tedy přeřiďte hodinky o hodinu zpět, letíte-li z České republiky nebo ze Slovenska.

Podnebí v Irsku

Počasí v Irsku je ovlivňováno teplým Golfským proudem s jihozápadními větry, které vanou od Atlantického oceánu. Prakticky to znamená, že se tu potkáte s vyrovnanými teplotami po celý rok a relativně teplým podnebím (ve srovnání s jinými oblastmi ve stejné zeměpisné šířce).

Nejchladnější měsíce jsou leden a únor s průměrnými teplotami 4 až 7°C. Nejteplejší pak červenec a srpen s průměrnou denní teplotou 14 až 16°C. Nejvíce prší od srpna do ledna. Nejslunečnější jsou měsíce květen až červen s 5-ti až 7-mi hodinami slunečního svitu.

Připravte se však na proměnlivé počasí, které je dáno neustálým a někdy i silným větrem.

Zásuvky v Irsku

Zásuvky jsou v Irsku stejné jako v Anglii. Připravte se tedy na tří kolíkové zástrčky, do kterých je potřeba pořídit adaptér. Ten seženete jak v tuzemsku tak i po příjezdu do Irska.

Jste v nouzové situaci? Volejte 112 nebo 999

Irové používají pro případ ohrožení dvě čísla - 112 (nouzové číslo pro celou Evropskou Unii) a 999. Obě jsou vedena do centrální evidence, odkud se povolávají do akce policie, ambulance nebo hasiči. Více informací na 112.ie.

Můžu v Irsku pracovat?

Ano, můžete! Pro získání práce v Irsku již nebudete potřebovat žádná pracovní povolení. Od vstupu do Evropské unie v roce 2004 mají občané EU právo v Irsku pracovat za stejných mzdových i pracovních podmínek jako Irové.

Irská republika nijak neomezuje přístup na trh práce pro občany České republiky ani Slovenska.

Ani v Irsku se bez dobré angličtiny při hledání práce neobejdete. Na trhu práce je velká konkurence, proto své znalosti angličtiny nepodceňte.

Kromě  komunikačních dovedností budete potřebovat zařídit:

 • Personal Public Service Number (PPS number)
 • Daně
 • Bankovní účet

Personal Public Service Number

Abyste mohli v Irsku začít pracovat, potřebujete si vyřídit Personal Public Service Number (PPS number). Je to číslo, které vám slouží ke kontaktu se státní správou.

Požádáte si o něj na nejbližším Úřadu sociální správy (Social Welfare Office) vyplněním formuláře (form REG 1). Po vyplnění žádosti již můžete začít v Irsku pracovat. Samotné číslo dodáte zaměstnavateli až po jeho přidělení.

Společně se žádostí o PPS number je potřeba Úřadu sociální správy doložit:

 • platný cestovní pas nebo občanský průkaz
 • potvrzení buď o narození nebo zaměstnání/nezaměstnanosti/místě trvalého bydliště/daňové příslušnosti/studiu/dosaženém vzdělání v zemích EU, EHS nebo Švýcarsku
 • doložení adresy místa bydliště v Irsku

Jak získám potvrzení místa bydliště v Irsku?

Tak jako v Anglii, i v Irsku je velmi podstatným dokladem potvrzení o vašem bydlišti. Ideální je získat nájemní smlouvu nebo potvrzení od majitele, že na dané adrese bydlíte. Jako další doklady mohou posloužit účty za plyn, elektřinu nebo mobilní telefon, kde je v záhlaví uvedeno vaše jméno a vaše irská adresa.

Daně

Po získání PPS number a zaměstnání je potřeba se v Irsku přihlásit jako plátce daně, abyste nemuseli platit tzv. emergency taxes ve výši 42 %.

Daň z příjmu za vás bude odvádět zaměstnavatel přímo finančnímu úřadu, který je pověřen výběrem daně jménem irské vlády.

K registraci pro daňové účely je potřeba:

 • vyplnit formulář 12A (Form 12A - Application for a Tax Credit Certificate) - k dispozici na daňovém úřadě
 • vyplněný formulář zaslat nebo zanést na nejbližší daňový úřad

Daňový úřad vám po té zašle rozhodnutí ve věci daňových zápočtů a limitu standardní srážkové sazby (Notice of Determination of Tax Credits and Standard Rate Cut-Off Point). A současně pošle vašemu zaměstnavateli tzv. Certifikát daňových zápočtů a limitu standardní srážkové sazby (Certificate of Tax Credits and Standard Rate Cut-Off Point). To aby mohly být z vašeho platu prováděny příslušné srážky.

Informace v češtině naleznete na stránkách daňového úřadu Irish Revenue Department.

Bankovní účet

Otevření bankovního účtu v Irsku je, jako v Anglii, občas zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Banky si totiž pečlivě ověřují, komu účet otevírají. Věříme však, že zrovna vy budete mít štěstí a otevření proběhne hladce.

Svoje šance určitě zvýšíte, přinesete-li do banky:

 • průkaz identifikující, kdo jste – pas, občanský průkaz, řidičský průkaz (nejlépe všechny tři doklady)
 • doklad potvrzující vaše bydlení v Irsku – ten už budete muset mít zařízený pro získání PPS number
 • pracovní smlouvu
 • PPS number

Účet si jednoduše otevřou všichni, kteří mají v Irsku statut studenta.

Proč si studenti v Irsku snadněji otevřou bankovní účet?

Protože škola, ať už jazyková nebo univerzita, vám vystaví podpůrný dopis, ve kterém potvrdí váš statut studenta i adresu, neboť na první týdny studia má většina studentů zajištěno ubytování právě od školy.

Pak je založení účtu jednoduchou záležitostí. S dopisem ze školy předložíte bance pas či občanský průkaz, PPS number a účet máte založený.

10 zajímavostí na téma Irsko

aneb Víte, že….

1. Irština

Víte, že irština má jako jeden z mála jazyků stejně jako čeština písmeno „ch“? Na druhou stranu – konec abecedy přišel trochu zkrátka a písmena „v“, „w“, „y“ a „z“ (spolu s „j“, „k“ a „q“) se v irské abecedě nevyskytují s výjimkou převzatých slov.

Mimochodem, irština spadá mezi keltské jazyky, které jinde než na Britských ostrovech a v Bretani nenajdete.

2. Irský sport

Víte, že nepopulárnější irské sporty se mimo Irsko prakticky nevyskytují? Už jste slyšeli o galském fotbalu? Nebo slovo „hurling“ či „camogie„? Vidět finálové zápasy některého z těchto sportů v září v Dublinu je opravdový zážitek!

3. Irské pivo

Víte, že irský státní svátek „Den svatého Patrika“ můžete oslavit zeleným pivem? A to nejen v Irsku, ale i v Čechách.

Třeba minipivovar U Stočesů v Rokycanech u Plzně vaří pro tento účel Svatopatrickou patnáctku, která obsahuje různé bylinky jako mátu, kopřivu a kanabis. Chápeme, že někdo dá raději přednost irské „klasice“ jako je Guinness nebo Velvet či corkský Murphy´s nebo Beamish…

Irské rčení: You’ve got to do your own growing, no matter how tall your grandfather was.

4. Irský tanec

Víte, že některé irské tance jsou naprosto unikátní? Třeba v tom, že se tančí v 9/8 taktu. Nebo obsahují jedinečný „side-step“ krok, který se mimo Irsko vůbec nevyskytuje. Celosvětově nejpopulárnější je ovšem irský step. Určitě jste již alespoň zaslechli o show Riverdance nebo Lord of the Dance. Je to impozantní podívaná.

5. Irský Titanik

Víte, že Titanik byl opravdu vyroben v Irsku? Bylo to v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Nicméně irské městečko Cobh bylo poslední zastávkou „nepotopitelné“ lodi, než se roku 1912 vydala na svou první a zároveň poslední plavbu.

Dnes v Cobh najdete muzeum, které je věnováno nejen Titaniku, ale i tragédii lodi Lusitania. Lusitania byla roku 1915 potopena německou válečnou ponorkou – 1 198 lidí zahynulo, jen 700 bylo zachráněno.

6. Irsko a brambory

Víte, že se brambory zapsaly do dějin Irska? Jejich neúroda v letech 1846-51 zapříčinila takový hladomor, že zemřelo více než milion lidí a ještě více jich před hladem uprchlo do USA. Počet obyvatel Irska se tehdy snížil na polovinu.

7. Cestování po Irsku

Víte, že Irové tak trochu „diskriminují“ mladé řidiče auta? Tedy alespoň pokud jde o půjčení auta, což je nejjednodušší způsob jak se po Irsku pohybovat.

Pokud vám ještě nebylo 23 let, tak vám auto vůbec nepůjčí. A pokud je vám 23-24 let, tak vám naúčtují speciální příplatek. Jezdí se vlevo! Vlakové a autobusové pokrytí není úplně ideální a bohužel ani nejlevnější. Hlavně vlaky jsou opravdu drahé.

Irské rčení: If you’re lucky enough to be Irish, then you’re lucky enough.

8. Irská hudba

Víte, že tradiční irské dudy jsou tak trochu jako ty české? Jen Irové a Češi (a obyvatelé Northumbrie) jsou totiž tak chytří, že do dud foukají z měchu v podpaží a neunavují se foukáním ústy (ovšem možná to Skotové dělají z kondičních důvodů…).

Další tradiční irské hudební nástroje jsou irská (keltská) harfa a bodhrán - irská varianta bubínku, vlastně jen kruhový rám potažený kozí kůží, na který se „buší“ speciálními paličkami.

A také různé flétny. Třeba whistle, flétna která svou jednoduchostí trumfne i zobcovou flétnu. Nebo dřevěná příčná flétna s 6 dírkami. Pro úplnost uvádíme ještě housle, mandolínu, kytaru a harmoniku (knoflíkovou nebo malou šestihrannou).

9. Pár irských nej…

Víte, že nejzápadnější bod Irska (někdo říká že i Evropy) najdete na poloostrově Dingle? Dingle stojí za návštěvu nejen kvůli prehistorickým i středověkým archeologickým zajímavostem. Scénerie tu jsou úchvatné. Část filmu „Navždy a daleko“ s Tomem Cruisem a Nicole Kidman byla natáčena právě tady.

Víte, že nejstarším irským městem je Waterford? Už roku 853 se tu usídlili Vikingové. A že zdejší slavné „křišťálové“ sklárny založil roku 1947 český emigrant Charles Bacik s pomocí Miroslava Havla?

Víte, že největším irským megalitickým pohřebištěm je Carrowmore? Tenhle komplex nedaleko městečka Sligo je zároveň i jedním z nejstarších. Odhaduje se, že hrobky jsou 5 500 až 6 500 let staré.

10. Irští svatí

Víte, že mezi irskými svatými je i Saint Fiacre? Oficiálně je svatý Fiakr patronem těch, co zahradničí nebo pěstují zeleninu či léčivé bylinky. A neoficiálně si ho jako svého patrona nárokují taxíkáři.

Často je také žádán o pomoc při léčbě různých chorob včetně těch pohlavních. Návštěva jeho ostatků pomáhá při hemoroidech. „Fíky svatého Fiakra“, jak se hemoroidům vzletně říkalo, si do Irska takhle přišel léčit i kardinál Richelieu (ten, který, historii navzdory, už navždy zůstane díky Třem mušketýrům intrikánským padouchem).

Irsko je možná trochu tajemné se svou keltskou minulostí…

Odhalte jeho záhady s naším kvízem… Co nevíte – to se dozvíte :-)

 

Tutuki kvíz - Irsko

 

Irsko-keltsky kriz-vedomostni kviz-kukabara