Skip to content

Dublin vás bude bavit ve dne i v noci. Přesvědčte se sami!

3×3 důvody proč studovat v Dublinu

Vlastně kdo by to počítal – někomu stačí jeden a jiný jich najde nepočítaně. A co vy? Najdete ten svůj?

1. Tradice je tradice

Studium má v Dublinu opravdu dlouhou tradici. Nejstarší dublinskou univerzitou totiž není známá Trinity College založená roku 1592 královnou Alžbětou I., ale Medieval University, která vznikla na popud papeže Klementa V. už roku 1320. Tenhle papež jinak proslul spíš nechvalně, mimo jiné třeba spoluúčastí na likvidaci Řádu templářů.

2. Zjistíte, kdo všechno žije v Irsku

Ač ve velkoměstě, můžete se tu potkat vzácné zvířecí obyvatele IrskaDublinská zoo – mimochodem jedna z nejstarších na světě – pochopitelně předvádí hlavně exotická zvířata tak, jak se na správnou zoo patří. A stojí za návštěvu kdykoli. Ovšem během víkendu věnovaného domácím živočišným druhům (Native Species Weekend) tu uvidíte vzácné i méně vzácné představitele irské fauny včetně zajímavých doprovodných akcí.

3. Nebudete vzdychat “chtělo by to kolo”

V Dublinu si můžete parádně užít kolo jako dopravní prostředek. A to dokonce bez nutnosti pořídit si své vlastní. V centru města tu totiž funguje vychytávka jménem dublinbikes. Jde o neustále se rozšiřující systém stanic, kde si můžete půjčit nebo naopak vrátit kolo.

Jak to funguje? Jednoduše si koupíte roční nebo třídenní kartu a s ní máte právo na neomezený počet výpůjček bicyklu v daném časovém období. Prvních třicet minut každé výpůjčky je zdarma! Další použití je zpoplatněno a to podle celkové délky výpůjčky. Ale v naprosté většině případů se do půl hodiny dostanete kam potřebujete, nebo prostě “přesedláte”.

4. Zelená, zelenější, nejzelenější

V žádném jiném evropském hlavním městě nenajdete tolik zeleněDublin si je vědom toho, že reprezentuje “zelené” Irsko a tak se v tomto směru opravdu snaží. 97 % jeho obyvatel to má do parku nejdál 300 metrů.

Irské rčení: “Take the world nice and easy, and the world will take you the same”

5. Deštník

Pokud jde o déšť, tak se tu budete cítit skoro jako doma… Vážně – ačkoli v Dublinu naprší za rok kolem 714 mm vody, tak v jižní části Dublinu jménem Ringsend dosahují průměrné roční srážky 683 mm. A to je jednak nejméně v celém Irsku a jednak skoro stejně jako v České republice. V ČR totiž průměrně naprší okolo 680 mm za rok.

6. Sportovní nářez

Jen v Dublinu můžete zažít divokou atmosféru finálových utkání tradičních irských sportů, kdy jeden z největších evropských stadiónů Croke Park neboli Croker s kapacitou přes 82 000 diváků praská ve švech. Lepší místo kde se podívat na zápas galského fotbalu nebo hurlingu či camogie nenajdete.

7. Vy také!

Vy také neboli you too tady můžete navštívit místa, kde začínali U2. A také Sinnead O’Connor a jiní slavní irští hudebníci. Čtvrť Temple Bar je uhrančivá, zvlášť v záři večerního osvětlení…

8. Literární spirit

Literární spirit neboli duch literatury je tady silný. A myslíme tím opravdu spirit ve smyslu “duch”, přestože někteří z mnoha velikánů irské literatury, kteří se v Dublinu a blízkém okolí narodili (Jonathan Swift, Samuel Beckett, Oscar Wilde, G.B. Shaw, James Joyce nebo W.B.Yeats), trošku holdovali i špiritusu (spirit = tvrdý alkohol). Dublin Writers Museum je věnováno právě životu a dílu irských spisovatelů a rozhodně stojí za návštěvu.

Irské rčení: “God invented whiskey to keep the Irish from ruling the world”

9. Caput regni

No a na samotný závěr ten úplně nejobyčejnější důvod – hlavní město je prostě hlavní město. Největší, nejdostupnější, nej… “Caput regni” neboli “hlavní město vládne”, jak věděli už ve starém Římě.

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení