12 důvodů proč studovat v Galway

Láká vás spíš západní než východní pobřeží Irska? Studujte v Galway! Seznam důvodů jistě není úplný. Možná ale zjistíte, proč je Galway pro vás to pravé…

1. Chcete žít non-stop?

Galway žije na plné pecky a to „ve dne v noci“ – kavárny, kluby, bary, živá muzika uvnitř i venku…

I když musíme přiznat, že „dlouhou noc“ tady v létě prostě nemáte šanci zažít. O slunovratu totiž slunce vychází už kolem čtvrté ráno a zapadá až v jedenáct večer! Takže noc je krátká ale intenzivní!

Irské rčení: „Dance as if no one’s watching, sing as if no one’s listening, and live everyday as if it were your last.“

2. Chcete žít kulturou?

Galway tepe kulturou. Pokud v tomhle „kulturním srdci Irska“ strávíte jen jeden jediný týden, tak máte alespoň jeden festival garantovaný. Ten nejznámější a největší se jmenuje Galway Arts Festival a pokud ho chcete zažít na vlastní kůži, tak svůj studijní pobyt plánujte na červenec.

3. Chcete jíst zdravě?

Kultura vás zase tak moc nebere, ale můžete se „utlouct“ po mořských plodech? Tak to by váš studijní pobyt v Galway měl zahrnovat měsíc září – hlavně tedy poslední zářijový víkend, kdy tu probíhá Galway International Oyster & Seafood Festival. Dobré ryby tu ale mají vždy :-)

4. Chcete poznat mořský svět?

Pokud jde o mořské potvory, tak se spíš řídíte heslem „žít a nechat žít“? Navštivte Galway Atlantaquaria - irské národní akvárium – a pokochejte se pěkně zblízka. Třeba mořské hvězdice nebo malé kraby vás tu nechají vzít do ruky. Nebo se můžete podílet na krmení…

5. Chcete potkat lososy?

Ještě jste neviděli táhnout lososy? Nebo jak se takový losos chytá na udici? Jedno nebo druhé (podle sezóny) tady budete mít na mostě Salmon Weir Bridge přímo pod nosem. Mimochodem – víte, že řeka Corrib je jednou z nejkratších v Evropě? Je „krátká“ pouhých šest kilometrů a můžete se na ní vyřádit na kajacích.

Irské rčení: „A best friend is like a four leaf clover: hard to find and lucky to have.“

6. Chcete být na dvou místech zároveň?

V Galway můžete pořídit foto „já před Oxfordskou univerzitou“. Nevěříte? No, je v tom malinkatý háček… Pochopitelně budete stále v Galway, ale na fotce se to nepozná. Nejstarší část National University of Ireland jménem Quadrangle je totiž replikou jedné koleje z Oxfordu.

7. Chcete být originální?

Chcete si domů přivézt něco „echt“ irského a tričko s nápisem Ireland a zeleným trojlístkem je na vás moc obyčejné? Pořiďte si Claddagh ring - prsten, který symbolizuje lásku, přátelství a loajalitu… a hlavně ovšem „irství“.

8. Chcete architekturu?

Jste na památky? V Galway jich je celá řada, tak uvedeme alespoň dvě „nej“… Nejstarším středověkým irským kostelem kde nepřetržitě probíhají bohoslužby je St. Nicholas´ Church. Doloženo je, že už od roku 1320. A také tu prý prosil o přízeň Boží Kryštof Kolumbus (to už ovšem doloženo není). Naopak nejmladší, a také poslední, irskou katedrálou postavenou z kamenů je Galway Cathedral, monumentální stavba dokončená roku 1965.

9. Chcete zábavu a charitu zároveň?

Můžete tu netradičně oslavit Vánoce a zároveň přispět na charitu. Přidejte se k otužilcům, kteří se v přímořské části Galway Salthill na 1. svátek vánoční vrhají do oceánu ze skokanské věže Blackrock Diving Tower. Pobřežní promenáda s kamenitými plážemi ale stojí za návštěvu v každém ročním období.

Irské rčení: „Continual cheerfulness is a sign of wisdom.“

10. Chcete se poučit?

Myslíte, že lynčování je podle krutého soudce Lynche z americké Virginie, který nechával provinilce věšet jako na běžícím pásu? Tady se vás pokusí přesvědčit, že je to podle starosty Galway jménem James Lynch Fitzstephen, který za vraždu španělského mladíka odsoudil a sám popravil svého vlastního syna. Víc se dozvíte u Lynch Window, okna na Market Street.

11. Chcete se naučit windsurfing?

Galway je jedním z nejlepších „windsurfingových“ míst z celého Irska. Jen 5 minut od centra města leží Rusheen Bay - chráněná zátoka, která je zvlášť vhodná pro začátečníky. Veškeré vybavení si celoročně můžete půjčit přímo na místě a ke studiu jazyka přidat i studium windsurfingu.

12. Chcete poznat krásy Irska?

Galway je výborným startovacím místem k výletům do okolí. Za všechny jmenujeme alespoň národní park Burren nebo jeden z vůbec nejkrásnějších národních parků Irska – park Connemara.

Navštivte Kylemore Abbey, jeden z nejromantičtějších hradů Irska.

Vypravte se na Aranské ostrovy ležící jen necelých 50 kilometrů od Galway Bay. Uslyšíte irštinu, uvidíte řadu památek (nejznámější je pevnost Dún Aengus z doby bronzové), zažijete divokou přírodu a drsné útesy.

A když je řeč o útesech – nezapomeňte na ty Moherské! Nenavštívit je by byla věčná škoda – nejen kvůli strmým stěnám vysokým přes 200 metrů, ale i kvůli papuchalkům.