Skip to content

Inspekce škol v Anglii

Tutuki vyletělo po anglických školách

Do Anglie jsem se vydala, abych si osvěžila paměť na britský vzduch, ale hlavně prohlédnout si školy, se kterými spolupracujeme (nebo spolupracovat budeme).

Měla jsem domluvených 11 schůzek:

  • 6 v Londýně
  • 2 v Brightonu
  • 1 ve Worthingu
  • 2 v Hastings

Vše jsem měla předem naplánované, a protože jsem v Anglii žila, bylo snadné vše časově sladit i s dopravou.

Den první – odlet

Vyrazila jsem časně ráno, na autobus Brno – Vídeň. Je moudré (zejména v pondělí ráno) počítat s minimálně hodinovým zpožděním. Časovou rezervu jsem měla, takže jsem byla v klidu. Navíc jsem po příjezdu na letiště zjistila, že jsou kvůli sněhu zpožděné i lety.

Mojí cílovou stanicí bylo letiště Gatwick, kde mě hned překvapily automaty na Oyster karty (travel karty). Ty se používají na veřejnou dopravu po Londýně a velmi tak usnadňují vaše cestování. Odpadlo postávání ve frontách u okének. Přes automat si jednoduše dobijete kredit a můžete jet vlakem, metrem, autobusem či tramvají.

Z letiště Gatwick jste během půl hodiny vlakem v centru Londýna. Takže paráda.

Nicméně já dorazila do místa ubytování až večer, takže zbyl čas už jen na nákup a spánek.

Den druhý – školy ve Wimbledonu

Wimbledon dobře znám, neboť jsem zde před pár léty žila i pracovala. A také je to srdeční záležitost díky tenisu, který trénuji.

V této oblasti nabízíme 2 školy. Zašla jsem se však podívat i na školu třetí – CES – kterou v nabídce zatím nemáme.

Centre of English Studies (CES) – Londýn

Škola se nachází v klidné oblasti Wimbledonu. Sídlí v samostatné budově – typicky anglické, která mi přišla už zvenku velmi sympatická.

Před budovou jsou dřevěné stolky s lavicemi a celý prostor je ohraničen živým plotem. Venkovní prostor je vždy žádaný, obzvlášť v Londýně.

Škole je kousek od vlakové stanice Wimbledon Chase. Jezdí sem i autobusy a pěšky od hlavní stanice Wimbledon je to asi 15-20 minut pěšky.

Samotná budova má přízemí a 2 patra. V přízemí je recepce s velmi milou recepční, kancelář pro zaměstnance, počítačová místnost, studovna s knihovnou a velká otevřená část pro odpočinek s TV, sedačkou, stoly a židlemi.

Jsou zde také automaty na teplé a studené nápoje. Další 2 patra jsou vybavena třídami.

Co mě, jako milovnici tenisu nejvíce zaujalo, že škola pro své studenty využívá Wilton tenisový klub, kde můžete hrát každé pondělí zdarma a to celoročně. V Anglii jsou tvrdé povrchy a zimy teplejší než u nás, takže pokud není mokro, můžete hrát prakticky kdykoli. Areál je to nádherný s 5-ti kurty.

Pokud by se vám nechtěl hrát zrovna tenis, můžete si mimo sezónu pinknout stolní tenis, který je přímo v budově školy.

Milner School of English – Londýn

Bylo mou povinností zastavit se na naší nejoblíbenější škole – na Milneru. S touto školou pracujeme dlouhodobě a máme s ní výborné vztahy.

Navíc jsem sama na této škole před devíti lety studovala, takže na tuto školu nikdy nezapomenu.

Škola se nachází v administrativní budově. Zvenku proto není úplně oslňující, ale uvnitř se o prostory starají. Je zde čistě vymalováno a všude byl pořízen nový nábytek.

Ve 2. patře je nově vytapetovaná kantýna a vypadá „cool“. A obsluha je velmi příjemná. Ochotně vám uvaří kávu či čaj, opeče pannini. Je zde možnost zakoupení i teplého jídla, jako například těstoviny s mletým masem a omáčkou (pro Angličany velmi neobvyklé. Teplé jídlo si totiž vaří až večer. Na oběd jí sendviče).

Velké plus dávám za odpolední kurz výslovnosti, který mohou studenti navštěvovat denně a to zcela zdarma. A je jedno, jestli jste právě začátečník nebo máte angličtinu na úrovni CAE.

Další velkou výhodou je posilovna, která je vedle školy a studenti ji mohou využívat zdarma. Škola rovněž umožňuje pronájem tenisových kurtů a to tentokrát ve Wimbledon Village. 

Detaily školy najdete na našem webu: Milner School of English.

Wimbledon School of English – Londýn

Pro tuto školu mám 3 NEJ:

  • nejkrásnější škola ze všech, které jsem v Anglii viděla
  • ale také nejdražší
  • zároveň dle British Council nejkvalitnější škola v Londýně.

Z venku samostatná budova anglického stylu. Má překrásnou velkou zahradu, kterou studenti mohou využít k odpočinku a relaxaci.

Uvnitř je škola laděná do zeleno-fialova – barev světoznámého tenisového turnaje ve Wimbledonu.

Má moderní prostory, velkou odpočinkovou místnost, kantýnu, k dispozici jsou tu asi 4 mikrovlnné trouby a automat s vodou.

Dále je zde počítačová místnost, které říkají tichá místnost, aby tu studující měli klid. Knihovnu se stolky a židlemi, kde sedí i jedna z pracovnic školy a je zde pomocnou rukou pro všechny, kdo potřebují ve studiu poradit.

Třídy jsou nově vybavené, prosvětlené, prostorné. Věkový průměr studentů je cca 26 let.

Je vidět, že škola má opravdu úroveň. Jako jedna z mála škol má kurz proficiency vždy otevřen.

Více informací o škole na stránce: Wimbledon School of English.

Den třetí – centrum Londýna + Ealing

V centru Londýna nabízíme 1 školu. Nakoukla jsem však i do školy ClubCluss, kterou zatím nenabízíme. V Ealingu pak spolupracujeme se Sprachcaffe.

ClubClass – Londýn

Na recepci mě uvítala, tedy spíš ani moc nevítala, taková nevýrazná paní. První dojem tedy nic moc.

Pak se mě však ujala Maxine – australanka, která už byla mnohem přívětivější. Ukázala mi prostory a povídala o škole.

Na školu jezdí studenti 30+ let, kteří chtějí jediné – v klidu studovat a soustředit se pouze na angličtinu.

Prostory školy jsou slušné, design červeno-bílý (jako snad většina škol, které jsem navštívila :).

SpeakUp – Londýn

Škola je přímo v centru Londýna. Z Oxford street se probijete po úzkých schodech do prvního patra, kde je velká recepce o 4 lidech.

Vedle vstupní haly je menší odpočinková místnost propojená otevřenou počítačovou místností s knihovnou. Mají tu také umístěn automat na studené nápoje.

Design opět laděn do červeno-bíla, třídy menší. Na maximum 15 lidí ve třídě mi připadaly až malé.

Toalety v podstatě veřejné 🙁 hned zkraje vstupu. Může se tam tedy bez problémů dostat kdokoli.

Třídy se nacházejí ve dvou dalších patrech. V podkroví jsou také kanceláře pro zaměstnance školy. Byla jsem s většinou seznámena. Byli moc příjemní a ochotní.

Ubytování škola organizuje v rodinách. Za příplatek i v zóně 1 – většinou ale ve velmi malých a drahých bytech.

Dále mají v nabídce rezidence, studia.

Výuka ranní, odpolední i večerní. Dokonce i v sobotu.

Můj dojem tedy je, že toto je přesně typ školy pro lidi, kteří v Londýně žijí a mají své vlastní ubytování a díky flexibilitě výuky u studia pracují.

Sprachcaffe – Ealing

Městská část Ealing, která je ve 3 zóně na západě Londýna, je atraktivním místem plným zeleně a vyzařuje tu klid a pohoda.

Škola samotná je 7 minut od stanice metra tedy ve výborné lokalitě. Metrem jste asi za 20 minut v centru města bez přestupu.

Škola je to malá, využívají pouze přízemí. V sezóně si pronajímají další prostory v okolních budovách. Ve třídě je maximálně 15 studentů. Věkový průměr cca 23 let.

Prostory jsou chudší. Mají tu recepci, kanceláře a třídy. Odpočinkovou místnost s TV a klavírem. Miniaturní venkovní dvorek s jedním stolem.

Personál slušný a milý.

Informace o škole na stránce školy: Sprachcaffe Londýn – junioři.

Den čtvrtý – Brighton a Worthing

Brighton

Brighton je známé přímořské letovisko, je zde spousta obchodů, historie, festivalů. Překvapením je nová vyhlídková věž u moře, která byla postavena v létě loňského roku. Je to nejvyšší a nejužší pohyblivá věž

na světě! Pojme 200 lidí najednou a dohlédnete až na kanál La Manche. 

BLC – Brighton

Tato škola mě nadchla, jak vstupem, prostory i zajímavým výkladem personálu školy. Jednotlivá patra mají barevně oddělena. Třídy jsou prostorné a čisté. Místo tabule píší na zeď, která je omyvatelná. V přízemí je velká místnost na odpočinek s automaty.

Škola je to velká – pojme až 500 studentů. Mají 3 vchody + v sezóně využívají další prostory hned vedle přes ulici. Ze školy je to kousek k moři i do centra. Kolem je spousta obchodů, naproti autobusové nádraží.

Škola organizuje programy pro rodiče s dětmi 5-11 let i program pro studenty 40+. Ubytování pouze v hostitelských rodinách.

Sprachcaffe – Brighton

Na škole na mě zapomněli, takže úvod byl trochu rozpačitý. Pak se mě ale ujala recepční, která byla velmi milá a vstřícná.

Prostory mají trochu starší. Při vstupu je malá recepce, za ní místnost pro studenty. Třídy jsou obyčejné. Ze školy je to 5 minut k vlaku.

V sezóně pak využívají školu pro juniory na Holland park. Ta je kousek od moře. Od školy pro dospělé je vzdálena cca 30 minut pěšky.

Zaměstnanci řetězce Sprachcaffe jsou převážně cizinci, stejně tak jako u školy SpeakUp.

Více informací o škole na stránce: Sprachcaffe Brighton.

Worthing

Worthing je menší pobřežní městečko, které mě doslova okouzlilo. Vlakem je to z Brightonu zhruba půl hodiny a do Londýna necelé 2 hodiny. Městečko má nádherná zákoutí. Mít více času, zůstanu déle. Při západu slunce házelo pobřeží s městečkem úžasné barvy. Možná i proto, že bylo po dešti.

CES – Worthing

Je vidět, že tento řetězec škol je veden rodinou. Záleží jim na výběru budov, prostor i na personálu. Skvělý dojem hned od začátku. Vědí, co dělají a budí důvěru.

Rohová budova školy leží v klidné části, přitom do centra je to asi 5 minut. K moři pak přibližně 10 minut.

Ve škole je pěkná vstupní recepce. Budova možná trochu starší, ale velmi dobře udržovaná. Třídy jsou pak v dalších 2 patrech. Momentálně využívají jednu místnost na stolní tenis. Mají k dispozici knihovnu, počítačovou místnost na online studium.

Mimo sezónu tam bylo asi 120 studentů. Kapacita je až 600. Kurzy se věnují převážně obecné a obchodní angličtině a přípravy na IELTS.

V létě využívají pro juniory 12-17 let Worthing College. To je obrovská budova s moderním vybavením, 2 kantýny…atd. Je tu také obrovský park plný sportovišť – ragby, fotbal, badminton, tenis.

Z ubytování nabízí pouze hostitelské rodiny většinou v pěším dosahu školy.

Všichni studenti mají “emergency number“, které obsluhují 3 zaměstnanci školy. K dispozici je 24 hodin denně, kdyby kdokoli cokoli potřeboval.

Více informací o škole na stránce: CES Worthing.

Den pátý – Hastings

Hastings – další pobřežní městečko známé především svou historií – bitva u Hastings. Rybaření je jednou z velkých zálib místních a velmi populární jsou zde časté festivaly a karnevaly. Lidé se tu chtějí především bavit.

English for less – Hastings

Dostalo se mi přátelského přijetí od Stevena, který si tuto školu založil asi před 2 lety. Škola je pouze pro juniory a navíc pouze pro skupiny. Individuální studenty zatím neakceptuje.

V roce 2015 jsme sem díky Výzvě 56 poslali spoustu českých základních či středních škol a na adresu Stevena se pěla jen chvála :).

Steven mi ukázal prostory moderní školy – Brighton University, kterou využívají k výuce. Škola je to obrovská, moderní třídy, kantýny, dole 2 pingpongové stoly a posilovna. Maximální počet studentů ve třídě 15.

Škola je umístěna kousíček od centra asi 2 minuty a 4 minuty od vlakového nádraží. K moři se dostanete za 5 minut pěšky. Steven je velmi podnikavý a pro své studenty vymýšlí neustálé aktivity. Šije pobyty na míru každé skupině.

Více informací o škole na stránce: English for less.

Den šestý – odlet

Celý předchozí den v TV i novinách hlásili, že jižní část Anglie zasáhne silný vítr a některé vlaky nemusí jet. S napětím jsem tedy očekávala, zda mi vítr nezkomplikuje odlet. Ale nakonec vše jelo včas a vše probíhalo hladce.

Jedna novinka, která mě zarazila na letišti Gatwick. Cestujete-li pod easyJetem musíte se odbavit svá zavazdla sami. Nečekejte žádné pultíky s personálem a jděte přímo k automatům. Je jich tam spousta, takže dlouho nečekáte, i když řada lidí měla docela problémy s posláním svého zavazadla. Je to však jednoduché – stačí naskenovat boarding pass, potvrdit své jméno, kufr se zváží a když má více kilo, můžete zrovna kartou zaplatit. Pak už jen stačí nalepit „sticker“ na držátko a řeknete svému kufru Bye Bye :).

Za Tutuki – Jitka Kejíková 🙂

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení