12 důvodů proč studovat v Torontu

Přemýšlíte o studiu v Kanadě? Lákají vás velká města, ale rádi byste viděli i nějaký ten div přírody? Vyberte si Toronto. Největší kanadské město vás určitě nezklame.

1. Atmosféra

Toronto je kosmopolitním a multikulturním otevřeným městem. Zároveň si některé čtvrti zachovávají svůj unikátní ráz. Můžete tu pouhým přesunem o pár kilometrů zažít Čínu, Indii, Koreu, Thajsko, Rusko, Řecko nebo Itálii.

Město žije „ve dne v noci“, tak ho vyzkoušejte na vlastní kůži…

Víte, že oslavy Čínského Nového roku v Torontu si nic nezadají s oslavami přímo v Číně? Ovšem Chinatown stojí za návštěvu kdykoli!

2. Zábava

Klubová scéna je v Torontu opravdu bohatá a příjemných barů a hospůdek je tu nepřeberně. Vždyť jen na Queen Street West je 21 barů a některé z nich věhlasné – zkuste třeba Horseshoe Taver, Cameron House nebo Hideout. Ujiždíte na koktejlech? Tak hurá do BarChef. Chcete tančit až do rána? Vyberte si některý z „after-hours“ barů - Comfort ZoneCoda… Milujete jazz? V Rex se můžete „zjazzovat“ do sytosti sedm dnů v týdnu.

Dejte si den „off“ a užijte si historickou čtvť Distillery District. Trochu toho adrenalinu? Některá z atrakcí v zábavním parku Canada’s Wonderland vám ho určitě dodá – třeba na horské dráze Leviathan budete svištět rychlostí 148 km/hod v úhlu 80°.

Víte, že součástí zábavního komplexu Polson Pier v torontském přístavu je „drive-in“ kino?

3. Kultura

Kulturní možnosti jsou v Torontu tak rozsáhlé, že zmiňujeme opravdu jen malý zlomek.

Navštivte nejstarší bez přerušení fungující divadlo Severní Ameriky Royal Alexandra Theatre, které je součástí Mirvish Productions. Užijte si divadla během festivalu Fringe. Současnou divadelní tvorbu a tanec prezentuje Canadian Stage - a jestli je vám pod 30, tak máte slevu :-)

V Torontu sídlí Canadian Opera CompanyNational Ballet of Canada i uznávaný Toronto Symphony Orchestra. Prostě klasika!

Za všechny galerie uvádíme příjemnou moderní Urban Gallery a největší Art Gallery of Ontario - v té můžete každý první čtvrtek v měsíci spojit umělecké zážitky s hudbou, zajímavými rozhovory a něčím, co potěší vaše chuťové buňky.

A za všechny festivaly alespoň filmový TIFF a North by Northeast Festival, který během pěti nabitých dnů a nocí nabízí hudbu, film, interaktivní umění, komedii a …

Víte, že Scotiabank CONTACT Photography Festival je největším fotografickým festivalem světa? V roce 2018 oslaví 22. narozeniny.

4. Zajímavá místa

Jedno místo v Torontu určitě nepřehlédnete. Věž CN Tower je díky svým 553 metrům dobrým orientačním bodem a také ideálním vyhlídkovým místem. Můžete se tu projít po skleněné podlaze (GlassFloor) nebo dokonce obejít věž zvnějšku (EdgeWalk).

Chcete vidět jak budete vypadat třeba za 50 let? V Ontario Science Centre máte tu možnost. Amazing Aging Machine vás vyfotí a pak ukáže váš „starší“ obličej. Na časové ose si můžete vybrat věk mezi 0 a 120 lety.

Možná vás to překvapí, ale právě v Torontu stojí jediný „pořádný“ hrad Severní Ameriky. Neogotický Casa Loma má všechno důležité – patřičnou velikost, věže, podzemní tunel… Dokonce se na chvíli – při premiéře filmu Harry Potter a Relikvie smrti – změnil v Bradavice.

Víte, že hinduistický chrám BAPS Shri Swaminarayan Mandir je postaven z 24 tisíc ručně opracovaných kusů mramoru a kamene?

5. Niagarské vodopády

Niagarské vodopády jsou jedním z přírodních divů světa. A zcela oprávněně! Nechte se ohromit neuvěřitelnou masou padající vody přímo na místě. Z Toronta to máte necelých 100 km, tak si udělejte jedno- nebo dvoudenní výlet.

Máte na výběr hned několik možností jak si vodopády co nejlépe užít. Nechte se pokropit jejich vodou na palubě Maid of the Mist, která vás zaveze až k nim. Prosvištěte kolem rychlostí 80 km/hod na motorovém člunu. Podívejte se na ně pěkně „svrchu“ – třeba z vyhlídkové věže Skylon Tower nebo restaurace některého z blízkých hotelů. Ptačí pohled nabízí paluba vrtulníku. Nebo zvolte něco z nabídky Niagara Parks - cestu tunelem za vodopády, projížďku v otevřené kabině lanovky…

Víte, že Niagarské vodopády jsou vlastně „3 v 1″? Ve skutečnosti jde totiž o tři samostatné vodopády - Horseshoe FallsAmerican Falls a Bridal Veil Falls neboli Podkova, Americký vodopád a Nevěstin závoj.

6. Muzea

Z mnoha torontských muzeí si určitě vyberete. Největší z nich Royal Ontario Museum zaujme nejen obsahem, ale i architekturou – vstupní „Krystal“ určitě nepřehlédnete. Gardiner Museum je věnované keramice, Design Exchange designu, TMC textiliím a Bata Shoe Museum obuvi – jak také jinak, když se jmenuje se po Tomáši Baťovi, že?

Milujete lední hokej? Nenechte si ujít Hokejovou síň slávy. V muzeu věnovanému historii tohohle v Kanadě i České republice :-) tolik populárního sportu najdete také „hokejovou katedrálu“ neboli Great Hall s životopisy všech oceněných hráčů.

Víte, že v Hokejové síni slávy sídlí originální Stanley Cup? Pokud tedy zrovna neprobíhá finále NHL nebo pohár necestuje mezi vítězi posledního ročníku.

7. Toronto Islands

Chcete pořídit krásné fotky Toronta? Udělejte si výlet na Torontské ostrovy. Panoramatický výhled na město i na jezero Ontário stojí za to!

Ostrovy jsou ideálním rekreačním místem – pláže, parky, příjemná pikniková místa, cyklotrasy… Největší Centre Island nabízí mimo jiné i zábavní park Centreville. A najdete tu i kus historie – maják Gibraltar Point Lighthouse z roku 1808 je nejstarší kamennou budovou Toronta.

Mimochodem - pláže jsou „blue flag“ neboli mají mezinárodní eko-certifikát. Čistota a bezpečnost zaručena!

Víte, že nejmenší z mnoha torontských parků Cloud Gardens má vlastní vodopád? Tuhle tropickou oázu najdete na Richmond Street.

8. Pivo

Chybí vám na cestách české pivo? To torontské je docela dobrou náhražkou. Zkuste třeba pivo v plzeňském stylu Steam WhistlePivovar stejného jména sídlí v historické budově železničního depa. Ochutnejte některý z mnoha speciálů minipivovaru Mill Street Brewery - třeba dýňové Pumpkin Ale, Organic Lager nebo Coffee či Vanilla Porter.

Víte, že si točené pivo můžete objednávat po džbánech? „Pitcher of beer“ obsahuje zhruba 4 pinty. Raději nepřevádíme na litry – sami zjistíte, že není pinta jako pinta :-)

9. Akvárium

Podívejte se žralokovi na zub. Seznamte se s humrem, který je starší než vy (65+). Největší kanadské akvárium Ripley’s Aquarium of Canada nabízí ještě mnohem víc.

V laguně Dangerous Lagoon se na pohyblivém chodníku projeďte podmořským tunelem délky fotbalového hřiště. Mrkněte, jak v Ray Bay rejnoci během krmení „zobou z ruky“ potápěčům. Zkuste najít Nema v tropickém Rainbow Reef. Odskočte si na jinou planetu – medúzí Planet Jellies… A každý druhý pátek v měsíci tu večer živě hraje jazz.

Víte, že v Toronto Zoo se v říjnu 2015 narodila pandí dvojčata? Panda velká se v přírodě stará jen o jedno mládě, tak mamince Er Shun vždy po několika hodinách mláďata vyměnili. Střídavá péče fungovala výborně! V březnu 2018 se celá čtyřčlenná pandí rodinka přestěhovala do zoo v Calgary.

10. Shopping

Nakupování můžete v Torontu pojmout v mnoha stylech. Tady je alespoň pár tipů…

Za velká nákupní centra uvádíme Toronto Eaton Centre. Pod architektonicky zajímavou skleněnou střechou najdete širokou nabídku obchodů a také hejno 60 kanadských hus v plném letu – sochařské dílo Flight Stop.

Užijte si „luxusní“ den a vydejte se na obhlídku Bloor-Yorkville. Téhle elegantní oblasti se přiléhavě přezdívá „Mink Mile“ neboli „norková míle“. Snadno zjistíte proč třeba návštěvou obchodního centra Yorkville Village nebo některého z butiků.

Rádi vybíráte na trzích? Tržnice St. Lawrence Market - to je neuvěřitelný výběr čerstvých potravin a pochutin z celého světa.

Potřebujete trochu pošetřit peněženku? Zkuste outlety Dixie Outlet Mall nebo Toronto Premium Outlets. Kupte z druhé ruky třeba v Courage my LoveGadabout Vintage nebo Black Market. Pro běžné každodenní nákupy za rozumné ceny je tu řetězec No Frills.

Víte, že v Torontu můžete nakupovat nezávisle na počasí? Stačí vstoupit do PATH - podzemní soustavy pasáží v celkové délce 30 km (!) se zhruba 1200 obchody a službami. Deštník klidně nechte doma, pohodlné boty raději ne :-)

11. Sport

Jste aktivní sportovci? V Torontu máte spoustu příležitostí k běhání, cyklistice, plavání, jízdě na skateboardu nebo in-line bruslích, beach volejbalu, cvičení ve fitku…. a pochopitelně bruslení na některém z mnoha venkovních i vnitřních kluzišť – zkuste třeba Natrel Rink.

Sport vás baví ale spíš jako diváka? Užijte si atmosféru hokejové NHL při zápasu místního týmu Maple Leafs nebo basketbal na úrovni NBA při hře Toronto Raptors. Chyběl by vám fotbal? Fanděte klubu Toronto FC. Jste otevření novinkám? Seznamte se s kanadským národním sportem lakros při hře Toronto Rock. A kdyby to nevyšlo „na živo“, tak zajděte do některého z mnoha sportovních barů.

Víte, že stadion Rogers Centre byl vůbec prvním stadionem s plně zatažitelnou střechou? Kromě sportovních klání se tu konají i koncerty, veletrhy a řada jiných akcí.

12. Počasí

Ať jste milovníky tepla nebo naopak zimy, Toronto vám vyhoví. Stačí jen naplánovat si pobyt na to správné roční období.

Léta jsou tu opravdu teplá s denními teplotami běžně přes 20°C a často přes 30-35°C. V zimě si zase užijete skutečnou zimu, kdy i denní teploty jsou pár stupňů pod nulou, občas „mrzne až praští“ a řádí sněhové bouře. Nebo zvolte pozdní jaro či časný podzim - vyhnete se „tropům“ i „Sibiři“.

Víte, že mikroklima nedalekého Niagarského poloostrova je přirovnáváno k francouzské Provence? Svědčí vínu a zdejší vinohrady patří v největším v Kanadě. Místní víno stojí za ochutnání - zkuste třeba některé z ledových…