7 důvodů proč v Calgary

Uvažujete o studiu v Kanadě? Možná vás zaujme Calgary. Tohle čtvrté největší kanadské město má rozhodně co nabídnout…

1. atmosféra

Chcete studovat ve velkoměstě se všemi městskými výhodami a zároveň to mít do přírody opravdu kousek? Calgary leží uprostřed prérie na úpatí Skalistých hor.

Tady si můžete snadno představit scény z westernů, kdy honáci – vlastně kovbojové – hnali krajinou stáda krav a hory na obzoru lákaly lovce kožešin. Dnes se do Skalistých hor jezdí hlavně za zimními sporty a horskou turistikou. Jsou vzdálené jen 80 km.

Víte, že obyvatelé Calgary své město přezdívají The Cowtown neboli Kraví město?

2. kultura

Calgary celoročně nabízí koncerty klasické hudby, divadelní, baletní i muzikálová představení. Spousta z nich se koná v Arts Commons. Z galerií stojí za návštěvu dvě galerie při Alberta College of Art&Design nebo na současné umění zaměřené Contemporary Calgary a Esker Foundation.

Každoročně se tu koná řada festivalů a jiných kulturních akcí. Třeba folkový festival Calgary Folk Music Festival, bluesový Calgary International Blues Festival nebo filmový Calgary International Film Festival. A jeden z nejmladších festivalů – svěží a originální Breakerhead.

Víte, že během představení Lunchbox Theatre opravdu můžete poobědvat? A stihnete to během přestávky na oběd!

3. příroda

Nádhernou kanadskou přírodu tu máte prakticky za rohem. Vždyť Banff National Park leží jen 128 km západně od Calgary. Velkým turistickým lákadlem je jedno z nejkrásnějších kanadských jezer Lake Louise. Z jeho břehů je parádní výhled na ledovec Victoria. Nebo si okolo jezera vyšlápněte na 8 km dlouhou túru The Plain of Six Glaciers – odměnou bude výhled právě na zmíněné jezero.

Z ostatních parků jmenujeme ještě Jasper NP - pravé království ledovců, jezer a vodopádů. A máte tu šanci potkat soba!

Víte, že ve Skalistých horách tryskají teplé minerální prameny? Ty nejteplejší najdete v Miette. Vodu tu pro koupání ochlazují z 54 ºC na 37-40 °C.

4. zábava

Jste na mega-akce? Nenechte si ujít Calgary Stampede - desetidenní westernový svátek je považován za největší outdoorovou show světa. Prostě pořádné rodeo, karneval, živá hudba, různé hry, dobré jídlo i pití, kulturní akce atd atd… Součástí festivalu jsou i závody chuckwagons. Tyhle koňské povozy sloužily kovbojům jako prérijní polní kuchyně.

Jste spíš na komornější záležitosti? Navštivte některý z menších hudebních klubů - třeba The Blues CanMickey´s Juke Joint nebo Wine-Ohs.

Víte, že se tady můžete ztratit v kukuřici? Kukuřičné bludiště o velikosti 13 akrů najdete – mimo jiné – v Calgary Corn Maze&Fun Farm.

5. sport

Calgary je výbornou volbou pro milovníky zimních sportů. Vždyť bylo prvním kanadským městem, které hostilo zimní olympijské hry. Vancouver se dostal na řadu až jako druhý.

Nabídka outdoorových aktivit je opravdu neuvěřitelně široká – horská turistika, horská kola, horolezectví i skálolezectví, zipline, jízda na koni, kánoe, rafty, skydiving… Pro tipy a nápady kontaktujte třeba University of Calgary Outdoor Centre.

Víte, že když hokejový tým Calgary Flames vstřelí gól, tak na stadionu vyšlehnou opravdové plameny?

6. parky

Za zelení nemusíte za město. Fish Creek Provincial Park je vůbec největším kanadským městským parkem – je dlouhý 19 km. Nose Hill Park - to je přes 11 km² travnaté prérie uprostřed města. Kam na piknik? Nejlépe do Stanley parku. Nebo do Prince´s Island Park, který leží v samém srdci města na ostrově uprostřed řeky Bow River.

Víte, že z celé Severní Ameriky má právě Calgary nejdelší systém chodníků vedoucích parky a vzájemně je spojujících? Je dlouhý 660 km!

7. pár dalších tipů

Milujete čokoládu? Ochutnejte místo belgické tu „calgarijskou“ v některém z obchodů Chocolaterie Bernard Callebaut. A jestli chcete nahlédnout do tajů výroby čokolády, tak navštivte ten na Macleod Trail – tady sídlí kromě obchodu i továrna.

Chcete si kromě vylepšené angličtiny odvézt i něco opravdu autentického? Navštivte Moonstone Creation Native Gallery - mezi výrobky místních i domorodých umělců si určitě vyberete. Nebo si pořiďte pravý „westernový“ klobouk v Smithbilt Hats nebo Lammle´s.

Chcete se podívat pandě velké z očí do očí? Od března 2018 můžete v místní zoo navštívit čtyřčlennou pandí rodinku, která se sem přestěhovala z Toronta.