Skip to content

Od roku 2024 bude možné cestovat do Anglie pouze s povolením ETA

Máte v plánu příští rok vycestovat do Spojeného království? V tom případě vás určitě budou zajímat chystané změny podmínek vstupu do země. Nově totiž budete potřebovat elektronické cestovní povolení ETA, bez kterého se do Anglie nedostanete. 

Britská vláda nedávno představila nové podmínky vstupu do Spojeného království, které budou muset cestující splnit, aby jim bylo umožněno vstoupit do země. Od roku 2024 tak každý cizinec, jež nepotřebuje vízum, bude muset získat povolení ETA opravňující ke krátkodobému pobytu na území Velké Británie.


Co je cestovní povolení ETA

ETA neboli Electronic Travel Authorization je elektronické cestovní povolení, jež vás opravňuje ke vstupu do Spojeného království. Hlavním cílem zavedení tohoto systému je zlepšení bezpečnosti na hranicích a zjednodušení cestování do Velké Británie.

S pomocí ETA bude mít britská vláda mnohem lepší přehled o migraci a informacích o návštěvnících bez víza. Zároveň se zjednoduší hraniční kontroly, po příjezdu nebudete muset procházet další kontrolou – postačí naskenovat pas, protože veškeré údaje o vás již budou zavedeny v systému. Očekává se také snížení počtu osob, kterým byl na hranicích odepřen vstup do země.

Zavedení systému ETA je součástí plánů Spojeného království plně digitalizovat své hranice do roku 2025.

Kdo musí mít povolení ETA

Do konce roku 2024 budou muset mít vyřízené povolení ETA všichni cizinci přijíždějící do Velké Británie na dobu kratší než 6 měsíců. Tedy každý, kdo nepotřebuje vízum pro krátkodobý pobyt, včetně cestujících z Evropy.

Pokud se v příštím roce chystáte do Anglie za rodinou, přáteli, byznysem, studiem nebo procestovat zdejší krásná místa, bez ETA se již neobejdete.

Povolení ETA je povinné pro:

 • všechny cestující, kteří plánují navštívit Spojené království po dobu až 6 měsíců za účelem turistiky, návštěvy příbuzných či přátel, obchodu nebo studiem;
 • osoby, které hodlají pobývat na území Spojeného království po dobu až 3 měsíců a jsou držiteli víza pro pracovníky v kultuře (Creative Worker Visa);
 • každého, kdo přes Spojené království projíždí, tzv. transit, a to i v případě, kdy neprochází přes hraniční kontrolu země.

Pro občany Evropské unie by měla tato povinnost začít platit až od konce příštího roku. Pro ostatní bezvízové země, jako jsou Spojené arabské emiráty, Saudská Arábie, Bahrajn, Kuvajt, Jordánsko nebo Omán bude platit již od února 2024. Občané Kataru budou povolení ETA při cestě do Spojeného království potřebovat už od listopadu tohoto roku.

Povolení ETA bude potřebovat každý cestující, včetně dětí a kojenců.

ETA naopak nepotřebují:

 • osoby, jež vlastní britský nebo irský cestování pas;
 • kdokoli, kdo disponuje povolením žít, pracovat nebo studovat v Anglii;
 • držitelé víza pro vstup do Spojeného království;
 • ti, kteří legálně pobývají na území Irska a nepotřebují víza k návštěvě Spojeného království, pokud vstupují z jedné z těchto zemí – Irsko, Guernsey, Jersey nebo Isle of Man.

Jak zažádat o povolení ETA

O elektronické cestovní povolení budete muset zažádat ještě před cestou, a to jednoduše přes aplikaci UK ETA nebo online na www.gov.uk

Při vyplňování žádosti mějte u sebe:

 • platný biometrický cestovní pas,
 • vaši e-mailovou adresu,
 • informace týkající se vaší cesty,
 • platební kartu, kterou uhradíte poplatek za vyřízení žádosti.

Vaše žádost bude následně posouzena. Rozhodnutí o udělení (případně zamítnutí) cestovního povolení můžete obvykle očekávat do 3 pracovních dnů. Schválenou žádost, která bude propojena s vaším cestovním pasem, obdržíte v elektronické podobě na vámi uvedený e-mail.

Kolik stojí povolení ETA

Poplatek za vyřízení elektronického cestovního povolení do Spojeného království vás vyjde na 10 GBP, což je cca 282 Kč – záleží na aktuálním kurzu libry.

Jaká je délka platnosti ETA

Povolení ETA pro vstup do Spojeného království bude platné 2 roky. Po tuto dobu budete moct vstoupit na území Velké Británie opakovaně. Pokud však platnost cestovního pasu, se kterým jste žádali o ETA, skončí dříve, musíte o povolení zažádat znovu s novým pasem.


Vydejte se do Anglie s námi

Chcete vycestovat do Anglie a zdokonalit se v angličtině? Potom vám rozhodně doporučujeme zvolit studijní pobyt v této krásné zemi. Mnohem lépe ji poznáte po všech stránkách, získáte nové přátele a skvělé zážitky, a celosvětově známý a používaný jazyk se vám doslova vryje pod kůži.

► Tip: Přečtěte si 7 důvodů, proč studovat právě v Anglii ››

Láká vás to? Rádi vám s výběrem školy a organizací celého studijního pobytu pomůžeme. Napište nám a těšte se na nová studijní dobrodružství.

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení
;