7 důvodů, proč studovat právě v Anglii

Kde jinde studovat angličtinu, než v domovské zemi tohoto světového jazyka. Ale nejde jen o dokonalý přízvuk. Důvodů proč si vybrat právě Anglii je celá řada…

1. Historie

Historických památek má Anglie nepočítaně. Od prehistorického Stonehenge přes Hadriánovu zeď z doby Římského impéria, hrady postavené Normany, památky z doby Tudorovců a skvosty alžbětínské nebo viktoriánské architektury. A těch stylových hospůdek!

2. Angličtina

Je úlevné zjistit v každodenním životě, že i přízvuk řady rodilých Angličanů nemusí být vždy perfektní. A že mluvit s přízvukem není žádná ostuda, hlavně když se dorozumíte. Ovšem můžete to vzít i z opačného konce a vypilovat svou britskou angličtinu k dokonalosti „U-class English“. Perfekcionisté ještě zváží, zda zvolí angličtinu cambridgeskou nebo oxfordskou.

Víte, že zhruba 300 let byla v Anglii oficiálním jazykem francouzština (1066–1362)?

3. Kultura

Hudba klasická, moderní i alternativní, řada hudebních festivalů, spousta divadelních představení (nejen Shakespeare), opera v Covent Garden, velké i malé galerie, mnoho muzeí a sbírek umění. V Anglii je „kulturní“ výběr opravdu široký.

Jak široký dokážeme třeba na příkladu slavné galerie Tate. Není to totiž jediná galerie, ale spojení čtyř. Můžete vybírat mezi Tate Britain a Tate Modern v Londýně, Tate v Liverpoolu a Tate v St Ives.

4. Sport

Anglická fotbalová liga má zvuk a třeba vás zláká zažít nějaký zápas „naživo“. Nebo naopak využijete příležitosti a seznámíte se s tradičními anglickými sporty jako je kriket nebo kroket (pozor, to není jeden sport ale dva!) či ragby. Tenisovým nadšencům nemusíme připomínat každoroční tenisový svátek ve Wimbledonu.

Víte, že nejdelší kriketový zápas historie se odehrál v anglickém Leicestershire? Členové kriketového klubu Loughborough University hráli 150 hodin a 14 minut (24. až 30. června 2012). Nutno dodat, že cílem nebylo udolat diváky, ale získat peníze na charitu.

5. Cider

Vyzkoušejte cider – zkvašený jablečný mošt s různým obsahem alkoholu. V Anglii je velmi populární, v řadě hospod ho mají točený. Kromě velkých značek můžete leckde ochutnat i různé místní varianty. Kromě obsahu alkoholu (od úplného minima po 8,2 %) se liší i obsahem cukru a jestli nejste na sladké, tak si určitě objednejte „dry“ cider. Jedna značka, Cheddar Valley cider, barvou připomíná jinou anglickou specialitu – sýr čedar. Ovšem pozor – s 6 % alkoholu patří spíš k těm silnějším.

Víte, že ve spotřebě cideru jsou Angličané první na světě? A pochopitelně také ve spotřebě čaje. Porazí na hlavu dokonce i japonské čajové milovníky, konzumují ho 2,5× víc než Japonci. A 22× víc než Američané – ale to nepřekvapí, že?

6. Chování

Angličané možná nepatří mezi nejvřelejší národy, ale pokud jde o zdvořilost a slušnost, tak téměř nemají konkurenci.

Pár příkladů: Neexistuje předbíhání ve frontě. Slovíčka jako „pardon“, „sorry“ nebo „excuse me“ uslyšíte každou chvíli (a máte pocit, že jsou opravdu míněna). Je zvykem poděkovat řidiči městského autobusu, když vystupujete. Pokud vás při vjíždění z vedlejší ulice nepustí hned ten první řidič, tak to zcela určitě udělá ten druhý. Neexistuje nepustit chodce na přechodu.

A tak by se dalo pokračovat…

Víte, že prvním motoristou pokutovaným za překročení povolené rychlosti byl v roce 1896 Angličan Walter Arnold? Pan Arnold to tehdy „svištěl“ rychlostí 8 mil za hodinu a pokutující policista ho dostihl na kole.

7. Humor

Humor je kořením života a Angličanům opravdu nechybí. Pár příkladů – Monty Python, Rowan Atkinson jako Mr. Bean nebo Černá zmije, kultovní seriál Červený trpaslík… Při pobytu v Anglii nejspíš oceníte „suchý anglický humor“ přímo v praxi.

Vstup do Anglie – snazší než kdy jindy

V současné době je vstup do Anglie velmi snadný. Český ani slovenský občan totiž nepotřebuje pro pobyt v Anglii žádná povolení. Zabalte si pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz, kterým se identifikujete při příjezdu do země.

Před odjezdem si však zkontrolujte, zda vám doba platnosti pasu pokryje celou dobu vašeho pobytu v Anglii nebo zda nemáte u občanského průkazu oddělený roh.

Řidičský průkaz

Plánujete-li v Anglii řídit, přihoďte si k dokladům také řidičský průkaz. Ten český (velikosti kreditní karty s logem EU) vám platí po celou dobu vašeho pobytu.

Pokud budete v Anglii trávit delší dobu a platnost řidičského průkazu vám vyprší (nebo máte ještě starší typ průkazu), musíte si na DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) zažádat o britský.

Pamatujte, že se v Anglii jezdí vlevo! Ztratíte-li na přechodu hlavu, držte se instrukcí na zemi :).

Čas v Anglii

Anglie se nachází v základním časovém pásmu. Nultý poledník totiž prochází Královskou observatoří v londýnském Greenwichi. Při vstupu na anglickou pevninu si proto přeřiďte hodinky o jednu hodinu dozadu!

Zásuvky

Britské zásuvky jsou jiné než ty naše. Nezapomeňte si proto pořídit adaptér, abyste mohli zapojovat elektrické přístroje do zdejší tříkolíkové zástrčky.

Jste v nouzi? Nevolejte „pomoc“, ale 999

Telefonní číslo 999 je univerzálním číslem pro ambulanci, policii i požárníky. Na začátku hovoru musíte tedy specifikovat, kterou záchrannou složku si přejete zavolat. Operátor vás pak kritickou situací provede a pomoc vyšle na vámi uvedenou adresu.

Chcete si v Anglii najít práci?

Tak hurá do toho!

Kromě znalosti angličtiny, dobře sestaveného životopisu, referencí a pevných nervů, budete potřebovat dvě základní věci:

  • National insurance number
  • Bankovní účet

Od 1. května 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie, můžete v Anglii pracovat bez omezení.

National insurance number

National insurance number (NIN) je unikátní číslo, přes které se identifikují vaše platby pojištění v Anglii. Kromě vašich dovedností jej nutně potřebujete pro získání práce v Anglii.

Vyřízení této nenápadné plastové kartičky s veledůležitým číslem vám nějakou dobu zabere. Požádejte o ni tedy co nejdříve.

Kde požádám o NIN?

Pokud jste nikdy netelefonovali v angličtině, tak tohle bude vaše první příležitost. Prvním úkolem bude zavolat si na Jobcentre Plus, kde si na telefonním čísle 0845 600 0643 (po-pá 8.00-18.00) domluvíte osobní schůzku. Schůzka bude potvrzena oficiálním dopisem, ve kterém budete mít seznam dokumentů, které si s sebou musíte vzít.

Plastová kartička s číslem vám pak přijde na adresu, kterou jste uvedli v žádosti. Může to však trvat i několik týdnů.

Bankovní účet

Otevření účtu v Anglii bývá docela „zábavný“ proces. Banky si totiž velmi pečlivě hlídají, komu účet otevřou. Navíc každá banka má jiné podmínky, které často a ráda mění.

Obecně po vás však budou s velkou pravděpodobností chtít dva základní doklady potvrzující vaší identitu:

  • Doklad potvrzující, kdo jste (proof of identity), což může být pas, občanský průkaz nebo řidičský průkaz (ideálně britský). Doporučujeme vzít si do banky veškeré doklady, které máte.
  • Doklad potvrzující vaše bydliště (proof of adress). Tady se dostanou do začarovaného kruhu ti, kteří si potřebují otevřít účet hned po příjezdu do Anglie. Bydliště vám totiž potvrdí aktuální nájemní smlouva, účty za elektřinu, plyn, telefon apod., kde je vaše adresa v Anglii uvedena. A takovéto doklady hned po příjezdu do Anglie většinou nemáte.

Některé banky také požadují, kromě výše uvedeného, pracovní smlouvu nebo důkaz o tom, že budete v Anglii pracovat.

Účet si jednoduše otevřou všichni, kteří mají v Anglii statut studenta (tedy studují minimálně půl roku).

Proč si studenti jednoduše otevřou bankovní účet?

Protože škola, ať už jazyková nebo univerzita, vám vystaví podpůrný dopis, ve kterém potvrdí váš statut studenta i adresu, neboť na první týdny studia má většina studentů zajištěno ubytování právě od školy.

Pak je založení účtu jednoduchou záležitostí. S dopisem ze školy předložíte bance pas či občanský průkaz a účet máte založený.

12 zajímavostí na téma Anglie

aneb Víte, že…

1. Nejběžnější jméno

Víte, že poslední půlstoletí je nejběžnějším anglickým jménem John Smith? Ovšem John Smith je také značkou piva vyráběnou už od roku 1847. Možná tenhle „bitter“ sami ochutnáte…

2. Nejvýše položená hospoda

Víte, že „nejvyšší“ anglickou hospodou je Tan Hill Inn na blatech severního Yorkshire? Ne že byla nějak extra vysoko, ale v Anglii je 528 m nad mořem docela dost. Vždyť nejvyšší anglickou horou je Scafell Pike (978 m).

Za nejizolovanější britskou hospodou musíte až do Skotska. Old Forge v Inverii leží 172 km od nejbližšího města a nemá přístupovou silnici. Ovšem není to žádná „hospoda na mýtince“, po moři je to z přístavu Mallaig jen 11 km a tak tam „chodí lidi“.

3. Asfalt

Víte, že vůbec první asfaltovou silnicí se může chlubit právě Anglie? V roce 1902 bylo vyasfaltováno 5 mil cesty Radcliffe Road v Nottinghamu.

4. Perry

Víte, že v Anglii se kromě alkoholického jablečného moštu vyrábí i alkoholický hruškový mošt? Téhle hruškové obdobě cideru se říká perry a v porovnání s ciderem bývá sladší. Pozor, mívá slabě projímavý účinek, tak to s konzumací nepřežeňte!

5. Pošta

Víte, že moderní poštovní systém s použitím poštovních známek byl vynalezen právě v Anglii? Británie je dodnes jedinou zemí světa, která na své známky netiskne své jméno. Když s výrobou známek začala, tak to nebylo potřeba. A proč měnit zavedenou tradici, že?

První a tedy nejstarší známkou světa je Black Penny. Vznikla 1. května 1840 a hned den poté byla poprvé použita.

6. Duchové

Víte, že sídlem Athelhampton House v Dorsetu se prohánějí hned tři duchové? No, prohánějí – duch bednáře z doby Občanské války v 17. století buší ve vinném sklepě do sudů, Šedá paní (Grey Lady) zvolna prochází zdmi východního křídla a duch lidoopa (domácí mazlíček jednoho z pánů domu) se nemůže dostat z tajného schodiště, kde je zavřený.

Athelhampton House stojí za návštěvu, i kdyby jste při ní duchy neviděli. Impozantní architektura, bohaté interiéry, zajímavé zahrady a navíc sbírka obrazů Marevny, kubistické malířky původem z Ruska.

7. Nejstarší turistická atrakce

Víte, že za nejstarší turistickou atrakci Anglie se platí skoro čtyři století? Už roku 1630 si začal pan Slingsby za nakouknutí do jeskyně Mother Shipton’s Cave a návštěvu blízkého pramene účtovat peníze. Na minerály bohatá voda tu totiž po nějaké době „měnila předměty v kámen“.

Jeskyně poblíž Knaresborough v Yorkshiru nese jméno matky Shiptonové, vědmy a věštkyně, která žila za vlády Jindřicha VIII. a Alžběty I. V jeskyni se totiž měla narodit. Traduje se, že řada jejích proroctví se vyplnila (což ovšem vzhledem k tomu, že byla publikována mnoho let po její smrti, zase tak nepřekvapí).

8. Největší kamenný kruh

Víte, že v Anglii stojí největší prehistorický kamenný kruh Evropy? Kruh v Avebury má průměr víc než 400 metrů a najdete ho zhruba 32 km od slavnějšího Stonehenge.

V blízkosti Avebury leží i největší člověkem uměle vytvořený násep na světě - Silbury Hill. Kopec z hlíny a křídy je 40 m vysoký, jeho základna má průměr 167 m a plošina na vrcholu 30 m. Proč bylo navršeno víc jak 350 tisíc krychlových metrů hmoty se stále neví.

9. Sýrový závod

Víte, že v Anglii provozují závody v běhu za sýrem? Nejznámější je ten v Brockworthu, kde je z kopce Cooper´s Hill vypuštěn bochník sýra Double Gloucester a závodníci se ho snaží doběhnout. Ještě nikomu se to nepovedlo, ale vítěz (= první dole hned za bochníkem) sýr dostane tak jako tak.

10. Sekt

Víte, že šumivé víno bylo objeveno v Anglii? Anglický vědec a lékař Christopher Merret prezentoval jeho výrobu (dnes zvanou méthode champenoise) Královské společnosti v Londýně více než 30 let předtím, než Dom Pérignon vyrobil ve Francii první láhev šampaňského. Ovšem válku o to, kdo dal světu sekt, vyhráli Francouzi dávno předtím než Angličané vyrazili do první bitvy.

11. Nejstarší královské sídlo

Víte, že nejstarší obývanou královskou rezidencí světa je Windsor Castle? Původní hrad byl vybudován už v 11. století Vilémem Dobyvatelem a jeho syn král Jindřich I. ho začal používat jako královské sídlo. A jako takové hrad slouží dodnes.

Možná ještě zajímavější je Berkeley Castle. Stále ho totiž vlastní rodina jeho budovatele. A to ho Robert Fitzharding začal stavět už v roce 1153!

Berkeley Castle nabízí kromě toho, co už tak monumentální hrady mívají, ještě Butterfly House. Tohle tropické království motýlů obývá i jeden z největších motýlů světa Attacus atlas s rozpětím křídel více než 25 cm.

12. Ptáci

Víte, že v Anglii najdete největší centrum divokých ptáků? Slimbridge Wetland Centre v Gloucestershire se pyšní nejpočetnější a nejpestřejší sbírkou labutí, divokých hus a kachen celého světa. Můžete tu vidět i 6 druhů plameňáků.

Mimochodem – víte, že jeden z nejoblíbenějších koníčků Angličanů je pozorování divokých ptáků neboli birdwatching?

Tutuki kvíz - Anglie

Proti anglickému bludišti je náš kvíz "easy"!
Proti anglickému bludišti je náš kvíz „easy“!