Studium v zahraničí je snem mnoha mladých lidí. Ne všem se však podaří si tento sen splnit.

Amálie to štěstí měla a vydala se za velkou louži pilovat angličtinu. Studium v Kanadě jí dává mnohem víc než roky ve školní lavici. 9týdenní intenzivní kurz bere mladá Češka jako přípravu na studium na střední škole v zahraničí. Jak se mladé studentce žije tak daleko od domova? A jak se jí líbí v místní škole? To a mnohem víc nám prozradila v rozhovoru.

Amálie, co bylo důvodem odjet za oceán?

Dálky mě vždy lákaly. A Kanada je krásná země, tak proč nespojit příjemné s užitečným? Mým cílem je zdokonalit se v angličtině a následně zde strávit semestr na střední škole.

To jsou krásné plány. Jak se vám tedy líbí ve Vancouveru?

Vancouver je nádherné město plné hodných a opravdu milých lidí. Žijí tady národnosti z celého světa, takže mám možnost poznat nejen kanadskou kulturu. Pro milovníky přírody, jako jsem já, je to skvělá volba – klidné město plné parků a zeleně, s čistým mořem a úžasnými horami kousek odtud. Můžete tady zkusit spoustu nových sportů, ochutnat výborná zahraniční jídla a v létě je tady výhoda příjemných teplot (průměrně okolo 25°C). Místní jsou hrozně milí lidé, až se mi to někdy zdá nepřirozené. Pořád se vás ptají, jak se máte, jestli něco nepotřebujete. Když jsem jednou čekala na přechodu, tak se mě úplně cizí pán zeptal, jaký jsem měla den. Jsou to zlatíčka…. Pořád se usmívají a všechno je tady takové víc pohodové.

Zdá se, že vám město přirostlo k srdci. Má vůbec nějaké zápory?

Ano, jistě. Všechno má dvě tváře. Velkou nevýhodou Vancouveru je, že jde o dost drahé město. Takže je občas třeba se trochu uskromnit.

Ve škole se setkáváte se studenty z celého světa. Jak se mezi tolika cizími národnostmi cítíte?

Skvěle. Beru to jako příležitost poznat jiné kultury. Studenti zde na škole ILAC ve Vancouveru jsou ve věku 15-25 let, takže se dá říct, že se tu cítím jako ryba ve vodě.

Jste spokojená s výběrem školy?

Nemůžu si na nic stěžovat, jsem nadšená. ILAC doporučuji na 100 %. Je to kvalitní škola a mně se tu moc líbí. Výuka je zábavná a naučíte se toho hrozně moc za krátký čas. Učitelé jsou skvělí! Nejvíc mi učarovaly takzvané power classes – ty jsou pro mě top. Stačí pár týdnů a vaše angličtina se výrazně zlepší.

Samozřejmě to není zadarmo. Důležitá je totiž nejen zábava, ale i disciplína. Každé dva týdny píšete poměrně rozsáhlý test. Pokud máte dobré skóre a docházku, můžete postoupit o další level. Každý je sám zodpovědný za svůj výkon, za svůj postup. Nejlepší je, že se tady ničeho nemusíte bát. Pokud máte nějaký problém nebo dotaz, jednoduše napíšete email a všichni vám ochotně s čímkoli poradí a pomohou.

Bydlíte v rodinném domě u místní rodiny. Jaké to je?

Bydlím v rodinném domku asi 40 minut cesty od školy. Stejně jako většina lidí tady, ani moje rodina není původně z Kanady. Jsou moc hodní, když potřebujete, rádi vám se vším pomohou a poradí. Pokud se ubytujete stejně jako já, je dost možné, že budete v rodině ještě s dalšími studenty. Já jsem s ostatními jen výjimečně a většinu času trávím sama. Mám tak prostor pro svůj seberozvoj a poznávání města.

Pandemie koronaviru se nevyhnula ani Kanadě. Jak proběhl vás příjezd a jak to v současnosti se situací vypadá?

Po příjezdu jsem bohužel musela zůstat 14 dní v karanténě, ale určitě jsem se nenudila. Od školy jsem totiž získala zdarma online kurzy, takže jsem pilovala angličtinu. Momentálně je koronavirová situace tady ve Vancouveru velmi dobrá a stále se zlepšuje. Došlo také k několika rozvolněním. Už není ani povinné nošení roušek, nicméně hodně lidí je stále nosí. Můžete se tady také nechat zdarma naočkovat! Většina místních už vakcínu má a dodržují opatření jako rozestupy, dezinfekce a podobně.

Za mě studium v Kanadě skvělá volba. Proto bych zde ráda svůj pobyt prodloužila a pokračovala ve studiu na střední škole. Moc se na tuto výzvu těším.

 

Amálie děkujeme za rozhovor a jsme rádi, že se vám v Kanadě tak líbí.

Kanada se otevírá světu

Již jsme vás informovali o tom, že Kanada plánuje 7. září otevřít hranice plně očkovaným turistům! To znamená, že všichni, kteří si touží zlepšit angličtinu (nebo francouzštinu) v Kanadě, nemusí již žádat o studentská víza nebo se trápit v karanténě. Více v v našem minulém článku o Kanadě.

Stále váháte, zda se za studiem jazyka do zahraničí vydat? Třeba vám v rozhodování pomůže 7 důvodů proč studovat v Kanadě.

Před odjezdem si vždy zkontrolujte podmínky vstupu na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Před návratem do České republiky sledujte pravidla návratu také na MZV.