Reference: Kanada

1/2 roku na ILAC

Není snadné se rozhodnout a opustit na několik měsíců rodinu, ale paní Romana do toho šla… Její ambice je zdokonalit se v angličtině nakolik, aby jí to pomohlo v kariéře… A tak jsme se jednoho dne potkali v Tutuki a začali plánovat.

Rozhodovala se mezi Austrálií a Kanadou.

Dnes jsou to 2 měsíce, co se ocitla ve Vancouveru. ????

Vancouver a půl roku mého života

Dobrý den,

moc se omlouvám za zpoždění, ale stále nějak nemůžu dohnat čas, moc rychle to tu běží, a tak se mi nedaří ani odepsat do práce…

Nicméně dnes už jsem si říkala, že je to se mnou děs, a že musím odpovědět na všechny nevyřízené maily…

Co škola?

Škola náročná, ale to vy víte, nic neodpustí, pokud není docházka v pořádku, tak body dolů a nepustí vás do dalšího levelu. Ale to se mě netýká, protože jak je známo, kdo si to platí, tak se k tomu staví úplně jinak. Už na sobě cítím i mírné pokroky, nedovedu teda odhadnout jak velké, ale rozhodně je to lepší, než když jsem přijela…

O měsíc později Romana píše

… Dnes jsme dostali výsledky testů a ptala jsem se svých učitelů, jak jsem pokročila v mluvení. Oba mi řekli, že co jsem byla poprvé ve škole, tak to je o 100% lepší, což mě zpátky vrátilo mé „ztracené“ zdravé sebevědomí. A od příštího týdne putuji do levelu hight intermediate. Zítra máme na odpoledne program v podobě pikniku ve třídě a hry – odpoledne. To máme jednou měsíčně, vždy na konci měsíce v pátek, kdy jsou zkoušky. Můžeme si vybrat různé aktivity. Minule jsme byli v Sushiyama, což je malá restaurace s výborným jídlem. Teď jsme si vybrali právě ty aktivity ve třídě.

Mám skvělé učitelé a i na ty úkoly jsem si docela rychle zvykla. Je to o tom, že se musíte fakt denně připravovat, protože docela rychle jedou a párkrát vynecháte a chybí „vocabulary“ a hlavně gramatika, včetně idiomů. Však vy to znáte.

Co bydlení?

Hledala jsem nové ubytování, což mi zabralo chvilku času. Nicméně teď jsem 10 min busem od svého předchozího bydliště. Jsem ráda, že jsem si na začátek zaplatila jenom těch 6 týdnů. Bydlení bylo vcelku v pohodě, ale to jídlo nebylo fakt nic moc. Večeře jsme společné neměli nikdy, takže ani konverzace nebyla. Myslím, že pro ně to spíš je businnes než cokoliv jiného.Teď jsem ale v share, kde mám svůj docela velký pokoj se sedačkou a velkým psacím stolem. Máme společné to ostatní včetně obýváku s TV, pračka se sušičkou a tak. Mám tu rozhodně větší klid.

Výlety, kamarádi?

…Jinak mám partu lidí z levelu advance, popř. businnes English, s kterou jezdíme každý týden na výlety. Je to rozhodně levnější než se školou. Včera jsme byli v Clevelendu dam, blízko Capilana. Pak taky White Rock, prostě užíváme si to, jak to jde. Hlavně, když počasí dovolí a neprší. Už aby bylo JARO. To slunce je fakt potřeba a pro mě zcela nepostradatelné.

Zrovna minule jsme psali esej na téma, co bychom dělali, kdybychom nejeli do Kanady. Tak jsem napsala, že bych jela do Austrálie. Byl z toho docela paf, myslím tím učitel, ale samozřejmě ví o mně, že slunce je na prvním místě, takže sice nevěřil, ale chápal. ????

ento týden ještě nezapršelo, ale myslím, že to nebude mít dlouhého trvání (je teprve únor a jaro se blíží, pozn. KKB). O víkendu se chystáme zase na nějaký ten „hiking“, ale ještě nevíme kam. Dnes je v plánu ještě večer návštěva Night clubu v centru, ale nevím, zda-li půjdu.

Doprava po městě?

Co se týče dopravy, tak na jeden měsíc stojí COMPASS (něco jako je u nás Open card) tuším 94 CAD na jedno pásmo. Myslím tím skytrain (metro), ale pokud jezdíte autobusem, tak to máte brané do všech pásem jako 1. pásmo a zlevní se to. Je to sice časově delší, ale zase ušetříte a máte třeba na oběd. Takto jsme např. jeli na White Rocky, což je blízko hranic s USA, a pouze na Compass. Celková doba byla hodinu třicet až ke mě domů.

Téměř každý víkend jezdíme do North Vancouver city a to už je druhé pásmo. Jezdí, teda pluje se tam Seabusem a sebere mi to navíc asi 1.25 CAD z Compassu. Ale já si tam vždycky dám navíc 10 CAD a cestuji, co to jde. Ono to pokaždé ukáže, když to sebere nějaké ty peníze navíc…

Posílám pár fotek, abyste viděl, kde všude jsme byli. Je to jenom malý výčet, nicméně příroda je zde úchvatná a je hodně blízko.

Mějte se krásně!

Romana H.