Skip to content

Pobyt v Dublinu: Barbora a Zuzana

Postřehy z jazykového pobytu v irském Dublinu

Bára a Zuzka si chtěly vyšperkovat svou angličtinu a důkladně se připravit na závěrečnou cambridžskou zkoušku FCE.

U toho jsme samozřejmě nemohli chybět, a tak jsme jim pomohli s organizací 4týdenního jazykového pobytu v nádherném Dublinu, kde studovaly na rodinné škole Horner School of English.

Splnil pobyt jejich očekávání? Zdokonalily se v angličtině tak, jak si přály? Užily si výuku i hlavní město věčně zeleného Irska naplno? Přečtěte si jejich postřehy a zhodnocení celého pobytu.

Barbora a Zuzana:

  • absolvovaly 4týdenní měsíční pobyt
  • studovaly na rodinné jazykové škole Horner School of English
  • týdně měly 26 hodin angličtiny – 20 hodin týdně obecné angličtiny + 6 hodin týdně přípravy na zkoušku FCE (First Certificate in English) + závěrečné zkoušky (na dva dny – zvlášť speaking a zvlášť writing + listening + use of english)
  • byly ubytované v rezidenci YWCA na Baggot Street

Jaká byla škola, organizace a národnostní mix studentů?

Školu hodnotíme velmi kladně. Organizace byla výborná. Dokonce nebyl problém zorganizovat online výuku pro ty, co se necítili dobře.

Zvolili jsme si úroveň B2 s tím, že vyšší nemáme určitě a jediný problém byl právě v úrovni obecné angličtiny. Nastoupili jsme s novým vyučujícím a úplně novou skupinou lidí a někteří úroveň B2 rozhodně neměli, což shazovalo celkový dojem. Ve třídě na obecnou angličtinu nás bylo 8–12 a každé pondělí přišel někdo nový.

Naši spolužáci byli z Japonska, Švýcarska, Španělska, Itálie, Ukrajiny, Jižní Koreje, Německa nebo Brazílie.

Na přípravu FCE jsme byli tři a tyto kurzy hodnotíme jako nejvíce přínosné.

Občas jsme probírali docela citlivá témata

Dopolední vyučující Oliver nastoupil s námi na začátku července. Během covidu přestal vyučovat a teď se k tomu vracel. Přiznám se, že k rozhovorům vybíral občas docela citlivá mezinárodní témata a celkově ty hodiny probíhaly v zásadě úplně stejně jak na jakékoliv střední škole. Na druhou stranu Oliver se nás stále ptal na náš život v Dublinu a zajímal se.

Odpolední příprava na zkoušky FCE nám vyhovovala. Bylo to dlouhé až do třičtvrtě na pět, ale vyučující Colin byl jen o něco starší než my a rozhodně jsme měli stále možnost mluvit.

(Nejen) mimoškolní aktivity stály za to

Mimoškolních aktivit jsme se zúčastnili. Snažili jsme se najít si čas na většinu z nich, abychom více mluvili a více se seznámili. Každý týden byla jedna v úterý, ve čtvrtek a pak sobotní výlet. Navštívili jsme se školou národní galerii, hrad Malahide, Cliffs of Moher, Glendalough nebo jsme strávili odpoledne hrami v parku a večer irskou hudbou.

Kromě aktivit organizovaných školou jsme stihli i spoustu aktivit mimo školu, viz například následující fotky. Moc doporučujeme navštívit národní botanickou zahradu v Dublinu.

Jak celkově hodnotíte tento pobyt?

Řekla bych, že jej hodnotíme velmi kladně. Ke konci nám to vlastně bylo dlouhé, ale na naučení angličtiny měsíc rozhodně nestačí. Je to spíše na zopakování a osvěžení znalostí, které člověk už má.

Příprava na FCE nám obecně dala více než obecná angličtina. Měsíc ale na naučení na zkoušku jen tak nestačí, chce to se tomu věnovat předem nebo mít dobrý základ.

Doporučili bychom ale každému si tu zkoušku vybrat jako takový cíl pobytu, přestože je to ve výsledku hodně stresující. Vlastně to více motivuje se angličtině věnovat. Kromě nás ale většina spolužáků žádnou zkoušku neskládala.

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení