Krepinska reference Kanada

Do Kanady za lepší angličtinou

Má motivace pro cestu do zahraničí byla už od začátku jasná – zdokonalení se v angličtině. Za cílovou destinaci jsem si vybrala Calgary, protože do Kanady mě to táhlo asi nejvíce. A jak jsem později zjistila, byla to super volba. Tohle úžasné město mi nabídlo vše, za čím jsem se do světa vydala. A ještě pár příjemných bonusů navíc.

Protože jsem chtěla spojit studium s prací a cestováním, zažádala jsem o Working Holiday víza. Podařilo se mi je získat, a tak vše mohlo proběhnout dle mých představ. Takže nejprve jsem se věnovala škole a po jejím dokončení jsem si začala přivydělávat.

Nejvíc mi dala individuální výuka

V rámci studia jsem měla absolvovat 5 týdnů skupinového jazykového kurzu. Po několika hodinách jsem ale zjistila, že bych spíš potřebovala soukromou výuku. Jednou nás totiž bylo ve třídě 16, a to už na mě bylo moc. Takže jsem přešla na individuál, který sice znamenal jen jednu privátní hodinovou lekci za den, ale mně to vyhovovalo. Vstřebala jsem toho víc než za celé dopoledne ve skupině.

Mimochodem, ve škole jsme byly jen dvě Češky. Shodou okolností se stejným jménem, jen každá v jiné třídě. I tak bylo ale potřeba dodržovat pravidlo, že studenti smí komunikovat pouze anglicky, aby si jazyk co nejlépe „zažili“ právě i běžnou konverzací.

Spolužáci byli z různých koutů světa – Asie, Japonska, Číny, Ameriky, Německa, Švýcarska. Takže jsem měla možnost seznámit se s řadou zajímavých kultur.

Fajn ubytování i rodina

Bydlela jsem v samostatném pokoji, ke kterému náležela vlastní koupelna. Paráda! A rodina? Jedním slovem úžasná. Nadchla mě ještě před příjezdem a tyto pocity se udržely i při setkání naživo a následném společném bydlení. Paní domácí a mojí „dočasnou mámou“ byla Catherine. Její rodiče jsou původem z Vietnamu, takže jsem ochutnala i spoustu dobrého (a pro nás Čechy exotického) jídla.

„Doma“ měli s mou angličtinou velkou trpělivost. A za to jsem byla hodně ráda. Když jsem něco nevěděla, používali jsme slovník a Google.

Později jsme se natolik spřátelili, že mě Catherine brala i na výlety. Dokonce mě pozvala na večeři, kterou pořádala při příležitosti svých narozenin. Skvěle jsme si „sedly“ a i díky tomu si z pobytu odnáším hromadu hezkých vzpomínek.

Calgary plné překvapení

Co se týče samotného města, je velice multikulturní a má dvě „tváře“ – historickou a moderní. A obě dohromady vytvářejí prostředí, na které asi už nikdy nezapomenu. Překvapilo mě, že jsem v centru nepotřebovala mapu. Prostě jen sledujete, kde se tyčí mrakodrap The Bow a podle něj se orientujete. Jo a systém značení ulic je také velice přehledný.

A ti lidé! Všichni se usmívají a jsou hrozně moc ochotní a přátelští. Dokonce i úředníci byli maximálně vstřícní a usměvaví… Proto jsem si občas připadala jak na jiné planetě. Například si pamatuju, jak jsem si kupovala lístky na dopravu a pán, co stál za mnou ve frontě, se se mnou pustil do řeči. Když jsem mu prozradila, odkud jsem, podal mi ruku a začal mi vyprávět o příbuzných, kteří žijí v Anglii.

Trochu nevyzpytatelné bylo počasí, které se měnilo několikrát za den. V jednu chvíli „pařák k padnutí“, v další minutě ochlazení a liják. Takže jsem po nějaké době už z domu nevycházela bez povinné výbavy v podobě slunečních brýlí a nepromokavé bundy. 

Zážitky na celý život

Pobyt v Calgary považuji za životní zážitek, ke kterému bych se asi jinak nedostala. Získala jsem nové přátele z celého světa, zlepšila jsem se v angličtině a urovnala si spoustu myšlenek v hlavě. Na svět a život teď pohlížím z nového úhlu.

Učitel ve škole nám povídal o věcech z běžného života, a tak jsem si mohla uvědomit, co všechno v ČR máme a někdy si toho nevážíme. Třeba zdravotní péče, kterou mnozí považují za samozřejmost, je v Kanadě mnohem hůř dostupná, protože je drahá. Studium v zahraničí mi tedy dalo víc, než jsem očekávala. Doporučuji ho všem, kteří si chtějí rozšířit obzory, a to nejen v cizím jazyce.