7 důvodů proč právě ve Worthingu

Worthing je přímořské město na jihu Anglie, které kromě přátelské atmosféry nabízí i řadu jiných lákadel. Vybere si svůj důvod ke studiu angličtiny ve Worthingu…

1. Lokalita

Užijte si proměnlivé moře a slaný mořský vzduch. Léto ve Worthingu bývá plné slunce s nejvyššími průměrnými denními teplotami okolo 18–20 °C.

Víte, že na 8 km dlouhé promenádě se můžete procházet ve stínu palem?

2. Zábava

Užijte si zábavu v přímořském stylu a navštivte zábavní molo Worthington Pier. Nebo zajděte do některého z mnoha zábavních center. Pobavte se při nakupování (i kdyby to byl jen „window shopping“) a prozkoumejte Warwick Street, Rowlands Road nebo Mortague Street. Posledně jmenovaná hostí každou středu místní trhy.

Víte, že ve Worthingu se můžete zúčastnit unikátní soutěže v letuWorthing Birdman je soutěž létajících stojů s lidským pohonem, která se koná na Worthingském molu. Soutěží se ve třech kategorií a jde o ceny, zábavu i peníze na charitu.

3. Zajímavá místa

Vraťte se do doby železné a navštivte Cissbury Ring. Tohle kruhovité opevnění kopce stejného jména patří k největším svého druhu v Evropě. Cissbury je i motýlí rezervací - ulovte tu nějaký zajímavý kousek hledáčkem fotoaparátu.

Přímo ve Worthingu je několik architektonicky zajímavých budov. Například neoklasicistní vila Beach House v regentském stylu nebo ukázka georgiánské architektury Park Crescent.

Trochu z jiného soudku je nedaleký větrný mlýn High Salvington Windmill z roku 1750, který je po rekonstrukci opět plně funkční.

Víte, že venkovské sídlo Castle Goring ve Worthingu mělo být domovem básníka Percy Bisshe Shelleyho? Shelley ale těsně před svými 30. narozeninami utonul v Itálii a dům nikdy neobýval.

4. Kultura

Láká vás divadlo? Navštivte secesní Connaught Theatre nebo barokní Pavilion Theatre. Zjistěte víc na webu Worthing Theatres. Jste milovníky hudby? Modernistická Assembly Hall je domovem Worthing Symphony Orchestra.

Zajímáte se o muzea? Navštivte Worthing Museum and Art Gallery nebo Marlipins Museum v blízkém městečku Shoreham-by-Sea, které sídlí v zajímavé středověké budově.

Navštivte Worthing Art Studios a setkejte se s umělci přímo v jejich ateliérech. Zúčastněte se festivalu Worthing Music and Art Festival - určitě si vyberete něco právě pro vás.

Víte, že Oscar Wilde napsal svou hru Jak je důležité míti Filipa během svého pobytu ve Worthingu? Bylo to roku 1894.

5. Parky a zahrady

Worthing je plný zeleně. Z mnoha zahrad a parků zmiňujeme alespoň některé…

Jedním z nejoblíbenějších parků je Beach House Park. Seznamte se tu s tradičním britským sportem bowls - zdejší hřiště neboli „greens“ mají mezinárodní kvalitu. Nebo potrénujte mozek šachovou partií. Jsou k dispozici dvě venkovní šachovnice a stačí jen požádat o půjčení šachových figur – zdarma :-)

Jiné figury můžete vidět v Liverpool Gardens. Jde o čtyři bronzové busty Desert Quartet - dílo sochařky Elisabeth Frink.

Toužíte po květinách? Navštivte zahrady Highdown Gardens. Zejména na jaře a v časném létě jsou v plném květu.

Víte, že v informačním centru dostanete za pouhých 50 pencí leták, který vás provede vycházkovou trasou Parks&Gardens? Nebo si vyberte některou z mnoha jiných tras.

6. Sport

Jste rádi fyzicky aktivní? Vydejte se za objevováním krajiny i místních zajímavostí na kole. A jestli jste cyklističtí nadšenci, tak můžete po Sustrans Cycle Route 2 dojet nejen do Brightonu nebo Hastings, ale až do Doveru.

Kdy jindy vyzkoušet windsurfing nebo kitesurfing, než při pobytu u moře? A jestli je na vás moře až příliš, tak se vydejte na řeku Adur za jízdou na kajaku, veslováním, windsurfingem nebo jen obyčejnou vyjížďkou na lodičce.

Víte, že Worthing je považován za hlavní kitesurfingové město Británie? Díky ideální kombinaci mořských vln a větru tu můžete vidět v akci největší kitesurfingová esa světa.

7. Okolí

Pro případ, že se vám zasteskne po ruchu velkoměsta. Z Worthingu je to kousek do Brightonu - necelých 20 km. A jen trochu větší kousek do Londýna - okolo 80 km.

Spíš než město vás láká příroda? Udělejte si výlet do národního parku South Downs nebo ke křídovým útesům Seven Sisters.

Lákají vás hrady? Navštivte nedaleký Arundel Castle. Impozantní stavba má i impozantní historii – vždyť nejstarší část hradu vstupní strážnice pochází z roku 1070. K hradu patří i nádherné zahrady. A nemusíte se tu bát upírů. Vždyť jednou z nejpopulárnějších květin je česnek. Mezi více než 14 druhy jsou i rostliny vysoké téměř 2 metry.