12 důvodů proč studovat ve Vídni

Ovšem jen těch „kulturních“ je hromada, jsou však i jiné důvody proč si vybrat ke studiu němčiny právě Vídeň. Najdete ten svůj?

1. Architektura

Vídeň – to je harmonické souznění historické i moderní architektury. Jen pár příkladů – naproti gotické katedrále sv. Štěpána Stephansdom najdete Haas Haus ze skla a oceli, v blízkosti impozantního Hofburgu zase symbol vídeňské Moderny Looshaus.

Vídeňská secese - to je pojem. Výstavní pavilon Secession stojí za vidění sám o sobě bez ohledu na právě probíhající výstavy. Na díla mistra secesní architektury Otty Wagnera narazíte leckde, třeba i v metru. Navrhl stanice Rossauer Lände a Friedensbrücke.

Ve Vídni najdete i řadu výtvorů Friedricha Hundertwassera, například Hundertwasser-Krawinahaus nebo Kunst Haus Wien se stálou výstavou Hundertwasserových děl.

Víte, že historické centrum Vídně je od roku 2001 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO?

2. Zábava

Vídeň se stará o zábavu svých obyvatel i návštěvníků opravdu vzorně. Jedním z příkladů může být Festival hudebních filmů na Radničním náměstí. Celý červenec a srpen si tu můžete pod širým nebem zdarma užívat hudbu na filmovém plátně od opery přes balet, klasiku a jazz až po pop.

Raději něco živějšího? Vídeňský noční život - to je řada klubů, diskoték i barů a hospůdek. Za všechny jmenujeme alespoň Flex, populární klub sídlící v nepoužívaném tunelu metra přímo u Dunajského kanálu.

Kam ve Vídni za sportem? Třeba do druhého největšího vídeňského parku Donaupark. Na umělém ostrově Donauinsel se na několika km stezek můžete vyřádit na kole nebo inline bruslích (včetně freestylu, stairridingu i grindingu), u UNO City jsou k dispozici rampy a jiné překážky. Navíc z 252 metrů vysoké věže Donauturm uvidíte Vídeň jako na dlani.

Víte, že Vídeň má vlastní vinařskou oblast? Místní víno můžete ochutnat třeba v některém z vinných lokálů.

3. Kavárny

Kde jinde si dát vídeňskou kávu a k tomu Sacher nebo jinou cukrářskou dobrotu než právě ve Vídni. Pokud si vyberete některou z koncertních kaváren, tak vám bude ke kávě vyhrávat živá hudba. Prostě potěcha pro žaludek i ucho.

Víte, že kavárna Schmid Hansl dokonce pořádá vlastní hudební festival? Trvá celý říjen.

4. Hudba

Vídeň je městem hudby - od klasiky přes jazz či blues po moderní hudbu. A pochopitelně tu znějí slavné vídeňské valčíky.

Zkuste méně tradiční přístup k hudbě. Navštivte Dům hudby v paláci arcivévody Karla na Starém Městě. Tady hudba osloví i vaše oči!

Víte, že Vídeň nabízí i vynikající komorní hudbu? Vždyť je domovským městem Vídeňských virtuosů. Soubor tu má svůj abonentní cyklus už od roku 2005.

5. Umění

Vídeň se chlubí řadou uměleckých unikátů. Třeba Albertina vlastní jednu z největších a nejcennějších grafických sbírek na světě, Kunstkammer zase jednu z nejvýznamnějších uměleckých sbírek světa.

Pravým koncentrátem uměleckých zážitků je Muzejní čtvrť MuseumsQuartier. Najdete tu například Leopoldovo muzeum, Centrum architektury Architekturzentrum, Muzeum moderního umění nebo výstavní síť Kunsthalle. A hlavně – můžete sem přijít i za výborným jídlem!

Lákají vás spíš moderní umělecké trendy? Graffiti, Street Art, Lowbrow Art a Pop-surrealismus najdete v galerii INOPERAbLE. Galerie Krinzinger dává prostor mladým umělcům v Krinzinger Projekte. Řada zajímavých galerií sídlí také ve „čtvrti avantgardy“ Freihausviertel poblíž tržiště Naschmarkt.

Víte, že na vybudování sbírek vídeňské klenotnice Kunstkammer se významně podílel císař Rudolf II.?

6. Trhy

Možná nic nekoupíte, ale i tak vídeňská tržnice Naschmarkt stojí za návštěvu – kvůli atmosféře i spoustě různých hospůdek a kaváren. Každou sobotu tu navíc bleší trh poskytuje šanci pořídit originální suvenýr „za hubičku“.

Nelákají vás velké akce? Zkuste Karmelitermarkt na Karmelitánském náměstí nedaleko historického centra. Je malý, ale kvalitní.

Pokud si chcete odvézt nějaký zajímavý ručně vyrobený předmět, tak se vydejte na Špittelberg. Odnesete si minimálně zážitek.

7. Schönbrunn

Barokní zámek Schönbrunn, bývalá letní rezidence císařské rodiny, má krásné interiéry i zahrady, kde se můžete ztratit a zase najít v bludišti z živých plotů. K následné relaxaci s nádherným výhledem láká kavárna Gloriette. Nebo se vydejte do palmového skleníku či místní zoo.

8. Prátr

Zábavní park Prater k Vídni patří a obří ruské kolo Riesenrad, které ho tak trochu symbolizuje, je jen jednou z mnoha atrakcí. Spektrum je široké. Najdete tu poklidný Wurstelprater, nostalgickou připomínku Prátru z přelomu 19. a 20. století, s muzeem voskových figurín Madam Tussaudové i těžce adrenalinové záležitosti jako Turbo Boost či Space-Shot.

Ovšem Prátr poskytuje zábavu i v noci. Navštivte jeden z nejvyhlášenějších vídeňských klubů Pratersauna nebo největší rakouskou diskotéku Praterdome.

Rozsáhlý park Zelený Prátr - to je 6 miliónů m² zeleně a příležitost k procházkám, běhu, cyklistice, jízdě na kolečkových bruslích, na koni nebo projížďce na lodičce…

Víte, že široká a rovná Hlavní alej je skoro 4,5 km dlouhá?

9. Ringstraße

S trochou nadsázky je tenhle 4,3 km dlouhý bulvár obkružující Staré město „jedna zajímavá budova za druhou“. Od budovy radnice, parlamentu či burzy přes Státní operu, divadlo Burgtheater, Muzeum užitného umění, Uměleckohistorické muzeum nebo Přírodohistorické muzeum po soukromé paláce.

Rychlý způsob, jak se s Ringstraße seznámit, je 25minutová jízda tramvají Vienna Ring Tram, která jezdí každou půlhodinu z náměstí Schwedenplatz. Během jízdy se z obrazovky a sluchátek dozvíte všechno důležité.

Víte, že v roce 2015 oslavila Ringstraße 150 let? Císař František Josef ji slavnostně otevřel 1. května 1865.

10. Vídeňská zima

Zimu můžete ve Vídni „proplesat”. Plesová sezóna začíná koncem listopadu a končí v dubnu. Možná se nedostanete přímo na Ples v Opeře, ale na některý z těch zhruba 450 dalších určitě.

Nebo „probruslit” na Radničním náměstí Rathausplatz. Vídeňský ledový sen, jak se venkovnímu kluzišti říká, tady funguje od konce ledna do začátku března.

11. Termální lázně

Ve Vídni najdete jedny z nejúžasnějších městských termálních lázní Evropy Therme Wien, které jsou architektonicky uspořádané jako kameny podél potoka. Vyzkoušejte Kámen krásy, Kámen klidu, Kámen zážitků nebo Kámen Fitness.

12. Vídeň je blízko

Vždyť centrum Vídně je jen 55 km od hranic s Českou republikou. A jestli veřejnou dopravu neradi a nechcete jet autem, tak šlápněte do pedálů a vezměte to z Brna po cyklostezce Brno–Vídeň :-)