12 důvodů proč ve Vancouveru

Uvažujete o studiu v Kanadě? Vyberte si Vancouver! Tohle město zaujme i při krátké návštěvě a ještě víc ho oceníte při delším pobytu. Vždyť toho nabízí tolik…

1. Atmosféra

Vancouver vás okouzlí příjemnou atmosférou zeleného velkoměsta s čistým ovzduším. Je důkazem, že i mezi mrakodrapy se dá žít uvolněně.

Navíc tu můžete pouhým přesunem z jedné čtvrti do druhé tak trochu procestovat „půl světa“. Vancouveru se dokonce říká město čtvrtí, protože čtvrti si drží svůj charakteristický ráz. Zažijete tu Čínu, Japonsko, Itálii, Indii, Řecko…

Víte, že ve Vancouveru můžete projít celou Kanadu? Opravdu – po The Canadian Trail u Canada Place.

2. Podnebí

Láká vás Kanada, ale jste spíš „teplomilní“? Vancouver je přesně pro vás. Vždyť klima je tu až nekanadsky mírné. Posuďte sami – letní měsíce jsou slunečné s teplotami okolo 22 ºC, průměrné lednové teploty 5 ºC a celodenní mráz a sněžení spíš výjimkou než pravidlem.

Víte, že ve Vancouveru dokonce rostou palmy? Třeba na jedné z nejpopulárnějších pláží English Bay Beach.

3. Parky

Vancouver je možná menší než New York, zato má větší městský park. Stanley Park se svými více než 400 hektary porazí Central Park na hlavu. Nenechte si tohle lesní království ujít a vyšlápněte si třeba podle 8,8 km dlouhé ochranné zdi Seawall.

Pokochejte se úžasnými vyhlídkami na Pacifik při návštěvě parku Lighthouse Park. Některé místní jehličnany (Douglaska tisolistá) jsou více než 500 let staré a vysoké přes 60 m.

Za čínskými zahradami nemusíte do Číny! Vždyť je tu Dr. Sun Yat-Sen Classical Chinese Garden vybudovaná čínskými mistry tradiční technikou z čistě čínských materiálů (včetně oblázků!). Architektonické prvky jsou z období dynastie Ming. Komentovaná prohlídka v ceně vstupného.

Víte, že vstup do blízkého parku v čínském stylu Dr. Sun Yat-Sen Park je zdarma?

4. Kultura

Pro milovníky divadla je tu třeba Queen Elizabeth Theatre nebo Waterfront Theatre. Nebo letní shakespearovský festival Bard on the Beach - představení se konají ve stanech postavených v parku Vanier Park nedaleko vody.

Trocha hudby? Zajistí třeba Vancouver Symphony OrchestraVancouver Opera nebo Coastal Jazz and Blues Society. Za klubovou hudbou se vydejte do oblasti Granville Street – možností je tu nepřeberně včetně populární Commodore Ballroom nebo Roxy.

Milujete výtvarné umění? Nenechte si ujít Vancouver Art Gallery. Nebo se jen tak brouzdejte městem a nakoukněte do některé z mnoha menších galerií. Vancouver jich má celou řadu…

Víte, že hned pět galerií je věnováno umění původních obyvatel (First Nations Art)?

5. Shopping

Ve Vancouveru můžete „shop till you drop“ na mnoha místech, ta nejznámější najdete třeba okolo Robson StreetMain Street nebo Commercial Drive.

Navštivte Chinatown Night Market (květen-září, pátek-neděle, od půl sedmé večer do jedenácti) nebo jinou tradiční čínskou tržnici v Chinatown. Osvěžte se v některé z čajoven, ochutnejte dim sum…

Vydejte se za vůní indického koření do Punjab Food Centre ve čtvrti Punjabi Market. V téhle „malé Indii“ můžete ochutnat pravé indické speciality nebo pořídít třeba krásnou pašmínu či indický náramek – jejich cinkání tu zní všude.

Vypravte se za nakupováním na ostrov Granville Island. Najdete tu jednu z nejpopulárnějších tržnic Vancouveru Public Market i řadu malých obchůdků s originálními kousky.

Víte, že největším nákupním centrem Vancouveru je Metropolis at Metrotown? Se čtyřmi stovkami obchodů opravdu žádný drobeček!

6. Sport

Rádi sportujete? Vancouver nabízí spoustu možností, jak si protáhnout tělo a pořídit si svou dávku endorfinů. Kdekdo tu běhá, jezdí na kole nebo na inlajnech.

Cyklistické trasy sahají od těch pro „nedělní“ cyklisty po horské trasy, kde si můžete dát pořádně do těla. A třeba k prozkoumání Stanley parku je kolo ideální.

Baví vás golf? Ve Vancouveru nemusíte být členem golfového klubu abyste si mohli zahrát. Vždyť je tu pět veřejných golfových hřišť. Zkuste třeba Fraserview Golf Course nebo University Golf Club.

Turistické treky najdete jak ve Vancouveru, tak v blízkém okolí. Od těch „procházkových“ až po Grouse Grind. Při tomhle 2,9 km dlouhém výstupu překonáte převýšení 853 m. A čas? Průměr okolo 1,5 hodiny, světový rekord necelých 27 minut!

Víte, že ve Vancouveru můžete osobně sledovat zápasy NHL? Za místní tým Vancouver Canucks hraje Radim Vrbata.

7. Zimní radovánky

Jste nadšenci do lyžování? Neumíte si představit zimu bez snowboardu? Tak to si pobyt ve Vancouveru určitě užijete. Vždyť z cetra města jste na nejbližší sjezdovce za 30 minut. Místní „lyžařské“ hory Grouse MountainCypress Mountain a Mount Seymour nabízejí kromě sjezdovek i běžkařské treky a další lákadla. Koneckonců Vancouver v roce 2010 hostil Zimní olympijské hry!

Víte, že mezinárodně známá lyžařská střediska Whistler a Blackcomb leží jen 2 hodiny od Vancouveru?

8. Mosty

Vancouver se chlubí řadou krásných i zajímavých mostů. Visutý Lions Gate Bridge v Západním Vancouveru je dokonce kanadskou národní památkou. A to byl postaven z „pivních“ peněz firmy Guiness!

Skybridge je pro změnu nejdelším čistě „dopravním“ kabelovým mostem světa. Měří 616 m a určitě se po něm projedete, pokud budete využívat městské vlaky SkyTrain.

Ocelový Burrard Bridge je postaven tak chytře, že při jízdě rychlostí 40–60 km přestanete díky stroboskopickému efektu vnímat zábradlí a můžete se těšit nerušeným výhledem na přístav. Jako řidiči se ale raději moc nekochejte :-)

Víte, že jednou z největších turistických atrakcí Vancouveru je Capilano Suspension Bridge v parku stejného jména? Nenechte si ho ujít a pořádně se „pohoupejte“!

9. Pláže

Pláže, pláže, pláže… Prakticky v centru města třeba English Bay nebo Sunset Beach. Příležitost zahrát si plážový volejbal nabízí Kitsilano Beach a Jericho Beach. Nejméně „zalidněná“ bývá Spanish Banks.

Second a Third Beach rozhodně nejsou druhé nebo třetí kvality. Second Beach má velký venkovní vyhřívaný bazén a Third Beach nádherný výhled na západ slunce – ideální pro letní pikniky!

Víte, že Wreck Beach je místem, kde můžete vystavit slunečním paprskům úplně celé tělo? Jiným slovy – šaty jsou jen a jen vaší volbou.

10. Noční život

Ožíváte s příchodem noci? Vydejte se za zábavou do čtvrti Yaletown. Můžete tu navštívit ty nejexkluzivnější bary (a předvést svůj nejstylovější outfit) nebo to pojmout spíš pohodově a zajít třeba do pivnice Yaletown Brewing na jedno či dvě…

Noční Granville Street je tak trochu vancouverským Las Vegas s neonem ozářenými ulicemi, tanečními kluby, živou hudbou a spoustou barů. Mimochodem – Vancouver má i kasina…

Rádi se v noci pobavíte, ale nemusí to být v záři neonů? Zvolte stylově vytříbený Gastown - historické dlážděné uličky a viktoriánské budovy dodávají tu správnou atmosféru. Nebo poklidné Kitsilano s etnickými restauracemi a funky bary.

Víte, že Vancouver je největší baštou kanadského filmového průmyslu? Takže šance zahlédnout některou filmovou či televizní hvězdu tu jsou!

11. Vodní zábava

Vancouver nezklame žádného vodního nadšence. Zajezděte si na kajaku, sjeďte na raftu divokou vodu, vyzkoušejte svou obratnost a sílu při paddleboardingu, užijte si windsurfing nebo kiteboarding, obdivujte úžasné rudé korály při potápění… Nebo si prostě jen zaplavejte v moři nebo některém z mnoha vnitřních i venkovních bazénů.

Zajímáte se o vodní a podvodní svět, ale jste spíš „suchozemci“? Navštivte Vancouver Aquarium - domov neuvěřitelných 70 000 mořských živočichů ze všech oceánů světa od tropů po Arktidu.

Vody okolo Vancouveru brázdí od března do října velryby - vydejte se za nimi na lodi některého z „whale watching“ operátorů a podívejte se na ně pěkně zblízka.

Víte, že Vancouver má i „slanovodní“ bazén? Kitsilano Pool je otevřený od května do poloviny září, měří úctyhodných 137,5 m a voda má 25 °C – nezávisle na počasí :-) !

12. Poloha

Vancouver je krásné město s unikátní polohou. Nabízí nádherné výhledy na moře a přístav a na okolní hory. Můžete tu v jednom dni lyžovat i plavat v moři nebo hrát golf.