7 důvodů, proč si vybrat USA

Amerika – země neomezených možností. Už jste to určitě slyšeli mnohokrát a možná se sami chcete přesvědčit, jestli je to pravda. A jsou i jiné důvody proč se vydat studovat angličtinu za velkou louži. Tady jsou alespoň některé.

1. Americký sen

Americký sen je vlastně víra v to, že se vlastní pílí a úsilím můžete vypracovat z nuly až na vrchol. Nechte se inspirovat a splňte si svůj sen o dokonalé angličtině studiem právě v USA.

2. Rozmanitost

USA – to je 50 států, které se od sebe pořádně liší. Vyberte si místo studia, které bude vyhovovat právě vám.

Chcete zažít hektický Manhattan a udržovat kondičku joggingem v Central Parku? Volte New York. Chcete sjíždět vlny, užívat si písečné pláže a teplé moře? Volte Floridu nebo Havaj. Lákají vás národní parky? Volte třeba Kalifornii.

A navíc – USA vám předvede i rub a líc „západní civlizace“. Dobrá zkušenost do života!

Rozmanitost USA jde tak daleko, že ani neexistuje oficiální národní jazyk, i když u 28 států je to angličtina.

3. Kultura

Zajímá vás moderní umění? The Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku vám nesmí ujít. Máte rádi muzikály? Skvělá příležitost porovnat kvalitu těch českých s těmi na Broadway (nebo se po ní alespoň projít :-) !). Užijte si uvolněnou atmosféru San Franciska nebo naopak některou z bombastických show v Las Vegas. A nezapomeňte, že v Americe vznikl jazz, rock-and-roll, blues, hip hop…

4. Sport

Co takhle zažít „naživo“ atmosféru při zápasu amerického fotbalu (a neohluchnout při touchdownu domácího mužstva)? Nebo vidět parádní homerun v rámci nejprestižnější baseballové ligy Major League Baseball? Obdivovat driblingová kouzla a razantní smeče hráčů basketbalové NBA? Vidět české hokejisty v dresu některého z týmů NHL?

Nejen „velké“ sporty baví Američany – například “kámen-nůžky-papír“ má v USA svou vlastní ligu!

5. Příroda

Spojte svůj studijní pobyt s návštěvou některého z mnoha národních parků. USA jich má 58 a 14 z nich je na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Obdivujte gejzíry Yellowstonského NP, nejstaršího parku světa (vznikl roku 1872). Připadejte si maličcí při pohledu do korun obrovských sekvojí v Sequoia NP. Bojujte se závratí na skleněné plošině nad Grand Canyon. Obdivujte skalní oblouky v NP Arches v Utahu. Potápějte se v NP Biscayne na Floridě. Nechte se pokropit Niagarskými vodopády.

Navštivte… to se prostě v krátkosti nedá vypsat. Raději nám zavolejte, pokud plánujete studium+cestování.

6. Jídlo

Hranolky, burgery, hot-dogy a cola k tomu… No ano, USA je fastfoodovým královstvím. Fastfoody jsou ale všude, i u nás, že?

Tak raději ochutnejte americkou jablečnou pie, pořádný steak nebo mořské potvůrky. Vyzkoušejte některé speciality - třeba chléb ze zakysaného těsta (San Francisko), limetkovou pie (Florida), Twinkie (sladký piškot s krémovou náplní), indiánský frybread (Sante Fe)…

Nebo něco mexického (enchiladas, nachos, green chili stew).

Nelámejte nad Američany hůl! Stále ještě je v USA víc veřejných knihoven než restaurací McDonald’s!

7. Americká angličtina

Až budete vybírat zahraniční studijní pobyt, tak nezapomeňte, že angličtina v USA je „americká“. Tedy o dost jiná proti „britské“ angličtině. Pokud tedy vaše životní plány směřují třeba ke studiu na některé americké vysoké škole, tak je lépe pilovat angličtinu v Americe než v Evropě (Anglie, Irsko, Malta…).

Vstup do USA

Nejsnazší variantou, jak cestovat do USA, je zaregistrovat se elektronicky v systému ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Splníte tím podmínky bezvízového programu pro lidi, kteří jedou za turistikou, studiem angličtiny nižší intenzity či na krátkodobou obchodní cestu, která nepřesáhne dobu 90 dnů.

Podmínky platí pro občany České i Slovenské republiky (a dalších 34 zemí).

Kdo by chtěl v USA zůstat jako turista déle než 90 dnů, požádá si o klasické papírové turistické vízum.

Nejběžnější typy víz do USA

 • ESTA (bezvízová online registrace)
 • turistické (klasické vízum do pasu)
 • studentské (vízum F1 – např. jazyková, odborná či univerzitní studia)
 • výměnné pracovní programy (vízum J1 – např. pro studenty středních škol, au-pair programy, Work&Travel pro vysokoškoláky)

Všichni žadatelé o víza do USA (kromě registrace ESTA) si musí domluvit schůzku a absolvovat pohovor s americkým konzulárním úředníkem. Bez objednání se na ambasádu nedostanete. Po pohovoru, a v případě, že je vám vízum uděleno, vám váš pas bude doručen Českou poštou během 3 pracovních dnů.

Jaké vízum pro studium angličtiny?

Máte 2 možnosti, ale vybrat si nemůžete:))

 • ESTA registrace (bez víza)

- toho využijete v případě, že vaše studium je do intenzity 18 hodin týdně (plných hodin, nikoli školních lekcí; např. 20 lekcí po 45 či 50 minutách)

- registrace platí na dobu dvou let od data vydání (případně do konce platnosti vašeho pasu)

- doporučujeme podat si žádost alespoň 72 hodin před vaší cestou

 • studentské vízum F1

- nutné v případě, že vaše studium je intenzivnější, než 18 hodin týdně (školy nabízejí různé intenzity výuky angličtiny, většinou 20, 25 či 30 lekcí)

Postup pří žádosti o vízum do USA

Po letech došlo k určitým změnám v procesu žádosti o vízum. Žadatel si vyhledá webovou stránku a na ní si postupně sjedná termín pohovoru, zaplatí poplatek za vízum a rovněž uvede adresu, na kterou mu Česká pošta posléze doručí pas s vízem (dříve to dělal kurýr).

Využijte informace na stránce Velvyslanectví Spojených států amerických, jsou v češtině:

Nová stránka pro žadatele o víza je ustraveldocs.com.

Kolik se za vízum platí?

Vízové poplatky se již neplatí v hotovosti, jako tomu bylo dříve. Poplatek za vízum lze platit:

 • platební (debetní) kartou – nejpohodlnějším způsobem platby poplatku
 • online bankovním převodem z účtu
 • TrustPay (elektronický převod)

Na webové stránce ustraveldocs.com si kliknete na Europe, zvolíte Česká republika a pokračujete podle českého návodu.

V současné době je poplatek za podání žádosti o vízum ve výši 160 USD (poplatek za poštovné při doručení pasu se již neplatí).

SEVIS Fee

Při žádosti o studentské vízum musíte platit i tzv. SEVIS Fee (Informační systém studentského a výměnného programu), což je poplatek, který platí všichni, jejichž studium je intenzivnější než již výše zmiňovaných 18 hodin týdně.

SEVIS Fee platí žadatelé o vízum F1 i J1.

Americká škola vám po přihlášení vašeho studia a příslibu vaší platby vydá tzv. I-20 formulář, se kterým tento poplatek platíte online. Bez dokladu o zaplacení SEVIS Fee, který si vytisknete při jeho online platbě, vám na ambasádě nebude vízum uděleno.

Platbu SEVIS Fee provedete zde (zvolíte možnost Submit Form I‑901 and Fee Payment). Budete potřebovat vaše osobní údaje a tzv. SEVIS Identification Number, které je uvedeno na formuláři I-20 (Tutuki vám ho dodá po přihlášení se ke studiu).

Jak na registraci ESTA

K registraci ESTA potřebujete:

 • biometrický pas
 • vyplníte registraci
 • platíte poplatek 14 USD
 • stránku s odsouhlasenou registrací ESTA doporučujeme vytisknout a vzít s sebou v den odletu na letiště
 • musíte mít zakoupenou zpáteční letenku prokazující, že opustíte Spojené státy během 90 dnů

12 zajímavostí na téma USA

aneb Víte, že…

1. Hymna

Víte, že text hymny USA Hvězdami posetý prapor (The Star-Spangled Banner) vznikl pod úplně jiným názvem?

Amatérský básník Francis Scott Key napsal báseň Obrana pevnosti McHenry (The Defence of Fort McHenry) v září 1814. Tehdy byl osobním svědkem těžkého ostřelování baltimorské pevnosti z moře v průběhu Britsko-americké války (druhá americká válka za nezávislost).

2. Černý pátek

Víte, že Black Friday nepřipomíná žádnou katastrofu? Popravdě je to pátek po Dnu díkůvzdání, kdy začínají obrovské sezónní výprodeje. Lidé často stojí před obchody už brzo ráno připraveni vzít je útokem hned při otevření.

Den díkůvzdání neboli Thanksgiving Day je jedním z nejdůležitějších federálních svátků, pro mnohé Američany důležitější než Vánoce. Koná se čtvrtý čtvrtek v listopadu a nad pečeným krocanem s nádivkou a brusinkovou omáčkou se většinou sejde celá rodina. Tradičním dezertem bývá dýňový koláč – pumpkin pie.

3. Extrémní výšky

Víte, že nejvyšší a nejnižší bod kontinentální části USA (tedy bez Aljašky a Havaje) leží necelých 100 mil od sebe? Obě místa najdete v Kalifornii. Nejvyšší je se svými 4421 m nad mořem Mount Whitney. Solné jezero Badwater v Údolí smrti je naopak 86 m pod (!) mořem.

4. Extrémní teploty

Víte, že nejvyšší teplota na území USA byla naměřena v kalifornském Údolí smrti (57°C v červenci 2001)? Naopak nejnižší (-62°C) v lednu 1971 na Aljašce v Prospect Creek. Mimo Aljašku nejvíc vymrzli v Montaně roku 1954, v Rogers Pass tehdy naměřili -56°C.

5. Stromy

Víte, že většina amerických států má svůj „státní“ strom? Třeba Texas ořechovec pekanový (Carya illinoinensis), který produkuje vynikající pekanové ořechy. Stát New York zase javor cukrový (Acer saccharum). Ovšem většinou šlo při výběru spíš o krásu než o užitek. Například Kalifornii symbolizuje nádherná sekvoj vždyzelená (redwood, Sequoia sempervirens).

V kalifornském NP Redwood můžete vidět jedny z nejstarších (a nejvyšších) stromů světa. Stáří některých sekvojí se odhaduje na 2000 let, strom jménem Hyperion měří 115,6 m a obvod sekvoje Lost Monarch dosahuje ve výši hrudníku 7,9 m.

6. Aljaška

Víte, že Aljašku koupily USA od Ruska roku 1867? Kupní cena byla směšné 2 centy za akr (akr = 4047 m²), což při rozloze Aljašky ovšem představovalo na tehdejší dobu pěknou sumičku 7 200 000 dolarů. Čin byl obyčejnými Američany nazván Seward´s Folly (pan Seward byl tehdejším ministrem zahraničí, „folly“ znamená hloupost, bláznovství nebo také vyhozené peníze). Ovšem už roku 1880 se s objevem zlata ukázalo, že to byl „superbargain“ (bargain = výhodná koupě). Přírodní bohatství Aljašky je obrovské.

7. Avokádový festival

Víte, že Fallbrook v Kalifornii je „hlavním avokádovým městem světa″? Milovníci avokáda se také každoročně sjíždějí na festival Carpinteria Avocado Festival. V kalifornském pobřežním městečku Carpinteria můžete ochutnat avokádovou zmrzlinu, avokádový med, avokádové pivo, avokádový olej, avokádový chléb a – pochopitelně – avokádovou omáčku guacamole.

Aby těch „hlavních měst světa“ nebylo málo, tak v Kalifornii leží i hlavní artyčokové město světa Castroville. 

8. Největší město

Víte, že největším městem Spojených států amerických není New York? Tedy alespoň pokud jde o rozlohu. Nejrozlehlejším městem USA je aljašské město Sitka s 7 434 km² zemní plochy. V těsném závěsu je Juneau, hlavní město Aljašky, s téměř 7 000 km². Samotné Juneau je větší než americké státy Rhode Island nebo Delaware!

New York má ovšem nejvíc obyvatel - téměř 8,5 miliónu.

Malé srovnání hustoty obyvatel: New York 10 725 obyvatel/km² (těch 8,5 miliónu se mačká na 784 km²), Praha zhruba 2 600 obyvatel/km² a Juneau 4,4 obyvatel/km² (32 tisíc obyvatel města má prostě prostor s velkým „pé“).

9. Volební právo

Víte, že v USA je víc uživatelů Facebooku než účastníků posledních voleb? Američané jsou hrdi na své volební právo a nikdy by si ho nenechali vzít – prostě se jen až tak nehrnou využít ho.

10. Řeky

Víte, že nejdelší říční systém v USA tvoří řeky Mississippi a Missouri? Mimochodem – ve světě jim patří 4. místo (po Amazonce, Nilu a Jang-c’-ťiang).

Stát Iowa je jediným státem USA, jehož hranice je na západě i na východě tvořena vodou – právě řekami Mississippi a Missouri.

11. Čtyři rohy

Víte, že památník Four Corners Monument je jediným místem ve Spojených státech amerických, které spoluvlastní 4 státy? Konkrétně jde o státy Arizona, Colorado, Nové Mexiko a Utah.

Jinak jsou totiž jednotlivé státy dost háklivé na svou suverenitu a chrání si svá území. Pokud projedete v USA více států, tak sami uvidíte jak moc se od sebe liší. A to nejen krajinou, podnebím či zvyky, ale i zákony.

12. Halloween

Víte, že jedné z největších halloweenských akcí světa se můžete zúčastnit právě v USA? V předvečer svátku Všech svatých se každoročně v ulicích New Yorku v Greenwich Village sejdou statisíce diváků a desítky tisíc účinkujících, aby si užili Village Halloween Parade. Každý v kostýmu je vítán, jsou tu loutky v nadlidské velikosti, hudebníci, tanečníci… Prostě bombastický Halloween!

Tutuki kvíz - USA

Kukabara americký kvíz? To dáte!
Kukabara americký kvíz? To dáte!