Skip to content

Ve Španělsku najdete nejen moře a hory, ale také nádhernou architekturu a umění. Nechte se okouzlit…

7 důvodů, proč si vybrat Španělsko

Španělsko je jedinou španělsky mluvící zemí EU, nabízí se tedy vyrazit za studiem španělštiny právě tam. Ale je i řada jiných důvodů, proč si vybrat Španělsko. Tady jsou alespoň některé…

1. Charakter

Španělsko je země s opravdovým charakterem plným kontrastů. A to platí i pro jeho obyvatele.

Poznejte španělský temperament v rytmu flamenga, za zvuků španělské kytary a kastanět… při festivalech, plánovaných i spontánních oslavách, při sportu… Španělé jsou otevření a družní, vidí svou sklenici spíš do poloviny plnou než zpola prázdnou. Užívají si života, tady a teď. A umí odpočívat.

Pro dochvilné a „workoholiky“ může být španělský poněkud laxní přístup k řadě věcí trochu nepochopitelný, ale zase je to příležitost naučit se trpělivosti 🙂 .

Prostě ve Španělsku můžete spojit studium jazyka se studiem životního stylu!

Víte, že Španělsko patří mezi jedny z prvních zemí, které uznaly manželství či partnerství osob stejného pohlaví? Stalo se tak v roce 2005.

2. Díla lidí

Španělsko je plné neuvěřitelných výtvorů lidského umu, které vás okouzlí nebo ohromí.

Výtvarné umění zde sahá do dávnověku – důkazem jsou paleolitické malby v jeskyni Altamira nebo skalní malby v údolí Côa a Siega Verde. Tvořil tu Velázquez, El Greco, Goya, Picasso, Dalí či Miró…

Jedinečnost španělské architektury vznikla míšením přísného katolicismu s maurskou zdobností. Najdete tu strohý El Escorial, tajemnou Alhambru, ale i stavby, které jsou dokonalým „mixem“- třeba Mezquitu v Córdobě. Vydejte se do Barcelony za díly Gaudího. Obdivujte moderní Metropol parasol v Seville nebo muzeum Guggenheim v Bilbau…

Je tu i řada památek jiných kultur. Od dolmenů v Antegueře po římský viadukt v Segovii.

Víte, že ve Španělsku je 46 míst světového dědictví UNESCO? Celosvětově je Španělsko počtem míst na seznamu bronzové – za Itálií a Čínou.

3. Krajina

Španělsko je neuvěřitelně různorodé. Od drsných horských masívů jako je Sierra Nevada přes zlatavé pevninské pláže se středomořskou atmosférou až po subtropický ostrovní ráj Kanárských ostrovů a Baleár.

Chcete dramatické mořské útesy? Lákají vás sopky? Vyprahlé pouště? Stačí vydat se na to správné místo… Za sopkami třeba na Kanárské ostrovy – NP Timanfaya jich nabízí víc než 25, NP Teide zase tu nejvyšší (Teide 3718 m.n.m.). Poušť Tabernas na vás dýchne „westernovou“ atmosférou – právě tady se natáčelo Sedm statečných.

Španělsko si svou přírodu chrání. Najdete tu 15 národních parků, nejstarší Picos de Europa vznikl už roku 1918. A ve volné přírodě tu potkáte třeba plameňáky…

Víte, že ve španělském Gibraltaru žije jediný evropský druh opice? Makaku magotovi se také říká berberská opice.

4. Gurmánské zážitky

Španělská kuchyně má středomořský šmrnc říznutý arabskými i jinými vlivy a nabízí řadu jedinečných pochutin. Výčet by byl opravdu dlouhý, tak doporučujeme jediné – ochutnávat, ochutnávat a zase ochutnávat. Ideálně v některém z tapas barů 🙂 .

Tři speciality ovšem nelze nezmínit – paellusherry a sušenou šunku jamón curado.

A jestli vaše kapsa nedosáhne na jamón ibérico de bellota gran reserva, dejte si alespoň jamón serrano bodega. Neboli přeloženo: šunka z černých volně chovaných prasat krmených bukvicemi a žaludy zrající více než 15 měsíců; šunka z bílých běžně krmených prasat zrající 9-12 měsíců.

Víte, že tortilla espaňola nemá s tenkou plackou z pšeničné či kukuřičné mouky nic společného? Jde o omeletu z vajec, brambor a cibule, která je díky přípravě ve speciální dvojpánvi vysoká 2–3 cm.

5. Slunce, moře, vzduch

Chcete studovat a přitom se cítit jako na dovolené? V tom vás Španělsko nezklame – vždyť je jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací. A můžete si vybrat přesně to pravé pro vás.

Příjemně teplé moře k povalování se na pláži či potápění nebo naopak moře drsné a větrné, ideální pro surfing nebo plachtění. Vzduch mořský, horský i pouštní…

Milujete opravdu horké léto? Jeďte do Španělska v plné sezóně. Máte léto rádi, ale vysoké teploty nejsou nic pro vás? Studujte mimo sezónu a vyměňte naši zimu za příjemné teploty lehce přes 20°C a záplavu slunce 🙂 .

Víte, že Španělsko se pyšní více než 300 slunečnými dny v roce?

6. Fiesta

Fiesta – to není jen každodenní odpolední odpočinek, ale hlavně řada svátků a festivalů.

Některé jsou naprosto unikátní. Vždyť nejstarší Romería de Nuesra Señora de la Cabeza se slaví už víc než 800 let. A Fiesta de los Patios patří od roku 2013 k světovému dědictví UNESCO.

Chcete zažít něco bláznivého? Zúčastněte se bitvy přezrálými rajčaty při slavnosti La Tomatina ve Valencii. Chcete se dívat na bláznivost jiných? Festival San Fermin, při kterém býci prohánějí odvážlivce v ulicích, vám poskytne ideální příležitost.

Víte, že figuríny ninots, které se pálí při jarní slavnosti Las Fallas ve Valencii, mohou být vysoké až 30 metrů?

7. Olééé

Korida prostě ke Španělsku patří…

A jestli vám býčí zápasy připadají kruté, vydejte se místo toho do arény fotbalové – tady určitě zažijete brilantní a napínavé souboje. Vždyť španělský fotbal patří ke světové špičce.

Víte, že tanec passo doble je inspirován právě bojem toreadora a býka?

Tak co? Naladili jsme vás na španělskou notu? Mrkněte na španělské zajímavosti. Vyzkoušejte španělský Tutuki kvíz… A úplně nejlépe – prostě se vydejte do Španělska!

Není třeba vízum ani pracovní povolení

Do Španělska nepotřebujete vyřídit víza ani pracovní povolení. Jen si nezapomeňte přibalit pas či občanský průkaz.

Pracovat zde můžete na základě volného pohybu osob v rámci EU.

Pouze při pobytu nad 90 dnů je od 2. 4. 2007 povinná registrace na cizinecké policii (nebo policii v místě bydliště).

Řidičský průkaz

Plánujete-li ve Španělsku řídit, přivezte si do země také řidičský průkaz. Český průkaz velikosti kreditní karty s logem EU vám platí v celé Evropské unii.

Čas ve Španělsku

Pevninská část Španělska (Pyrenejský poloostrov) se nachází ve stejném časovém pásmu jako Česká republika. Výjimku tvoří Kanárské ostrovy, které mají o hodinu méně.

Spropitné

Ve Španělsku není spropitné povinné. Je tedy na vás, zda vyjádříte svou spokojenost finančně :). Výše spropitného se pohybuje kolem 10 %.

Zásuvky

Moderní zásuvky jsou ve Španělsku stejné, jako u nás (evropský standard – dvoukolíkové kruhové zásuvky). Na některých místech se však můžete setkat i se starším typem zástrčky se třemi kolíky v jedné řadě. Pak je potřeba si pořídit adaptér.

Nouzová volání ve Španělsku

Ocitnete-li se ve Španělsku v nouzi, můžete buď volat jednotné číslo tísňového volání pro celou Evropu – 112. Nebo pak místní čísla:

  • 092, 061 – záchranná služba (Samur)
  • 091 – národní policie (Policía Nacional)
  • 080, 085 – hasiči

12 zajímavostí na téma Španělsko

aneb Víte, že…

1. Kvalita baru

Víte, že ve Španělsku slouží špinavé ubrousky tak trochu jako michelinské hvězdy? Čím víc jich na podlaze baru uvidíte, tím je bar oblíbenější. Je tu totiž zvykem odhazovat je po jídle na zem.

Zkrátka špinavá podlaha = známka kvality. Prostě jiný kraj, jiný mrav 🙂 .

2. Afrika blízká…

Víte, že průliv mezi Španělskem a Afrikou je v nejužším místě široký pouhých 14 km? Španělsko má dokonce na africkém kontinentu dvě autonomní državy. Města Ceuta a Mellila leží na území Maroka.

3. Sherry

Víte, že pravé sherry – fortifikované neboli silným destilátem posílené víno – pochází jedině a pouze ze Španělska? Konkrétně z tzv. sherry trojúhelníku – oblasti mezi městy Jerez de la Frontera, Sanlúcar de Barrameda a El Puerto de Santa María.

Pro Španěly je sherry prostě „vino de Jerez“ čili víno z Jerezu.

4. Hymna

Víte, že španělská hymna „La Marcha Real“ nemá slova? Mezi hymnami evropských států patří mezi nejstarší. Knižní zápis o ní pochází už z roku 1761, tehdy ještě pod názvem „La Marcha Grenadera“. Postupně se „pochod granátníků“ změnil v „královský pochod“.

5. Párty

Víte, že jste-li pozvaní na párty, není zdvořilé dorazit před půlnocí? Správná španělská noc totiž začíná až mezi půl jednou a druhou ráno.

Španělé se na uvítanou líbají, ovšem na rozdíl od Francouzů si vystačí jen se dvěma polibky  po jednom na každou tvář.

6. Chřipka

Víte, že španělská chřipka si (na rozdíl od španělské inkvizice) své „španělské“ jméno vlastně nezaslouží? Celosvětová pandemie totiž nevznikla ve Španělsku – jen se zde o ní mohlo díky válečné neutralitě země volně informovat. Jinde v Evropě zasáhla vojenská cenzura. Výsledný dojem, že nemoc řádí hlavně ve Španělsku, dal chřipce jméno.

7. Maják

Víte, že ve Španělsku najdete nejstarší stále fungující maják světa? Herkulovu věž neboli La Torre de Hércules postavili Římané nedaleko dnešního přístavu La Coruña už koncem 1. století, funguje tedy téměř 2000 let!

Herkulova věž je od roku 2009 na seznamu světového dědictví UNESCO.

8. Větrná energie

Víte, že Španělsko bylo prvním státem světa, kde se největším zdrojem elektřiny stala větrná energie? Větrné mlýny prostě ke Španělsku patří. A díky důmyslnému rytíři Donu Quijotovi de la Mancha dokonce figurují ve rčení.

9. Šafrán

Víte, že české přirovnání „vzácný jako šafrán“ by se ve Španělsku moc neuplatnilo? Španělsko je totiž jedním z největších světových producentů šafránu.

Žlutá barva paelly je právě „šafránová“.

10. Ďábel dobroděj

Víte, že ďábel může konat i dobro? Minimálně během slavnosti El Colacho ve španělském městečku Castrillo de Murcia. Děti narozené v předchozím roce leží na matraci na ulici a muži v žlutočerveném kostýmu představujícím ďábla přes ně přeskakují. Ďáblův skok děti chrání proti zlu a nemocem.

11. Zubní záležitost

Víte, že ve Španělsku nemají zoubkovou vílu? Děti ale o drobnou odměnu za svůj vypadlý zub nepřijdou. V noci ji pod polštářem výměnou za zub nechá myška Ratoncito Péres.

12. Úřední jazyk

Víte, že ve Španělsku je pět ustanovených úředních jazyků? Španělština, katalánština, baskičtina, galicijština a aranéština. Španělštině se také říká kastilština.

Podle počtu rodilých mluvčí je španělština druhým (!) nejrozšířenějším jazykem na světě po čínštině a před angličtinou.

Tak neváhejte a začněte španělštinu studovat… třeba právě s Tutuki 🙂 .

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení