Skip to content

Co takhle němčina v charismatické Vídni nebo v nejhezčím městě Rakouska – Salzburgu?

7 důvodů, proč právě v Rakousku

Znáte Rakousko hlavně jako lyžařskou destinaci? Rakousko nabízí mnohem víc. Spojte studium němčiny s poznáváním rakouské kultury a rakouských památek. A rakouských specialit!

1. Kultura

Rakousko není velké (jen o pár tisíc km² větší než Česká republika), ale ročně se tu koná více než 200 hudebních a tanečních festivalů.

Najdete tu řadu muzeí od archeologické vesnice z doby Ötziho Ötzi-dorf přes Muzeum karikaturRolls-Royce Muzeum s největší sbírkou rolls-royců na světě až po Swarovski Kristallwelten s úžasnými křišťálovými kreacemi.

Za všechny galerie jmenujeme alespoň Leopoldovo muzeum s největšími sbírkami moderního rakouského umění (Klimt, Kokoschka, Gerstl, Böckl, Böhler, Kubin, Schiele…).

Víte, že MuseumsQuartier ve Vídni je největším souvislým areálem muzeí v Evropě?

2. Památky

Chcete gotiku? Vydejte se do Horního Rakouska, které se pyšní více než 30 zachovanými gotickými památkami včetně světoznámého křídlového oltáře v Kefermarktu.

Raději baroko? Zámek Esterházy je jedním z nejkrásnějších barokních zámků Rakouska a klášter Melk zase největší rakouskou barokní stavbou a zároveň památkou UNESCO.

Že by secese? Vídeňská secese je pojem. Víte, že Vídeň má i secesní stanice metra? Stanice Rossauer Lände a Friedensbrücke navrhl Otta Wagner. 

Nebo snad dřevo? Ve Vorarlbersku najdete starobylé horské salašnické domky „Maisäß“ i moderní ukázky dřevěné architektury.

Spíš modernu? Navštivte “přátelského mimozemšťana” – Dům umění Kunsthaus ve Štýrském Hradci, pěknou ukázku “blob” architektury.

3. Víno

Máte rádi víno? To rakouské stojí za ochutnávku. Ať už si vyberete nějaké z nejznámější vinařské oblasti Burgenland (modrá frankovka, Zweigelt nebo Uhudler – místní specialita s jahodovou či rybízovou chutí) nebo z jihoštýrské oblasti přezdívané “štýrské Toskánsko”, kde pěstují hlavně vlašský ryzlink, sauvignon blanc, muškát a chardonnay.

Pozor, chardonnay se tady jmenuje Morillon!

Víte, že největší vinný hrozen světa najdete právě ve Štýrsku? Tenhle skleněný výtvor Willibalda Trojana najdete na vrcholku Eorykogel.

4. Kláštery

Nebojte, nejde o klášterní výchovu ani klášterní řeholi. Rakouské kláštery nabízejí řadu unikátních výrobků, které potěší vaše chuťové buňky. A navíc jsou čistě přírodní! Marmelády, jablečné šťávy, jemné ovocné pálenky, likéry, sýry, vína…

Vyzkoušejte kanovnický chléb z kláštera St. Florian, jelení salám nebo bylinný likér z kláštera St. Lambrecht, med nebo sirup ze “lvího zubu” (smetánka lékařská) z cisterciáckého kláštera Lilienfeld nebo špaldovou pálenku z kláštera Zwettl.

Máte sladký jazýček? Ochutnejte různé perníky nebo třeba originální benediktinský dort z kláštera Göttweig, který se peče podle receptu z roku 1401.

5. Hory

Horské ovzduší má blahodárný vliv na zdraví – to se ví už celá staletí. V Rakousku máte možnost takto posílit své zdraví na více než 60 % území. Tak velkou část země totiž zaujímají rakouské Alpy a další hory. A ty panoramatické výhledy!

Víte, že nejvyšší horou Rakouska je Großglockner? Měří 3798 metrů nad mořem.

7. Voda

Rakousko nemá moře, ale voda mu nechybí. Podél Dunaje najdete tak rozdílná místa jako lužní krajinu (NP Donau-Auen) nebo divoké romantické údolí Wachau. Krimmlské vodopády jsou se svými 380 metry největšími vodopády Evropy a pátými na světě!

A nesmíme zapomenout na jezera. Pokochejte se pohledem na největší z nich – mělké stepní Neziderské jezero – přímo z architektonicky zajímavé restaurace Mole West. Nebo se vydejte k horským jezerům na náhorní plošinu Tauplitz či úžasným jezerům Solné komory. Rakousku patří i kousek Bodamského jezera.

Čím do Rakouska?

Cestu do Rakouska můžete absolvovat několika způsoby: autobusem, vlakem či letecky.

Autobus

Autobusem se dostanete do Rakouska z Prahy i z Brna. Vybrat si můžete z několika přepravních společností:

Vlak

Při cestě vlakem můžete využít různé slevy, které se vztahují na cesty v pohraničí nebo do Vídně. Doporučujeme:

Přímo v Rakousku pak můžete využít:

  • státního dopravce ÖBB
  • alternativního dopravce WestBahn

Letadlo

Letecky se do Rakouska asi přepravovat nebudete, ale pokud byste z nějakého důvodu museli či chtěli, můžete si najít spojení na portále kralovna.cz.

Vstup do Rakouska

Vstupem České republiky a Slovenska do schengenského prostoru jsme se zbavili hraničních kontrol. Hranice můžeme překračovat mimo současné hraniční přechody a není nutné zastavovat a předkládat cestovní doklady.

Ovšem povinnost prokázat se cestovním dokladem v případě potřeby zůstává, proto si platný cestovní pas nebo občanský průkaz nezapomeňte přibalit.

Řidičský průkaz

Máte-li platný český nebo slovenský řidičský průkaz, automaticky vám platí i v Rakousku. Vyřizování mezinárodního tedy není nutné.

Zásuvky

V Rakousku mají zásuvky, které bez problémů fungují se zástrčkami nejběžnějšími v Evropě. Pro naše tříkolíkové zásuvky si však raději pořiďte adaptér. Pro dvoukolíkové adaptér nutný není.

Čas

Rakousko leží ve stejném časovém pásmu jako Česká republika a Slovensko. Posouvat hodinky tak nemusíte.

Nouzová čísla

Pokud se v Rakousku ocitnete v nouzi, volejte:

  • 112 – centrální tísňové volání, kde si volíte, jakou záchrannou složku potřebujete
  • 144 – záchranná služba
  • 133 – policie
  • 122 – požárníci
Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení
;