Skip to content

"Paříž je vždy dobrý nápad" (Audrey Hepburn)

9 důvodů, proč studovat právě v Paříži

Paříž známe všichni. Ti šťastnější ji už viděli na vlastní oči. Kdo ale může říct, že Paříž skutečně zná?

Základní informace o Paříži a jejích notoricky známých památkách, najdete v každém průvodci a je jasné, že nemůžete vynechat Eiffelovu věžLouvre s Mona Lisou a jejím tajemným pohledem, Musée d´Orsay s jedinečnou sbírkou děl světově proslulých impresionistů, Vítězný oblouk, bulvár Champs-Élysées nebo katedrálu Notre-Dame, kde se odehrává děj historického románu Chrám Matky Boží francouzského velikána Victora Huga.

To vše můžete vidět „v poklusu“ během pár dní. Pokud ale Paříž chcete skutečně zažít, nasát její jedinečnou atmosféru a poznat ji víc, než jako obyčejný turista, zkuste v Paříži alespoň chvilku pobýt. Jedině tak budete mít příležitost během odpoledních procházek po městě i víkendových výletů do vzdálenějších koutů města objevit ty pravé krásy Paříže, které běžným turistům zůstávají skryty.

1. Dům Nicolase Flamela

V ulici Montmorency, nedaleko slavného Centre Pompidou, se nachází nejstarší dochovaný pařížský dům z roku 1407, v němž žil údajný tvůrce kamene mudrců, Nicolas Flamel. Toto jméno možná znáte z knih o Harrym Potterovi. Tento muž však skutečně žil a zabýval se alchymií. Dodnes je na jeho domě původní deska zvoucí všechny nemocné a opuštěné, aby zde nalezli útočiště. V domě se nyní nachází oblíbená restaurace střední cenové třídy.

2. Romantika na hřbitově nebo „veselé lebky“

Zní to možná trochu morbidně, ale pravdou je, že v žádné jiné světové metropoli nejsou hřbitovy tak oblíbeným a turisty vyhledávaným místem jako právě v Paříži.

Pére-Lachaise, nazývaný též „město mrtvých“, je právem považován za jeden z nejnavštěvovanějších hřbitovů na světě. Ročně sem zavítá více než dva miliony návštěvníků. Na čtyřiceti čtyřech hektarech plochy, mezi více než 300 tisíci hroby, naleznete místo odpočinku světových velikánů, jako byli např. MoliéreBalzacVictor HugoFryderyk ChopinOscar WildeJim Morrison nebo Édith Piaf.

Řada pomníků jsou velkolepá umělecká díla, vytvořená známými sochaři. Procházka po tomto hřbitově zcela určitě nebude depresivním zážitkem, naopak je to místo, zvoucí k romantické procházce malebnými uličkami mezi tisíci vzrostlých stromů, bloudění a objevování zajímavých zákoutí. A když budete trošku hledat, naskytne se vám také magický a zcela netradiční výhled na Paříž.

Kostry a lebky ze všech pařížských hřbitovů jsou poskládány do teatrálně děsivých či naopak až nemístně romantických kompozic v románských katakombách na náměstí Denfert-Rochereau. Chcete-li se vyhnout davům turistů, které láká tato hrozivě velkolepá podívaná, navštivte kostnici Saint-Séverin vedle stejnojmenného kostela s parkem, připomínající spíše klášterní zahradu s půvabnou gotickou architekturou.

3. Tajemný obelisk

Četli jste populární román Šifra mistra Leonarda?  V kostele Saint-Sulpice, naleznete gnóm, kterému spisovatel Dan Brown přisoudil jistá tajemství. Tento bílý obelisk stojí po většinu dne utopen v temnotě chrámu. Pouze v poledne slouží jako sluneční hodiny. Z  protějšího okna na něj dopadne paprsek světla  a v tom okamžiku kostelník tohoto druhého největšího pařížského kostela rozezní zvon, aby odbil pravé poledne.

4. „Domeček pro panenky“

Takto Francouzi přezdívají nejmenšímu domu v Paříži, který na šířku měří pouhých 110 centimetrů a je vysoký zhruba 5 metrů. Nepřehlédněte ho při procházce rušnou rue du Chateau-d´Eau nedaleko náměstí Républikque. Jak tato podivnost, skládající se pouze ze skladu v přízemí a jedné místnosti v prvním patře, která dříve sloužila k bydlení, vznikla, už nikdo přesně neví. Koluje však legenda, že za vším stojí spor o dědictví. Rodina vlastnící průchod mezi ulicemi „ucpala“ tímto miniaturním domečkem průchod mezi domy a ukončila tak spor mezi různými dědici.

5. Kankánová čtvrť

Z náměstí Républikque můžete pokračovat do slavné kankánové čtvrti Pigalle, jejímž znakem je dodnes obří červené mlýnské kolo vyhlášeného podniku Moulin Rouge. Pokud vám však dlouhonohé tanečnice se sukněmi vykasanými až ke krku nic neříkají, projděte o pár kroků dál do slepé uličky nesoucí hrdé jméno Cité Véron, kde na vás dýchne poklidná atmosféra počátku minulého století.

Cité Véron se navíc pyšnila  dvěma opravdu slavnými nájemníky. Více než dvacet let zde bydlel slavný francouzský básník Jacques Prévert, s nímž po dobu šesti let sdílel společnou terasu s výhledem na Moulin Rouge neméně slavný Boris Vian, autor i u nás oblíbených děl jako je  Pěna dní či Naplivu na vaše hroby.

6. Akvárko u Eiffelovky

Pokud se vám poštěstí navštívit Paříž ve sluncem rozpálených dnech, ochlaďte se pod stromy některého z rozhlehlých parků, navštivte četné stánky s občerstvením nebo si navoďte mořskou atmosféru v akváriu CinéAqua na Tracadéru jen pár metrů od Eiffelovky. I bez potápěčské výbavy vás obklopí pestrá paleta nádherných barev, 10 tisíc ryb a rybiček různých druhý a barev, které příroda dovedla k dokonalosti.

Při průchodu „žraločím tunelem“ vám přímo nad hlavou budou proplouvat žraloci a na konci prohlídky se nezapomeňte zastavit u „Bassin  des caresses“, kde se v mělkém bazénu můžete dotknout různých ryb.

7. Až vás budou bolet nohy

Možná vás po dlouhých toulkách Paříží rozbolí nohy, ale chuť objevovat zůstane. Pak pro vás máme alternativu. Svezte se autobusemmetrem nebo na kole. Samozřejmě máte možnost využít turistický vyhlídkový autobus za nekřesťanský peníz, ale jsou i jiné, zajímavější možnosti.

Z nádraží St-Lazare vyjíždí autobusové linky 21 a 24. Autobus číslo 21 jezdí kolem Opery Garnier, po té zajede k Palais Royal (Královský palác), kde sídlí národní divadlo Comédie-Francaise a Státní rada, pokračuje po rue Rivoli, což je nákupní třída s bezpočtem módních obchodů. Linka také projíždí Ile de la Cité, na němž se nachází slavná katedrála Notre-Dame, a kolem fontány St. Michel, kde si Pařížané dávají s oblibou dostaveníčko a doveze vás až k Lucemburským zahradám.

Autobusem číslo 24 se zase projedete kolem kostela Madeleine, slavného Musée d´Orsay a po nábřeží Seiny se svezete až do srdce Paříže k fontáně St. Michel. Je jen na vás, kde vystoupíte a co z lákadel se rozhodnete prozkoumat blíž.

Nejvíce možností skýtá pařížské metro. Nejznámější atrakce města jsou vždy nedaleko stanice. Široká síť 16 podzemních linek vás doveze kamkoliv. A bát se opravdu nemusíte. Pokud jste někdy cestovali metrem v Praze, jde o úplně stejný princip. Plánek metra získáte jednoduše – v hotelu, na internetu, v infocentru, u vstupů do metra. Vše o pařížském metru se dozvíte zde.

Dalším zajímavým způsobem, jak poznávat krásy Paříže je cesta na kole, které si zde můžete levně půjčit. Stojany s koly najdete po celém městě. Kolo můžete vrátit  jinde, než jste si ho půjčili. Když to stihnete do 30 minut, nemusíte nic platit. Druhá půlhodina stojí kolem Eura, za tři  hodiny zaplatíte 2 Eura. U stojanů se platí kreditní kartou a musíte počítat se stržením 150 Euro jako kauci, která se vám po vrácení kola vrátí.

8. Když to na vás přijde

Nebudeme chodit kolem horké kaše… každý občas potřebujeme vyhledat „onu“ místnost. V cizím městě, uprostřed turistického nadšení může být pozdě, začít se zabývat kam si odskočit.

V Paříži vcelku dobře funguje systém bezplatných veřejných záchodů, což jsou budky z plastu, které se po použití samy vyčistí. V centru města jich najdete dostatek. Pokud si ale potrpíte na stoprocentní čistotu, vytříbený design a přepychový styl, rozhodně vyhledejte veřejné záchody vedle kostela Madeleine. Tyto nejluxusnější pařížské záchodky, postavené v secesním stylu si ale většina návštěvníků chodí jen prohlížet.

9. A to nejlepší nakonec

Jistě vás mile překvapí, že do většiny památek a muzeí v Paříži mají vstup ZDARMA mladí lidé do 26 let ze zemí EU – obvykle stačí předložit občanský průkaz, ale jistější je pas nebo ISIC. Jedná se o cca 50 muzeí a 100 národních památek, většinou těch nejatraktivnějších, včetně Louvru. Zdarma se dostanete např. do pařížských muzeí (Louvre, d’Orsay, Cluny, Picassovo muzeum a další), na Vítězný oblouk, do věží katedrály Notre-Dame, do opatství na ostrůvku Mont-Saint-Michel a do středověkého města Carcassonne. Eiffelovy věže se vstup zdarma bohužel netýká.

 

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení