Proč studovat v New Yorku

1. New York – počátek amerického snu

V této rozmanité metropoli potkáte lidi z celého světa. Ty, kterým se vidina amerického snu podařila naplnit a zbohatli. Ale také ty, kteří na naplnění ještě čekají.

Právě fenomén amerického snu nalákal v 19. a 20. století do Ameriky velkou vlnu Evropanů, kteří si tu za velké dřiny a za velkého úsilí plnili sen o lepším společenském postavení.

Dnes je New York, tedy přesněji City of New York, nejen nejlidnatějším městem USA, ale i světa, kde na pomyslné první příčce vystřídal Londýn, když překonal hranici 10 miliónů lidí.

2. Barevnosti lidí, chutí i vůní

Oblast byla objevena v roce 1524 Italem Giovanni da Verrazzonym. Pak se tu usadili Holanďané, kteří indiánskou osadu pojmenovali jako New Amsterdam. Své nynější jméno New York město dostalo až od anglických osadníků v roce 1664.

Protože se New York nachází na jižním výběžku státu New York v místě, kde se řeka Hudson vlévá do Atlantického oceánu, je také významným přístavem. A právě sem proudili přistěhovalci z celého světa, a tak se New York stal postupně místem výrazné etnické různorodosti.

3. Světová metropole s obrovským vlivem

V současnosti je metropole světovým centrem obchodu a finančnictví. Ovlivňuje média, politiku, vzdělání i zábavu po celém světě. Od roku 2014 může také oficiálně používat označení „Hlavní město módy“.

Panorama New Yorku jasně rozpoznáte. Jeho architektura je plná typických výškových budov.

Nezapomeňte se také projít po Brooklynském mostu a užít si výhled známý z mnoha filmů.

4. New York a jeho 5 obvodů

New York můžeme rozdělit na 5 městských obvodů. A každý je jiný.

Manhattan

Manhattan je nejstarší. Rozkládá se na stejnojmenném ostrově. Sídlí tu newyorské burzy cenných papírů, zlata a dalších komodit. Také pobočka Fedu a mnoho komerčních bank. Dominují mu stovky mrakodrapů. Je to jedna z nejhustěji osídlených čtvrtí na světě. Spoustu ikonických památek najdete právě zde (One World Trade Center, památník Ground Zero, Empire State Building, Rockefeller Center, Broadway, Central Park, známá obchodní ulice Wall Street, Chinatown, Times Square, …).

Brooklyn

Brooklyn je také hustě zalidněný, žije tu přes 2,5 mil. obyvatel. Nachází se ostrově Long Island. První Evropané, kteří se v oblasti usadili, byli Nizozemci.

V současné době tvoří přes 40 % obyvatel běloši, přes 30 % Afroameričané a zbytek Asiaté. Přičemž 20 % z celkového počtu tvoří Hispánci. Brooklyn je považován za chudší městský obvod, který se tradičně soustředil na výrobu. V posledních dekádách však roste podíl služeb.

Bronx

Bronx byl věhlasný v 60. letech 20. století jako nejnebezpečnější část New Yorku s nejvyšší kriminalitou. Přepadení, krádeže, drogy a dealeři tu byli na každodenním pořádku.

V poslední době se ale situace zlepšila. Bohatší lidé si tu díky nízkým cenám pořídili nemovitosti a tím se životní podmínky čtvrti pomalu mění. I v současné době zde však žije rozsáhlá černošská i hispánská komunita.

Queens

Queens je osídlen barevnými etniky, což se odráží i v tamní zástavbě, která je velmi pestrá. Rozlohou je tento obvod největší. Na jeho území se nachází 2 letiště (LaGuardia a Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho).

Bydlí tu něco přes 2 milióny obyvatel. Polovina se narodila v jiné zemi než v USA.

V tomto obvodu se nachází také Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové, kde se vždy na počátku září koná tenisový grandslam US Open. Čtvrť žije zejména z cestovního ruchu, průmyslu a obchodu.

Staten Island

Na Staten Island žije asi půl miliónů obyvatel. Je vnímán jako nejklidnější a nejbohatší obvod.

Víte, co o New Yorku víte?

Zjistěte to s naším kvízem :-)

Tutuki kvíz - New York

New York, New York, New York!!!
New York, New York, New York!!!