12 důvodů, proč studovat v Německu

Že se do Německa jezdí hlavně pracovat? Můžete jet i studovat! Je to blízko a důvodů je celá řada. Najděte si každý ten svůj, vážný nebo nevážný…

1. Německá kvalita

Ano, Němci jsou známí svou kvalitou, organizovaností a precizností. Oceňte všechny tyhle vlastnosti při výuce jazyka. Německé jazykové školy jsou prostě německé se vším všudy.

2. Kultura

Víte, že Německo je nazýváno Zemí básníků a myslitelů? Namátkou alespoň pár slavných jmen literárních, hudebních či filozofických - Goethe, Bach, Händel, Beethoven, Mendelssohn, Brahms, Wagner, Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche… A současná německá kultura dělá svým slavným rodákům čest.

Ať si ke studiu vyberete jakékoli město, kvalitní kulturní vyžití máte zaručené.

3. Pivo

Proč jezdit do Německa za pivem, když ho máme v Čechách tolik druhů a tak dobré?

Přece protože nemáme Oktoberfest! Tenhle pivní festival není úplně pro slabé nátury, ale zážitek je to zcela jistě „zapamatovatelný“. Vždyť každý rok se tohohle mnichovského megafestivalu účastní okolo 6 miliónů (!) lidí a třeba roku 2007 se během něj vyčepovalo skoro 7 miliónů litrů pivního moku. Je to i jedinečná příležitost k ochutnání řady tradičních laskomin (buřty, klobásy, bramborové placky, sýrové nudle, prasečí nožičky či vepřová kolena a tak dále a tak dále…).

Víte, že v Německu je 1300 pivovarů, které produkují okolo 5000 různých druhů piva? V konzumaci jsou ale Němci stále „až“ druzí – za Čechy.

4. Životní styl

Němci jsou tak spořádaní, až jsou nudní. Už jste tohle nebo něco podobného slyšeli? Přesvědčte se na vlastní kůži, že tohle klišé už dávno neplatí. Současný německý životní styl je uvolněný a jedním z vnějších znaků je třeba ležérní sportovní oblečení nebo zajímavá individuální móda, kterou navíc v Německu pořídíte o dost laciněji než v Čechách.

5. Humor

Zarazilo vás to? No, Němci nejsou zrovna na špici v hitparádě národů, pokud jde o smysl pro humor. O to víc vás možná překvapí, že ne všichni Němci jsou suchaři. Krásným příkladem zvláštního smyslu pro humor je masopust, „Fastnacht“ nebo „Fasching“, kdy lidé chodí i do práce v maškarních kostýmech, tropí si žerty z nadřízených a vymýšlí různé nezbednosti.

6. Památky

Spojte svá studia s návštěvou některé z mnoha německých památek. Na seznamu Světového kulturního dědictví je jich hned třicet. A muzeí je tu nepočítaně! Tedy jestli jste na „přesná“ čísla, tak je jich přesně 6 000 plus mínus 200… znáte to :-)

Navštivte zámek, kam se Popelka na Juráškovi vydala na ples. Lovecký zámek Moritzburg, kterému se přezdívá Perla saského baroka, leží asi 14 km severozápadně od Drážďan.

7. Víno

Německý ryzlink má zvuk. Spojte svá studia s uměřeným ochutnáváním některé z místních odrůd Müller-Thurgau, Silvánského nebo Rulandského šedého. Moc se ve vínech nevyznáte? Řiďte se značkou kvality „Traubenadler“.

8. Sport

Nejpopulárnějším sportem je v Německu fotbal. Možná se během studia vydáte na některý zápas Bundesligy prostě jen zažít tu atmosféru. Mimochodem – víte, že nejvíc fotbalových klubů z celého světa má právě Německo?

9. Příroda

Německá příroda je zajímavá a různorodá. A Němci si ji příkladně chrání. Vždyť na území Německa najdete 14 národních parků a dalších téměř 700 míst věnovaných ochraně nebo propagaci či pozorování přírody (přírodní parky, zoologické zahrady, akvária, chráněná území, různá zvířecí či ptačí safari).

Víte, že zelená má v Německu „zelenou“ nejen co se ekologie týká? Vždyť téměř 30 % území Německa je zalesněno.

10. Rychlost

Rychle a zběsile? Ne ne. Rychle a legálně! Německo je totiž jedinou evropskou zemí, kde můžete na dálnicích svištět neomezenou rychlostí. Prostě – tady na to můžete „šlápnout“. Pěkný „nevážný“ důvod, že?

11. Tradice

Krátké kožené kalhoty s padacím mostem děděné z otce na syna a nošené pěkně s gustem? Jódlování? Myslivecké slavnosti nebo tradiční adventní trhy? I to může být důvodem, proč se za studiem němčiny vydat do Německa. Nebo naopak k naplánování studia tak, aby vám právě tyhle věci „unikly“. Záleží jen na vás…

12. Snadné, snadné, snadné…

Vyjet za studiem do Německa je opravdu „leicht“ – Německo je prakticky za rohem, žádný kulturní šok, podnebí dost podobné tomu našemu…

Jak se do Německa dostanu?

Německo je za humny, a tak máte na výběr několik dopravních prostředků, kterými se tam můžete dopravit.

Autobus

Do Německa vás dovezou tyto autobusové společnosti:

Vlak

Při cestě k našim německým sousedům můžete využívat hned několika slev:

  • Europa Special - levné cesty z Čech do Německa a zpět ve 3 cenových rozpětích závislých na vzdálenosti. Jízdenku lze koupit do všech měst v Německu buď online nebo na pokladně.
  • Včasná jízdenka Českých drah - sleva se týká omezeného počtu míst i měst.
  • Další možnosti slev můžete nastudovat na webu Českých drah v sekci Cestování v příhraničí s Německem

Letadlo

I letadlem se můžete do Německa dostat. Z Čech do Kolína nad Rýnem odlétá letecká společnost Germanwings.com.

Ostatní spojení si můžete vyhledat na portále kralovna.cz.

Vstup do Německa

Jako občané členské země EU se nemusíte při překračování státních hranic v rámci schengenského prostoru identifikovat cestovním pasem ani občanským průkazem.

Vřele však doporučujeme si s sebou cestovní pas nebo občanský průkaz vzít, protože může nastat situace, kdy budete muset svou totožnost prokázat. Jiné doklady totiž nejsou považovány za platné cestovní doklady, a tak se s nimi prokázat nemůžete.

Řidičský průkaz

I do Německa vám bude stačit český nebo slovenský řidičský průkaz, pokud již má formát kreditní karty a je platný.

Zásuvky v Německu

Povezete-li si s sebou ploché dvoukolíkové zástrčky, adaptér nepotřebujete. Pokud však máte kulaté tříkolíkové zástrčky, adaptér si raději pořiďte.

Čas

Německo leží ve stejném časovém pásmu, a tak hodinky nebudete muset posunovat.

Nouzová čísla

Ocitnete-li se v Německu v nouzi, volejte:

  • 110 - Policie
  • 112 - Záchranná služba i hasiči
  • 116117 - máte-li život neohrožující zdravotní problémy mimo ordinační hodiny lékařů. Více na webu 116117