Proč na Maltě? Malta má 5 „Pé“!

Malta je ideální místo pro spojení letní dovolené či prázdnin u moře s trochou toho studia angličtiny. Někdo víc studuje, někdo se zase víc koupe… Každopádně po návratu domů už nebudete tolik „plavat“ v angličtině.

1. Podnebí

Klima dělá z Malty jedno z nejspolehlivějších míst pro letní dovolenou pokud jde o počasí. Sezóna začíná v půlce dubna a končí až v listopadu. Je tu slunečno, teplo (zejména v červenci a srpnu vysloveně horko) a déšť velmi velmi vzácný. Jestli nejste super-smolaři, kterým i trpaslík vyroste, tak vám tu dovolená neproprší.

Rádi plavete v moři a nejste zrovna otužilci? Z celé Evropy se právě Malta může chlubit nejteplejší průměrnou roční teplotou mořské vody okolo 20 °C. Od června do listopadu je teplota moře ještě vyšší a v srpnu dosahuje dokonce 26 °C!

Víte, že v zimě je Valletta vůbec nejteplejším hlavním městem Evropy? Denní teploty se pohybují okolo 16 °C a noční okolo 10 °C. Navíc na Maltě nemrzne a je tedy „stále-zelená“, dokonce mnohem víc v zimě než v létě.

2. Památky

Malta je malá rozlohou, ale velká svou historií, která sahá více než 5 000 let před začátek našeho letopočtu. Nejstarší z maltských megalitických chrámů Ġgantija je starší než pyramidy. Dalším archeologickým unikátem je podzemní posvátný prostor Hypogeum v Ħal Saflieni

Malta pro svou strategickou polohu po staletí fungovala jako vojenská základna a četné pevnosti i pevnůstky tu nesou rysy svých budovatelů i dobyvatelů – od Féničanů, Kartaginců a Římanů přes Araby, Maltézské rytíře a Napoleona až po pozůstatky 1. a 2. světové války. Samotné hlavní město Valletta je, trochu s nadsázkou, jednou velkou pevností.

Na Maltě je velký počet kostelů. Kdyby přibyl jen jeden jediný, tak byste mohli navštívit každý den v roce jiný. Celkem je jich tu totiž 364.

Víte, že na Maltě žili v dávné minulosti trpasličí hroši a trpasličí sloni? Pro představu – trpasličí slon byl jen 90 cm vysoký. Navštivte jeskyni Għar Dalam, uvidíte tu nejen miniaturní kostry, ale i další zajímavé archeologické nálezy.

3. Pobavení

Malta je na turisty připravená takříkajíc „ve dne v noci“ a nudit se tu určitě nebudete. Galerie, festivaly, folklórní a divadelní představení, koncerty, dostihy, delfinárium… Noční život s diskotékami a bary tepe zejména v přímořských letoviscích Sliema a St. Julian´s.

Raději generujete adrenalin sportem než tancem? Malta nabízí řadu skálolezeckých tras většinou ještě nezajištěných.

4. Pohoda

Nelákají vás památky, hlučné turistické davy ani ponocování? Vydejte se svým vlastním tempem na některý z pěších výletů, nejsou nijak náročné. Maltská krajina se vám určitě bude líbit. Jen pozor na vysoké teploty v plném létě a vodu sebou! Navštivte některou z odlehlejších vesniček, kde je i plné sezóně jen pár malých krámků. Najděte si malou pláž jen pro sebe.

Užijte si dobré jídlo a pití. Zkuste třeba plněné taštičky z listového těsta pastizzi, ochutnejte výborné maltské víno nebo místní pivo Cisk Lager. Osvěžte se místní specialitou - limonádou Kinnie z citrusových plodů ochucenou tajnou směsí bylin. Oslaďte si život – místní druh včely produkuje vynikající med.

Prostě jeďte „na pohodu“…

Navštivte Marsaxlokk Bay. Uvidíte tu tradiční barevné rybářské loďky a můžete si pochutnat na čerstvých rybách nebo třeba chobotničkách.

5. Potápění

Vody okolo Malty jsou pro potápění ideální. Pěkně teplé (ani v zimě teplota neklesne pod 13-15 °C, v létě šplhá nad 23 °C), průzračné (viditelnost cca 30 metrů), výskyt žraloků a jiných nebezpečných potvor naprosto minimální…

přístrojem můžete prozkoumat podmořské jeskyně nebo se vydat k potopeným vrakům lodí i letadel. Pozor – na scuba diving potřebujete platné lékařské osvědčení v angličtině a speciální povolení (C-card), pro potápění bez instruktora musíte vlastnit oprávnění CMAS/2 Star Diver Certificate.

Nemáte zkušenosti? Spojte kurz angličtiny s kurzem potápění, výběr je široký, věkový limit 15 let.

S dotazy se obraťte na maltskou Asociaci profesionálních potápěčských škol (Professional Diving Schools Association) nebo si jednoduše vyberte přímo jazykovou školu, která vám zároveň zajistí i potápěčský kurz.

Nechcete jít zase tak do hloubky? I se šnorchlem a ploutvemi si to určitě užijete a povolení netřeba.

Vítejte na Maltě

Jako čeští a slovenští občané můžete na území Malty (včetně Goza a Comina) vstupovat a pobývat zde bez zvláštních omezení. Svojí identitu prokážete buď na základě platného cestovního pasu (na platnost pozor, vždy před cestou zkontrolujte) nebo na základě nepoškozeného průkazu totožnosti.

Pokud budete posílat na Maltu svoje nezletilé děti, které budou cestovat bez doprovodu, musí mít před zakoupením letenky vyplněný formulář pro děti bez doprovodu. Před odletem předáte dítě přepravci a po příletu na Maltu musí být očekáváno pracovníky školy.

Jazyky na Maltě

Máte pocit, že na vás mluví jazykem, který jste v životě neslyšeli? Pak vězte, že Malta má oficiálně 2 úřední jazyky.

Dvěma úřední jazyky na Maltě jsou maltština a angličtina. Pak se tu setkáte také s italštinou, neboť Itálie je od Malty vzdálena, co by kamenem dohodil.

Maltštinu používají spíše starší generace a uslyšíte v ní směs arabských a románských jazyků. Nenechte se tedy zmást a začněte mluvit anglicky. Určitě vám budou rozumět!

Doprava po Maltě

Vstup na Maltu i jazyk jste úspěšně zvládli a kam se vydáte dál? Na samotném ostrově můžete k přepravě použít několik variant.

Autobus

Vzhledem k tomu, že rozloha Malty je něco kolem 300 km2, dá se docela dobře projet autobusem. Jízdní řády sice existují, ale nenajdete je na zastávkách. Asi proto, že řidiči si s dochvilností příliš hlavu nelámou. Více jak půl hodiny byste však nikde čekat neměli. Pokud chcete, aby vám autobus zastavil - mávejte. Chcete-li vystoupit - zvoňte. A lístek plaťte u řidiče drobnými, jinak vás nevezme.

Více informací o veřejné dopravě na Maltě najdete na stránkách maltapublictransport.com.mt.

Auto

Chcete-li zažít adrenalinový zážitek, pronajměte si na Maltě auto. Občasná rána rukou do dveří vám připomene, že se na Maltě jezdí vlevo a že řadící páka je tedy na druhé straně, než jste zvyklí.

Malťané, na rozdíl od Italů, netroubí a nepokřikují. I přes hustou dopravu však k nehodám dochází zřídka. Možná i proto, že nejvyšší povolená rychlost je 40 km/hod v obci a 64 km/hod mimo město. Ve městech se ale připravte na problémy s parkováním.

K půjčení auta budete potřebovat:

 • platný řidičský průkaz (stačí český)
 • nejlépe kreditní kartu (jinak se připravte na vysoké zálohy)

Loď

Ostrov, a vlastně i celé soustroví včetně Goza a Comina, můžete prozkoumat také z moře. Lodě vyrážejí na okružní jízdy z mnoha míst.

Ze Sliemy a nejsevernějšího letoviska Malty Cirkewwy, se dostanete na ostrovy Comino a Gozo za cca půl hodiny.

Čas na Maltě

Malta leží ve stejném časovém pásmu jako Česká republika a Slovensko. Hodinky si tedy přetáčet nemusíte.

Zásuvky na Maltě

Na Maltě je elektrické napětí 240 V / 60 Hz a najdete tu tří kolíkové zásuvky britského typu. Pořiďte si proto adaptér, který lze zakoupit jak v tuzemsku tak na letišti, v recepcích hotelů nebo v obchodech přímo na Maltě.

Kam volat, jste-li v nouzi?

Jste-li v nebezpečí, volejte 112. Toto číslo je společné pro ambulanci, policii i hasiče. Hovořit na vás mohou úředními jazyky, tedy angličtinou nebo maltštinou. V průběhu rozhovoru buďte připraveni specifikovat, o jakou záchrannou složku žádáte a na jakou adresu se mají dostavit.

Vyberte si vaši pláž na Maltě

Často se setkáváme s otázkou, jak to vlastně s těmi plážemi na Maltě je :). Většinou odpovídám následovně:

 1. Ne, tam, kde budete studovat, nejsou ty nejhezčí pláže. Většina škol je totiž v oblasti St. Julians nebo Sliemi popř. St. Paul’s Bay.
 2. Ano, k hezkým plážím budete muset cestovat na sever Malty (nebo na východ ostrova Gozo). Některé pláže jsou dobře dostupné, některé hůře.

Posuďte sami a vyberte si pláž vašemu srdci nejbližší.

Informace jsme pro vás načerpali osobně na Maltě, ale také na internetu, nejvíce na webech maltauncovered.com a idotravelto.com. Děkujeme těmto webům za inspiraci.

10 nejhezčích pláží Malty

1. Mellieha Bay

Mellieha Bay (místní jí také říkají Ghadira Bay) je největší písečná pláž na Maltě. A taky jedna z nejhezčích ve Středozemí. Je velmi populární mezi Malťany i turisty. Pro svůj pomalý přechod do hluboké vody je pláž vhodná pro rodiny s malými dětmi.

Melliehu Bay najdete na severu Malty (blízko vesnice Mellieha). Až k pláži vás dovezou autobusy, které tu staví na své cestě do CIrkewwy, odkud vyráží lodě na ostrov Gozo.

Klady

 • největší písečná pláž na Maltě
 • vhodná pro rodiny s dětmi
 • v blízkosti restaurace, bary a 2 hotely
 • dostupná městskou dopravou
 • vodní sporty a windsurfing
 • od června do září – plavčíci, první pomoc, údržba pláže
 • možnost pronájmu slunečníků a lehátek

Zápory

 • chování některých pronajímatelů lehátek a slunečníků, kteří striktně kontrolují vymezená území a jsou často i dotěrní
 • přes svou velikost je pláž ve vysoké sezóně plná lidí

Více informací, např. o tom, jak se na pláž dostanete, přímo v původním článku Mellieha Bay.

2. Golden Bay

Golden Bay se nachází na severozápadním pobřeží Malty, hned vedle pláže Għajn Tuffieħa (popis bude následovat :). Je velmi populární a snadno dostupná městskou dopravou.

Pláž je výborně vybavená a užijí si jí i rodiny s dětmi. Ačkoliv je severní útes zabrán velkým hotelem, zbytek pláže zůstal nedotčen a nabídne vám nádherné výhledy na nekonečné moře či okolní útesy.

Pláž je populárním místem na barbeque párty, které se tu pořádají zejména v páteční a sobotní večery.

Klady

 • písečná pláž
 • krásné okolí
 • vybavení, kiosky a restaurace
 • snadno dostupná dopravou i autem
 • vhodná pro rodiny s dětmi
 • perfektní místo pro večerní barbeque
 • parádní místo pro pozorování západů slunce
 • možnost provozování vodních sportů a windsurfingu

Zápory

 • fouká-li vítr dovnitř zálivu, není voda průzračná, ale spíše kalná
 • velký hotel může rušit nedotčenou přírodu
 • může být plná lidí, obzvláště ve vysoké sezóně

Více informací o pláži přímo na stránkách Golden Bay.

3. Għajn Tuffieħa

Għajn Tuffieħa je mimořádnou pláží, která vás uchvátí dechberoucími výhledy a čistým mořem. Pláž nabízí perfektní rovnováhu mezi nedotčenou přírodou, která je všude kolem, a vybavením, které činí místo pohodlným.

Ano, pláž je velmi populární a ano, v létě je často zaplněna turisty. Ale tu nádheru prostě musíte vidět, ať jste ubytování kdekoliv na Maltě. Nevěříte? Tak se dívejte (alespoň virtuálně).

Klady

 • nedotčená příroda v kombinaci se zázemím pláže
 • písečná pláž s čistou vodou
 • vhodná pro rodiny s dětmi (i když není úplně snadno přístupná)
 • možnost zapůjčení lehátek a slunečníků
 • dostupnost autobusem i autem
 • romantické západy slunce
 • věřím, že nebudete zklamáni

Zápory

 • cesta z pláže po dlouhých příkrých schodech můžete být pro někoho nepříjemnou výzvou
 • složité parkování – zejména o víkendu
 • pozor na silné spodní proudy v chladných měsících roku

Přečtěte si více informací přímo na stránkách pláže Għajn Tuffieħa.

4. Ta’ Fra Ben (Qawra Point)

Pokud bydlíte ve čtvrtích Bugibba, Qawra nebo St. Paul’s Bay, tak tato pláž bude asi první, kterou navštívíte.

Jméno Ta’ Fra Ben si pláž nese po stejnojmenné strážní věži, ze které je výhled do širokého okolí.

Pláž je kamenitá, voda čistá, výhledy jsou parádní a nebývá tu tak narváno. V kryté zátoce je moře klidné, téměř bez vln. Najdete tu také zajímavý podmořský život, tak si nezapomeňte brýle a šnorchl.

Klady

 • lehce dostupná
 • krásné výhledy a čistá voda
 • dobré místo pro šnorchlování
 • zázemí a kiosky
 • možnost pronájmu slunečníků a lehátek

Zápory

 • kamenitá a relativně malá pláž (tedy ne asi úplně vhodná pro ty, kteří se chtějí celý den opalovat)
 • pláž je sice vhodná pro rodiny s dětmi, ale voda jde do hloubky velmi rychle

Podívejte se, jak pláž vypadá. Přečtěte si také více informací o tom, jak se na pláž dostanete apod.

5. Armier Bay and Little Armier

Záliv Armier Bay se nachází na severu Malty. Záliv má 2 pláže:

 • Armier
 • Little Armier (hádáte správně, je to ta menší)

Ani jedna z výše jmenovaných pláží není během léta přeplněna. Jsou však oblíbeny mezi Malťany, kteří si tu často staví stany a tráví tu klidně i celý den se svými rodinami. Pláže nejsou přeplněné zejména proto, že nejsou lehce dostupné (pokud nemáte pronajaté auto). Z nejbližší autobusové zastávky je to totiž asi 20 minut pěšky.

Ale pokud přetrpíte pěší chůzi na rozpáleném slunci, odměnou vám bude osvěžující koupel v moři.

Obě pláže jsou vhodné pro rodiny s dětmi, pobřeží je mělké, relativně čisté a bezpečné se zázemím.

Klady

 • písečné pláže
 • nádherné místo
 • čistá a průzračná voda
 • vhodné pro rodiny s dětmi (přepravující se autem)
 • méně turistů, více Malťanů
Zápory
 • bez auta hůře dostupná
 • nejbližší zastávka autobusu je 20 minut pěšky
 • část pláže je rezervována pronajímateli lehátek a slunečníků
 • ne úplně nejlépe udržovaná pláž co do čistoty

Detailnější informace přímo na maltauncovered.com.

6. Ġnejna Bay

Ġnejna je perlou mezi plážemi na západním pobřeží Malty. Je písečná, trochu skrytá a tím pádem nepřeplněná turisty. Pobřeží je mělké, vhodné pro rodiny s dětmi. Na okraji pláže najdete pár kiosků i zázemí pro veřejnost.

Ġnejna je bezesporu zajímavou alternativou v porovnání se známějšími plážemi Malty.

Klady

 • písečná pláž
 • vhodná pro rodiny s dětmi
 • místo téměř nenarušené lidskými zásahy a stavbami
 • populární mezi místními
 • téměř nedotčena turisty

Zápory

 • limitovaná místa na parkování
 • asistent, který vám pomáhá zaparkovat, téměř vždy přítomen (vyžaduje obyčejně malé spropitné)
 • autobus vás nezaveze až na pláž, ale vysadí vás nahoře příkré ulice (cesta na pláž je fajn, ale zpět může být namáhavá)

7. Paradise Bay

Paradise Bay se nachází blízko města Cirkewwa v severní části Malty, odkud vyjíždějí trajekty na sousedící Gozo.

Pláž se rozprostírá podél přírodní zátoky. Je klidná a odloučená, obklopena vysokými útesy, ze kterých jsou nádherné výhledy na okolní drsnou krajinu a také na sousední ostrovy Gozo a Comino.

Paradise Bay je malá písečná pláž s křišťálovou vodou a je vhodná pro rodiny s dětmi. Přístup do moře je snadný, voda je mělká s postupným přechodem do hloubky. Paradise Bay láká většinou místní mládež a také turisty. O víkendech bývají na pláži občas párty.

Zátoka je lákavá také pro milovníky potápění a šnorchlování, neboť nabízí k pozorování bohatý podmořský život.

Klady 

 • písečná pláž
 • krásné prostředí, trochu kryté před otevřeným mořem
 • výborné místo na šnorchlování
 • kiosek a zázemí
 • možnost pronájmu slunečníků a lehátek

Zápory

 • relativně malý prostor na pláži, rychle se zaplní

 Prohlédněte si pláž Paradise Bay optikou kamery umístěné na kvadrokoptéře.

8. The Blue Lagoon

Blue Lagoon je úchvatná úžina na malém ostrově Comino. Je krytá a moře má oslnivě azurovou barvu. Na Comino se dostanete lodí z Malty nebo Goza. V úžině se nachází dvě malé pláže s bílým pískem, zbytek je kamenitý. Na kamenech se dá opalovat a můžete s nich skákat do osvěžující vody. Místo je také vhodné pro šnorchlování.

Jakkoliv překrásné toto místo je, dojem vám může zkazit spousta lidí, které se tu ve vysoké sezóně mačká na relativně malém prostoru. Blue Laggon je totiž oblíbeným turistickým místem pro celodenní výlety.

Klady

 • mimořádné místo považované za perlu Maltských ostrovů
 • čistá a průzračná voda
 • parádní místo na celodenní výlet

Zápory

 • v průběhu léta je toto místo permanentně zaplněno lidmi
 • dostanete se tam pouze lodí, ledaže zůstáváte na Cominu
 • místo není úplně vhodné pro rodiny s dětmi
 • mimo letní sezónu se tu vyskytují zrádné spodní proudy

Více informací přímo v článku The Blue Lagoon: A slice of Paradise in Malta

9. St. Peter’s Pool

St. Peter’s Pool je záliv na východním pobřeží Malty, který je vykouslý do skály ve tvaru bazénu. Nachází se v blízkosti rybářské vesnice Marsaxlokk.

Kolem přírodního bazénu není vlastně žádná pláž, ale je tam dostatek místa na rozložení ručníku na rovném skalnatém podkladu v okolí zálivu. Místo není tak populární mezi turisty, a tak tu výjimečně bývá plno.

Klady

 • krásný záliv s azurovou barvou moře
 • nebývá tu plno
 • místo na opalování
 • zajímavý podmořský život

Zápory

 • přístup k zálivu není úplně jednoduchý
 • není vhodný pro rodiny s dětmi
 • není tu žádné zázemí

10. Imġiebaħ Bay

Imġiebaħ Bay se nachází na severu Malty blízko vesnice Mellieha (na mapě zhruba mezi Mellieha Bay a Mistra Bay). Pláž není dobře dostupná, ale věřte, že vynaloženého úsilí nebudete litovat. Najdete zde totiž malý přírodní klenot, který zůstal člověkem nedotknut.

Pokud nejste úplně dobří řidiči (zejména mistři v couvání), raději zaparkujte v blízkosti Selmun Palace a dolů po úzké silnici pro jedno auto sejděte k pláži pěšky. Zabere vám to asi 15 minut.

Klady

 • malá písečná pláž
 • lidskou rukou netknutá příroda
 • velmi klidné místo, které nebývá přeplněno lidmi

Zápory

 • hůře dostupné místo
 • není tu zázemí
 • často tu jsou vyplaveny řasy, které nejsou místními úřady uklízeny

Pláže v blízkosti vašich škol

Většina z vás bude pravděpodobně studovat v oblasti St. Julians nebo Sliemi. I v těchto místech se najdou místa, kde se dá vykoupat, ale pláže na severu Malty to určitě nenahradí.

1. Sliema

Ve Sliemě najdete skalnaté pobřeží s krátkými písečnými úseky. Pláž ve Sliemě není jedna z nejlepších, ale svůj účel plní. V horkých létech oceníte možnost osvěžení se v moři i krátké spočinutí na slunci. Celý den tu však trávit zřejmě nebudete. Na zchlazení to však stačí. Po plavání se můžete stavit na drink či kávu do okolních kaváren či restaurací rozprostřených podél promenády.

2. St. Georges Bay (St. Julians)

St. Georges Bay je malá písečná pláž v Pacevillu. Písek ale není hladký, je hrubý a hnědý.

Záliv je sám o sobě velmi limitující. Plavat se tu může do maximální délky 150-200 metrů od břehu, protože dále jsou místa vyhrazená pro kotvící lodě. Ty také z velké části zakrývají výhled na otevřené moře. Část pláže je navíc vlastněna a soukromě využívána hotelem Intercontinental.

Pláž je velmi populární a ve vysoké sezóně plná lidí. A to včetně noci, kdy se stává ideálním místem pro párty.

Podél pláže jsou různé kiosky a kavárny a také obchod s plážovým zbožím (plavky, sportovní náčiní apod.). V tomto obchodě si můžete pronajmout loď nebo slunečník a lehátko.

Pláže na Gozu

Výčet pláží na Maltě by nebyl kompletní bez Goza. I tam jezdíte za studiem angličtiny a hlavně odpočinkem od shonu každodenního života.

1. Ramla Bay na Gozu

Ramla Bay je nejkrásnější záliv na Gozu, který se pyšní písečnou pláží. Písek je jemný a voda křišťálově čistá. Záliv leží v údolí a je uzavřen z obou stran zelenými kopci.

Ve vysoké sezóně je pláž napakována turisty i Malťany, kteří si sem jezdí odpočinout.

V blízkosti pláže najdete malé obchůdky a kavárny.

2. Xlendi Bay

Vesnice Xlendi se nachází na jihozápadě Goza a je to typická turistická lokalita. Obdélníkový záliv je obehnán útesy. Na jedné straně jsou útesy zastavěny hotely, domy a apartmány. Na straně druhé je kopcovitý útes, na jehož vrchol vás dovedou úzké chodníky.

Pláž je tu velmi malá. Pro osvěžení stačí, na celodenní výlet to tu ale není. Za to si tu můžete vychutnat kávu v jedné z četných restaurací nebo si něco koupit v obchodech lemujících záliv. 

Co takhle malý kvíz?

Nebojte – co nevíte, to se dozvíte.

Tutuki kvíz - Malta

Malta Kukabara
Vydejte se za tajemstvími Malty…