12 důvodů proč studovat v Malaze

Proč si vybrat ke studiu španělštiny Malagu? Už samotné jméno voní mořem a prázdninovou atmosférou…

1. Sluneční pobřeží

Malaga leží na pobřeží Costa del Sol a jméno mluví za vše! Tady si slunce užijete opravdu do sytosti.

A je jen na vás, jestli zvolíte horké léto, příjemné jaro či podzim nebo dokonce mírnou zimu, která dá zapomenout na sníh a mráz a zároveň vás nevystaví přílišnému vedru :-)

Víte, že Malaga má průměrně 2 901 hodin slunečního svitu  za rok? Nejslunečnější je červenec s 354 hodinami, na slunce nejchudší prosinec má 167 hodin. Pro srovnání – Česko má průměrně 1 600 hod/rok, na prosinec připadá okolo 50 hodin.

2. Pláže, pláže, pláže…

Malaga – to jsou zdánlivě nekonečné pláže. Stačí si jen vybrat, co je vašemu srdci milé…

Živý městský duch? Pak je tu La Malagueta, Perdegalejo nebo San Andrés. Spíš poklid? Pláž Sacaba vám ho poskytne. Vodní sporty? El Palo je to pravé. Jiné sporty? Los Baños del Carmen nabízí tenisové kurty a fotbalové hřiště. Raději se sluníte bez plavek? Guadalmar je právě pro vás.

Víte, že Malaga má celkem 16 pláží v celkové délce 14 km? Jsou propojené příjemnou promenádou.

3. Picasso

Do Malagy za Picassem? Rozhodně ano! Slavný Španěl se právě tady roku 1881 narodil a v jeho rodném domě Casa Natal de Picasso jsou k vidění unikátní předměty z jeho života. Muzeum Museo Picasso zase nabízí více než 230 Picassových děl ve stálé expozici.

Víte, že místním rodákem je i herec Antonio Banderas? Pravidelně tu bývá během Semanta Santa – svatého týdne, kdy městem prochází řada procesí.

4. Alcazaba

Pevnost Alcazaba na úpatí vrchu Gibralfaro právem patří mezi nejnavštěvovanější památky Malagy. Je nejlépe zachovanou maurskou citadelou Španělska. A to je ještě o tři století starší než Alhambra v Granadě nebo Alcazar v Seville!

V blízkosti navíc najdete další pamětihodnosti. Římské divadlo, které posloužilo jako zdroj stavebního materiálu při budování pevnosti, a hrad Gibralfaro na vrcholu kopce. Hrad je s Alcazabou spojen opevněným chodníkem coracha terrestre.

A pokud nechcete šplhat vzhůru, vydejte se dolů a navštivte Museó de Malaga v renesančním paláci  Palacio de la Aduana.

Víte, že hrad Gibralfaro nabízí úžasnou panoramatickou vyhlídku na přístav? Odtud oceníte i atypický tvar býčí arény La Malagueta – není to kruh, ale šestnáctiúhelník.

5. Larios

Slavná nákupní třída Calle Marqués de Larios je tepnou Malagy. Obchody, restaurace, bary, galerie… A také centrum nočního života.

Až vás živý ruch pěší zóny maličko unaví, tak se vydejte do některé z mnoha okolních úzkých uliček. Tady najdete tu pravou historickou Malagu, která se tolik liší od moderní zástavby.

Víte, že Malaga je domovem několika michelinských restaurací?

6. Umění

Malaga není jen Picasso. Najdete tu řadu dalších muzeí a galerií.

Jste milovníky moderního umění? Zjistěte, jakou výstavu právě nabízí Centre Pompidou – už samotná barevná skleněná krychle galerie stojí za okouknutí. A určitě navštivte Centro de Arte Contemporáneo (CEC).

Zajímá vás místní život nedávné minulosti? V Museo Carmen Thyssen najdete řadu obrazů ztvárňujících tuto tématiku často až s fotografickou přesností.

Zajděte do některé z mnoha menších galerií. Obdivujte sochy v parcích a ulicích. Poseďte na lavičce s Hansem Christianem Andersenem – jeho sochu propůjčila městu dánská královská rodina, Andersen totiž Malagu miloval.

Víte, že socha Points of view britského sochaře Tonyho Cragga je jeho prvním dílem trvale vystaveným pod širým nebem? Najdete ji na křižovatce ulic Calle Larios a Calle Strachan.

7. Podmořský život

Malaga nabízí hned několik možností, jak si užít podmořského života

Chcete jít do hloubky? Potápějte se s přístrojem. Jste sportovně založeni? Jděte do freedivingu. Hlubiny vás nelákají? Užijte si pohodové šnorchlování. Nechcete se namočit? Navštivte mořské akvárium Sea Life Benalmádena :-)

Víte, že v akváriu můžete vidět krmení žraloků, želv, rejnoků, piraň nebo chobotnic či mořských koníků? Vydří snídani předvedou Óskar a Maya.

8. Katedrála

Catedral de Málaga – plným jménem Santa Iglésia Catedral Basílica de la Encarnación – patří k dominantám města.

Stavba trvala víc než 2,5 století. Přesto byla z plánovaných dvou věží dokončena jen jedna – finance, jak jinak :( Kvůli jediné věži se katedrále přezdívá la manquita neboli malá jednoruká dáma.

Katedrála má gotické prvky, renesanční interiér a barokní fasádu. Unikátní dřevěný chór ze 17. století je dílem slavného španělského sochaře Pedro de Meny.

Zaposlouchejte se do zvuků varhan – experty ceněné dílo Juliana de la Ordena z roku 1871 je krásné na pohled i na poslech.

Víte, že se můžete projít také po střeše katedrály? A to ve dne i v noci.

9. Sardinky

Čerstvě vylovené, pečené přímo na pláži na otevřeném ohni a obalené hrubou mořskou solí – sardinky espeto prostě stojí za to!

Víte, že místní  sladké víno můžete ochutnat nejen v tekuté podobě? Patří totiž do receptu na sladký koláč tarta Malagueña. Tak si oslaďte život. :)

10. Zahrady

Zelených oáz je v Malaze hned několik. Přímo v centru města leží El Parque de Málaga plný subtropických rostlin (364 druhů!). K nejkrásnějším zahradám celého Španělska patří El Jardín del Retiro, která nabízí nejen botanické ale i ornitologické zážitky.

Projděte se zahradami La Concepción po některé ze specializovaných tras, užijte si výhled na město od altánku mirador, ochlaďte se u vodopádů, odpočiňte si v historických zahradách… A budete-li v Malaze na přelomu března a dubna, pak si nenechte ujít procházku pod rozkvetlým baldachýnem wisteria arbour.

Láká vás volná příroda? Navštivte ústí řeky Guadalhorce. Paraje Natural Desembocadura del Guadalhorce nabízí na 64 ha jezírka, písečné břehy řeky…a zástupce místní fauny, zejména ptáků a plazů. Dívejte se pozorně – třeba odhalíte některého z chameleónů :-)

Víte, že v La Concepción můžete procestovat celou zeměkouli? Vuelta al Mundo en 80 Árboles neboli „Cesta kolem světa v 80 stromech“ vás provede flórou všech kontinentů. A netrvá 80 dnů…

11. Muzeum aut

Unikátní Museo Automovilístico y de la Moda patří mezi deset nejlepších muzeí Španělska. A právem! Dokonale udržované automobily slavných značek, oděvní kreace známých návrhářů, luxusní kabelky, exkluzivní klobouky… Prostě pastva pro oči dam i pánů.

Některé vozy si dokonce můžete půjčit k projížďce!

Víte, že je zde vystavena i chlouba československého automobilového průmyslu? Elegantní Tatru z roku 1947 najdete v sekci designových vozů.

12. Královská cesta

Nebojíte se výšek? Kousek od Malagy (1-2 hodiny) máte skvělou příležitost otestovat svoji odolnost procházkou po Královské cestě El Caminito del Rey. Chodník je ve výšce 100 m přilepen na stěnu kaňonu řeky Guadalhorce.

V roce 1921 prošel zhruba 3 km dlouhou stezku spojující dvě vodní nádrže španělský král Alfons XIII., když ji slavnostně otvíral. Procházka dala chodníku jméno. Přesně přeloženo jde o královskou „cestičku“. A název je to přiléhavý, vždyť chodník je místy jen 1 m široký či spíše úzký.

Víte, že Královské cestě se přezdívá „Stezka sebevrahů“ nebo „Chodník smrti“? Nebojte, po rekonstrukci dokončené v roce 2015 už přezdívky nejsou přiléhavé. :)

Tak co? Už se na Malagu těšíte? A to jsme vyjmenovali jen 12 důvodů – ve skutečnosti jich je mnohem víc!