6 důvodů, proč studovat v Leeds

Leeds je pulzující studentské město nabízející noční život i živou hudební scénu. Kromě bohaté historie se město pyšní také výraznou sportovní tradicí.

1. Kultura a umění

Ohromující architektura, velké domy a krásné budovy, vysoké nástěnné malby, divadla, muzea, pouliční umění a galerie. Město je sídlem mnoha církví a církevních staveb křesťanských, židovských i muslimských. V Leeds si na své přijde zkrátka každý, koho zajímá umění.

Leeds je jediné město kromě Londýna, který se může pochlubit jak operním, tak baletním souborem. Nachází se zde čtyři velká divadla a nespočet menších nezávislých scén.

Mezi nejznámější muzea patří Leeds Art Gallery s pozoruhodnou sbírkou děl 19. století, Thackray Museum of Medicine nebo The Yorkshire County Cricket Club Official Museum, který návštěvníky vzdělává a inspiruje v kriketové historii celého Yorkshire.

2. Festivaly

Město je známé festivaly, velkými i malými. Po celý rok zde můžete být svědky nabitého kalendáře. Oslavy, hudba, jídlo, film, tanec, divadlo, a to prostřednictví malých komunitních skupin i velkých mezinárodních akcí. Mezi nejznámější festivaly patří Leeds Waterfront Festival nebo hudební Leeds Festival, kde vystupují největší kapely z okolí. Za návštěvu určitě stojí také Mezinárodní filmový festival nebo Mezinárodní festival s průsečíkem techniky a kultury.

3. Noční život

V Leeds se nachází University of Leeds, která se skládá ze čtyř fakult a tím pádem je zde i velký počet studentů. V 80. letech 20. století došlo k rozvoji barů, nočních a hudebních klubů, jako je například Cockpit, New Roscoe nebo Joseph’s Well. Proto je Leeds považováno za město z největším počtem nočních klubů v zemi. Nechybí zde ani světové podniky jako Hard Rock Café nebo TigerTiger. O večerní zábavu bude tedy bohatě postaráno. A když vás přepadne hlad, stavte si do špičkových restaurací, kterých tu najdete bezpočet, nebo si dejte něco rychlého u vyhlášených pouličních stánků.

4. LGBT+ komunita

Leeds je přívětivé a inkluzivní město, které si užije každý. Město každoročně pořádá jeden z nejpřátelštějších LGBT+ pochodů v celém Spojeném království. Leeds Pride se koná každý rok v srpnu a zároveň se jedná o největší LGBT+ oslavu života v Yorkshire.

Ve městě funguje komunitní iniciativa The Angels of Freedom, kterou organizují dobrovolníci, rada města, britská dopravní policií a policie West Yorkshire. Jejich cílem je poskytovat viditelnou podporu LGBT+ komunitě sídlící v městské čtvrti Freedom Quarter.

V Leeds se nachází nespočet kaváren, barů, klubů i restaurací, které pyšně podporují LGBT+ komunitu. K iniciativě se připojují dokonce i knihkupectví, například The Bookish Type, které se specializuje na literaturu napříč spektrem LGBT+.

5. Sport

Leeds má výraznou sportovní tradici. Mezi ty nejznámější patří kriketový klub Yorkshire County Cricket Club, ragbyové kluby Leeds RhinosYorkshire Carnegie a fotbalový klub Leeds United F.C. hrající na stadiónu Elland Road.

Navštívit můžete fotbalový stadión Elland Road s kapacitou 40 000 diváků, Headingley Stadium s kapacitou 22 000 diváků pro ragby a kriket, South Leeds Stadium pro atletiku, fotbal a tenis nebo také 50 metrový plavecký bazén. Dalšími zajímavými sportovními zařízeními jsou Leeds Wall zaměřené na horolezectví, Xscape (krytá hala se zasněženým svahem a ledovou horolezeckou stěnou), plachtařské centrum Yeadon Tarn nebo Garforth Jets Badminton Club.

6. Nákupy

Leeds je rájem nakupujících. Najdete tu desítky obchodů a všechny na dosah. Město nabízí světové značky, butiky, trhy i nezávislé brandy.

Pod ikonickou skleněnou střechou Trinity Leeds se nachází 120 obchodů, barů a restaurací. Jedinečnou atmosféru nabízí Kirkgate Market, kde historicky poprvé podnikal Marks & Spencer. Najdete zde vše od oblečení a květin po sypané čaje a pouliční jídlo.

Milovníci designu si oblíbí nákupní čtvrť Victoria Leeds nebo Harvey Nicholse. Mnoho zajímavých tvůrců se nachází také v ohromujících viktoriánských budovách Corn Exchange nebo Victoria Quarter.