Proč Hastings?

Hastings je příjemné přímořské město na jihovýchodě Anglie. Dost velké na to, abyste se tu nenudili a dost malé na to, abyste si tu užili domáckou atmosféru.

1. Historie

Možná si říkáte „Hastings, Hastings, hmm…kde jsem to jenom slyšel?“. Na hodině dějepisu přece! Slavná bitva u Hastings byla roku 1066 vybojována právě tady. Vilém Dobyvatel tehdy na hlavu porazil saské vojsko a Normané ovládli Anglii. Zřícenina hradu nad městem je jen jednou z připomínek slavné minulosti. Můžete se k ní vyvézt jednou ze dvou lanovek a užít si nádherný výhled.

Historický střed města Hastings Old Town s řadou dřevěných Net Shops stojí za návštěvu vždy. Ale jestli máte čas na své straně, tak svůj pobyt směřujte na první týden v srpnu, kdy se koná Hastings Old Town Week s řadou zajímavých akcí. Nebo na květen – při oslavách 1. máje tu pochodují girlandami z živé zeleně ozdobení lidé (Jack in the Green).

Víte, že když se v Hastings něco koná na Winkle Island, tak se nemusíte chystat na žádnou plavbu? Tenhle „ostrov“ je ostrov nebo spíš ostrůvek dopravní a snadno k němu dojdete po vlastních. Je tak trochu středobodem „starého města“.

2. Přístav

Jestli patříte k těm „vnitrozemcům“, pro které má moře zvláštní kouzlo, tak se vám Hastings určitě bude líbit. Oblázková pláž The Stade je přesně tím místem, kde se můžete procházet za zvuku vlnobití a křiku racků, kde můžete dýchat slaný mořský vzduch a „nasávat“ mořskou atmosféru. The Stade je domovskou pláží největší evropské „plážové“ flotily rybářských loděk. Tedy loděk, které „parkují“ na pláži a z pláže vyrážejí na lov.

A kde jinde ochutnat klasické „fish and chips“ z čerstvých ryb? Možná vás překvapí, že k hranolkům je jako ochucovadlo nabízen i ocet.

3. Podnebí

Chcete studovat v Anglii, ale přece jen byste raději víc slunce než deště? Hastings leží v „nejslunečnější“ části Velké Británie – části pobřeží, která se táhne od ostrova Wight k Hastings. Klima je tu mírné, v létě žádné tropy a zima rozhodně není třeskutá.

Víte, že Hastings spolu s Eastbourne drží britský rekord v délce slunečního svitu? V roce 1911 tu slunce svítilo celých 384 hodin!

4. Zábava a zajímavosti

Jeskyně přímo ve městě? Ano – v Hastings nemusíte za speleologickým zážitkem nikam daleko. Díky své lokalizaci sloužil v minulosti jeskynní komplex St Clement´s Caves jako ledacos – od protileteckého krytu až po tančírnu. Momentálně se tady můžete vrátit zpátky do „pašeráckých“ zlatých časů jeskyně, jen ti pašeráci od 17.-18. století trochu „zvoskovatěli“.

Zajímáte se o námořní katastrofy? Zajděte do „muzea vraků“ Shipwreck Museum. Vystavuje předměty z lodí, které ztroskotaly ve vodách okolo Hastings – a že jich nebylo málo.

Láká vás jachtingwindsurfing nebo veslování? V Hastings si tohle všechno můžete opravdu užít. A jestli nejste citlivky na teplotu vody, tak si i zaplavete.

Běhá vám při pomyšlení na studenou koupel mráz po zádech? Navštivte podmořské Bluereef aquarium - pěkně v suchu a teple tu budete mít mořský svět prakticky na dosah.

Víte, že jedním z nejoblíbenějších obyvatel akvária je Mr Tickles neboli pan Lechtálek? Klidně rozšroubuje sklenici s víkem, aby se dostal k nějaké té laskomině nebo nové hračce. A kdo to je? Představitel největší chobotnice světových moří - chobotnice velké (Enteroctopus dofleini). Tihle „drobečci“ dorůstají až 4-5 metrů.

5. Okolí

Blízké okolí Hastings - to jsou dlouhé pláže a zajímavě členěné skalnaté pobřeží. A také několik typicky anglických městeček a vesnic, které jsou dnes prakticky předměstími Hastings.

Nechte se oslnit bělostí útesů Seven Sisters. V porovnání s nimi jsou bílé útesy doverské tak trochu „ušmudlané“.

Vydejte se na návštěvu přímořského letoviska Brighton a křídových útesů v jeho okolí, město samo nabízí celou řadu zajímavých budov (za všechny jmenujme třeba známý Royal Pavilion) i akcí a festivalů (třeba Blessing of the Fisheries s grilováním makrel nebo Brighton Festival, druhý největší umělecký festival Velké Británie). A kdyby vám bylo těch přímořských měst málo, tak je tu ještě Eastbourne.

Pro případ, že se vám zasteskne po ruchu velkoměsta - Londýn je jen 100 kilometrů daleko či spíše „blízko“.