5 důvodů proč Eastbourne

Eastbourne je klidné přímořské město v jihovýchodní Anglii, kde si každý přijde na své.

1. Eastbourne Pier a jeho historie

Molo dlouhé 300 metrů bylo poprvé postaveno v r. 1872 na chůdách, které byly dole upevněny v patkách na mořském dně. To umožňovalo, aby se celá stavba během nepříznivého počasí pohybovala.

V roce 1888 byl postaven klenutý pavilon se 400 místy. Jen o dva roky později jej nahradilo divadlo a bar pro 1.000 lidí. Divadlo bylo v r. 1970 zničeno požárem a později nahrazeno večerním zábavním místem.

Během druhé světové války byla z mola odstraněna prkna, aby tam mohly být umístěny kulomety, které odrážely přistání nepřátel. V prosinci roku 1942 vyhodila mina molo a blízké hotely do povětří a způsobila tak velké škody.

V roce 2014 na molu opět vypukl požár, který tentokrát zničil arkády a salóny. Všechny budovy byly po té demontovány a byl tak vytvořen otevřený prostor zvaný „Open Deck area“.

V roce 2015 molo koupil místní hoteliér pan Sheikh Abid Gulzar, který jej kompletně zrenovoval, natřel, přidal 20 nových lavic do otevřené části a zorganizoval zábavní program pro návštěvníky.

2. Světový tenis

Ve městě se každoročně v červnu koná tenisový turnaj na travnatých dvorcích Eastbourne International. Turnaj je brán jako předskokan Wimbledonu a potkáte tu věhlasná světová esa.

Turnaj pořádaný v tradičním anglickém stylu určitě stojí za návštěvu.

3. Zábava

Za návštěvu stojí také zábavný park s miniaturní parní železnicí. Byl vytvořený rodinnou Wadeyových v roce 1992 a stavba včetně výsadby 6.000 stromů trvala 12 měsíců.

Dalším lákadlem je Towner Art Gallery. Má elegantní moderní exteriér s nejkrásnější sbírkou obrazů umělce Erica Raviliousa (1903-1942) na světě. Ravilious zachytil ve svém díle charakter a krásu krajiny South Downs.

4. Příroda a zajímavosti

Jedním z nejkrásnějších pokladů jižní Anglie jsou křídové útesy Seven Sisters. Ty si můžete prohlížet zespodu z pobřeží nebo můžete vystoupat až na jejich vrchol a užít si tak nádherné výhledy po okolí.

Výlet můžete zakončit výšlapem na Beachy Head, což je nejvyšší bod útesů, který se tyčí do výšky 162 metrů.

Opravdovým pokladem je pruhovaný majáček, který se skrývá až za horizontem. Je vysoký 43 metrů, je stále funkční a jeho světlo září až do vzdálenosti 42 km.

5. Pláže

Jednou z nejznámějších pláží v Eastbourne je čistá oblázková pláž zvaná Main Parade Beach. Při odlivu najdete i písečná místa. Půvab pláže dokreslují různobarevné domky tzv. „changing houses“.

Podél Eastbourne se táhne dlouhá promenáda kolem moře. Budete-li se cítit na procházce unaveni, můžete na kterémkoliv místě sejít k oblázkové pláži, na které si můžete odpočinout.