12 důvodů proč v Dusseldorfu

Chcete vylepšit svou němčinu? Uvažujete o studiu němčiny přímo v Německu? Vyberte si Dusseldorf – elegantní město na řece Rýn.

1. Staré město

V uličkách Starého města Altstadt se vám určitě bude líbit. Žije to tu ve dne i v noci.

Altstadt nabízí i řadu zajímavých historických budov. Třeba Rathaus na náměstí Marktplatz s pomníkem kurfiřta Jana Wellema, Basiliku sv. Lamberta s kuriózně pokřivenou věží nebo Zámeckou věž Schlossturm, která hostí Muzeum lodní dopravy SchifffahrtMuseum.

Víte, že Staré město je „nejdelším výčepním pultem světa”? Přezdívka vystihuje skutečnost, že tu na ploše půl km² najdete víc než 260 hospůdek, barů, klubů a pivnic.

2. Pivo

Dusseldorfský Atl má ve světě milovníků piva zvuk. A oprávněně, je prostě originální. Můžete ochutnat jak klasiku, tak řadu různých sezónních speciálů, které produkují místní pivovary. Mezi nejznámější patří UerigeIm FüchschenSchumacher.

Za všechny pivnice jmenujeme pivnici Uerige. Určitě uspokojí každého milovníka piva, zejména toho hořkého. Nabídka je veliká a kromě altu zahrnuje i pšeničné pivo nebo speciální limonádu. Největší raritou je Sticke Alt - „tajné“ pivo, které je čepováno jen dvakrát ročně (3. úterý v lednu a 3. úterý v říjnu), má vyšší obsah alkoholu a recept je pochopitelně tajný.

Víte, že název Atlbier lze odvodit nejen od německého „alt“ – starý, ale i od latinského „altus“ – nahoře? Jde totiž o pivo svrchně kvašené.

3. Kultura

Málokteré město si na kultuře zakládá tak jako Dusseldorf. Možná tomu nebudete věřit, ale politik, který nemá ve svém programu důkladnou podporu kultuře, se na radnici prostě nedostane. Šíře kulturní nabídky tomu odpovídá, vždyť jen muzeí má Dusseldorf 26 a galerií víc než 100.

Za všechna kulturní lákadla uvedeme alespoň Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen s výstavními prostory K20 a K21, Museum Kunstpalast, muzeum keramiky Hetjens Museum a KIT - neobvyklý výstavní prostor v tunelu.

Plánujete svá studia v Dusseldorfu často prokládat kulturními zážitky? Pořiďte si Art:card. Není nejlevnější, ale určitě se vyplatí.

Víte, že Kunstakademie na konci každého zimního semestru otvírá své brány všem? Během pěti dnů otevřených dveří můžete vidět práce více než pětistovky studentů.

4. Architektura

Dusseldorf má několik zajímavých historických budov, pěkné kostely, osm mostů dotvářejících tvář města… A také vůbec nejstarší německý „hochhaus“ – mrakodrap Wilhelm-Marx-Haus byl dokončen roku 1924 a měří 57 m.

Hlavní chloubou Dusseldorfu je ale bezesporu nápaditá moderní architektura. Na atraktivní budovy narazíte na mnoha místech, ale největší koncentraci nabízí přístavní čtvrť MedienHafen. Udělejte si čas – stojí to za to!

Víte, že stříbřitá budova Nové celnice Neuer Zollhof je dílem autora Tančícího domu? Komplex tří budov podle návrhu amerického architekta Franka Gehryho byl dokončen v roce 1998.

5. Königsallee

Bulvár Königsallee, pro místní prostě , je výstavní skříní Dusseldorfu. Tady můžete popustit uzdu nakupování, tedy pokud máte patřičně „naditou“ peněženku či platební kartu. Prostě jeden luxusní butik za druhým.

Kö ale stojí za procházku, i když nakupovat neplánujete. Je opravdu hezká a nabízí stín kaštanů a klid vody ve vodním kanálu, který protíná její střed.

Víte, že 31 metrů široký vodní kanál napájí voda říčky Düssel? Právě na tomto přítoku Rýna Dusseldorf původně vznikl.

6. Parky

Toužíte po osvěžující zeleni? Navštivte některý z mnoha dusseldorfských parků. Třeba Lantz’scher Park v anglickém stylu nebo Hofgarten, který je označován za „zelené plíce“ Dusseldorfu a který je nejstarším veřejným parkem města. Jiným „nej“ se chlubí Südpark - je se svými 70 hektary největší.

Jedním z nejkrásnějších parků je Severní park Nordpark. Navíc se tu v Aquazoo můžete ponořit do akvarijního světa.

Jste „botanicky“ zaměření? Pak si nenechte ujít botanickou zahradu při Univerzitě Heinricha Heineho.

Víte, že nádherný park patří i k zámku Benrath? Půvabný zámek navíc nabízí tři muzea. Jedno z nich - Museum für Europäische Gartenkunst - je věnováno evropskému zahradnímu umění.

7. Rýn

Řeka Rýn dává Dusseldorfu tu správnou atmosféru. Užijte si ji na výletní lodi nebo při procházce po břehu - Rýnská promenáda, spojující Altstadt a MedienHafen, patří k nejoblíbenějším místům obyvatel i návštěvníků. Mimochodem, promenáda vznikla zanořením rušné dopravní tepny do tunelu, prostě vám tu pod nohami nepozorovaně sviští auta.

Na jižním konci promenády nezapomeňte navštívit nejvyšší budovu Dusseldorfu – telekomunikační věž Rheinturm. Vyhlídka z výšky 172 metrů, kde je i otočná restaurace, stojí za to.

Víte, že Reinturm se chlubí největšími digitálními hodinami světa? Ovšem uvidíte je až po setmění, jsou totiž světelné.

8. Hudba

Dusseldorf je domovem renomované operní scény Opernhaus Düsseldorf, která je součástí Deutsche Oper am Rhein. A také řady různých hudebních klubů a diskoték. Zkuste třeba Stahlwerk - tady v 90. letech začínalo techno a dnes je tu kulturní centrum.

Všehochuť různých hudebních stylů a žánrů nabízejí koncerty pod širým nebem v parku Hofgarten. Začíná se každou neděli v 11,00 od května do září. Vstup volný!

A kdyby vám v široké nabídce chyběla varhanní hudba, tak navštivte kostel Andreaskirche na náměstí Marktplatz. Nedělní bezplatný koncert tu začíná vždy v 15.30.

Víte, že punková skupina Die Toten Hosen nejen že vznikla v Dusseldorfu, ale chce tu být i pohřbena? Opravdu – členové skupiny si již za tímto účelem na Jižním hřbitově pronajali hrobku pro 17 lidí.

9. Móda

Dusseldorf se v království módy směle řadí mezi města takového kalibru jako je Paříž nebo Milán. Nejen že tu mají své prodejní butiky známá esa haute couture, ale modní trendy tu také vznikají (a jsou patřičně prezentovány).

Několikrát za rok se zde, mimo jiné, konají obchodní veletrhy obuvi a doplňků GDS (global destination for shoes&accesories) a módní přehlídky organizované společností Igedo.

Víte, že v Dusseldorfu sídlí několik škol designu? Dvě nejznámější jsou Akademie Mode&Design a Mode Design College.

10. Radschläger

Symbolem Dusseldorfu je Radschläger - figurka chlapce metajícího hvězdu. Jak se jím vlastně stal není jisté, verzí je několik. Nejznámější je ta o metání hvězd na oslavu vítězné bitvy u Worringenu roku 1288 – Dusseldorf totiž díky ní získal městská práva.

Ať už je původ Radschlägera jakýkoli, jedno je jisté – v Dusseldorfu ho uvidíte mnohokrát. Třeba jako klepadlo na dveřích Basiliky sv. Lamberta, jednu z více než 100 soch z projektu Radschläger-Kunst, na poklopech městské kanalizace nebo u několika městských fontán.

Nejznámější fontánu Radschlägerbrunnen na náměstí Burgplatz zdobí nápis „Radschläger wolle mer blieve, wie jeck et de Minschen och drieve“. 

Víte, že v Dusseldorfu se každoročně koná závod v metání hvězd? Účastní se chlapci i dívky.

11. Kaiserswerth

Tahle část Dusseldorfu – jedna z vůbec nejstarších – určitě stojí za návštěvu. Kromě relaxované atmosféry, románské basiliky St. Suitbertus a zajímavých barokních domů ze 17. a 18. století nabízí i ruiny hradu Kaiserpfalz.

Kaiserpfalz nechal vybudovat císař Fridrich I. Barbarossa v letech 1174-84. Rozhodl se, že právě tady bude vybírat mýtné za přechod řeky Rýna. A pojal to grandiózně. Dodnes tu stojí hradní stěny až 4,5 m široké. Dokonce nechal zasypat jedno rameno Rýna a z ostrova, kterým Kaiserswerth původně byl, vytvořil součást německého břehu.

Víte, že své sídlo měl Barbarossa (neboli Rudovous) i v Čechách? Chebský hrad byl za dob Barbarossy významnou císařskou falcí, kde panovník relativně často pobýval.

12. Dotek Japonska

Zdá se vám Japonsko vzdálené? V Dusseldorfu žije jedna z největších japonských komunit Evropy. Japonskou čtvrť s japonskými obchůdky a restauracemi najdete okolo Immermannstraße a Ostraße. Vyzkoušejte třeba pravé japonské nudle.

Dotkněte se japonské kultury při návštěvě japonského kulturního centra EKO-Haus der Japanischen Kultur. V nádherných japonských zahradách tu stojí budhistický chrám, mimochodem jediný japonský budhistický chrám v Evropě, a tradiční japonský dům s čajovnou.

Kdyby vám náhodou studium němčiny nestačilo, tak si vyberte některý z místních kurzů. Uvedou vás do tajů japonské malby štětcem, kaligrafie, ikebany, instrumentální hudby, tance nebo kuchyně.