7 důvodů proč právě v Bournemouth

Přímořské letovisko Bournemouth má prázdninovou atmosféru, ale studuje se tu výborně. Najděte si svůj důvod, proč si vybrat ke studiu právě tohle anglické město…

1. Pláže

Ze školy na pláž? Proč ne. Písečné pláže tu měří 11 kilometrů!

2. Architektura

V Bournemouth najdete nádherné příklady viktoriánské a edwardiánské architektury, například kostely St Clement’s a St Stephen’s. Asi nejznámější je neogotický St. Peter´s Church. Nejen kvůli věži tyčící se do výše 62 metrů, ale i kvůli náhrobku Mary Shelley, autorky Frankensteina. Pavilion Theatre je zase zajímavou ukázkou stylu art deco.

Ne každá nová budova se povede a v Bournemouth se nebojí přiznat chybu. Ambiciózní Waterfront complex byl dokončen v roce 1998, ale neoblíbená budova blokovala výhled na záliv jen do roku 2013, kdy byla stržena.

3. Sport

Na plážích je spousta sportovních příležitostí – beach volejbal, beach fotbal, beach tenis… Můžete tu surfovat nebo vyzkoušet bodyboarding, vyrazit na jachtu nebo zkusit zkrotit kajak.

U mola Boscombe Pier najdete výborně vybavený Costal Activity Park s řadou bezplatných možností jak si zasportovat včetně stolního tenisu, swing ballu nebo boulderingu. Umělé boulderingové útvary jsou tvarovány podle známých skalních útvarů v okolí. Natrénujte tu chůzi po napjatém laně (slacklining) – umění držet balanc se do života může hodit!

Až uslyšíte v hovoru spolužáků o „gym buddies“, tak nejde o parťáky z posilovny, ale o posilovací stroje umístěné na pláži pod širým nebem v rámci volně přístupného gym trail. Můžete se s nimi také spřátelit!

4. Kultura

Bournemouth nabízí široké kulturní vyžití – divadelní a baletní představení, koncerty, výstavy… Sledujte program Pavilion Theatre a BIC (Bournemouth International Centre).

Na taneční umění se zaměřuje Pavilion Dance South West, můžete tu navštívit různá představení nebo tancovat sami. V nabídce je řada různých kurzů i tanečních stylů pro zájemce různého věku i schopností.

Russell-Cotes Art Gallery&Museum stojí za návštěvu nejen kvůli samotným exponátům, ale i kvůli krásné vyhlídce – budova stojí na vrcholku útesu.

Jednou z největších kulturních událostí je festival Bournemouth Arts by the Sea, který se koná na přelomu září a října a kterého se účastní jak zahraniční tak místní umělci.

5. Jurské pobřeží

Jurassic Coast je něco přes 150 kilometrů dlouhé pobřeží s úžasnými útesy, které bylo v roce 2001 zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO. Geologicky mapuje celé období druhohor. Nejznámějším skalním útvarem je vápencový přírodní oblouk Durdle Door poblíž jeskyně Lulworth Cove. Najdete tu také nejvyšší bod celého východního pobřeží Británie Golden Cap (191 metrů nad mořem).

Jurský park se sice v oblasti Jurského pobřeží netočil, ale dinosauři tu žili. Právě tady objevila Mary Anningová (1799–1847) první kompletní kostru Ichthyosaura a první kostru Plesiosaura. Život sběratelky fosílií nebyl jednoduchý. Při hledání kostí odhalených při sesuvech půdy docela riskovala – při jednom sesuvu zahynul její pes a málem přišla o život i ona sama.

6. Výlety

Zajímá vás historie? Vydejte se do Salisbury - v nádherné katedrále s vůbec nejvyšší věží v celé Británii najdete jednu ze čtyř dochovaných kopií (prý tu nejzachovalejší) Velké listiny práv a svobod Magna Charta. Jen 13 km severně od Salisbury leží mysteriózní Stonehenge.

Vřesoviště, volné pastviny a lesy – tahle krajina už je v Anglii vzácná. Navštivte New Forest - jednu z největších takových zachovaných oblastí, která se relativně nedávno stala národním parkem. Pěšky, na kole, na koni… Kromě divokých zvířat potkáte i volně se potulující poníky.

Po pevné zemi na ostrov? Vydejte se na Isle of Purbeck. Název totiž trochu mate, není to ostrov ale poloostrov. Je tu nádherná příroda a na relativně malé ploše vůbec největší počet druhů divokých rostlin v Británii. Nemusíte být znalci abyste si užili koberce kvetoucího divokého česneku. Nejspíš uvidíte orchidej Early Spider Orchid (Tořič pavoukonosný). A určitě uvidíte impozantní ruiny hradu Corfe Castle.

7. A něco navíc

Příjemná atmosféra v Bournemouth - to nejsou jen pláže. Centrum je plné různých obchůdků, barů a restaurací. A noční život tu doslova pulzuje…

Víte, že v roce 2007 bylo Bournemouth vyhlášeno nejšťastnějším místem Velké Británie? Podle rozsáhlé studie bylo totiž celých 82 % dotázaných obyvatel města „šťastných a spokojených se svým životem“ a Bournemouth tak nechalo další místa VB daleko za sebou.

Nepřipojíte se? Alespoň na chvilku…