12 důvodů proč studovat v Augsburgu

Proč si vybrat ke studiu němčiny právě Augsburg? Tohle bavorské město je možná menší než Mnichov nebo Norimberk, ale atraktivitou se jim snadno vyrovná. Posuďte sami…

1. Atmosféra

Augsburg je někdy nazýván „nejsevernějším italským městem“. Čím je unikátní? Třeba vodními kanály v délce 90 km, které přemosťuje téměř 500 mostů. Historickým jádrem s řadou nádherných staveb. Úctou k tradicím. Příjemnou atmosférou… Vždyť i místní univerzita platí za jednu z nejpříjemnějších v celém Německu.

Víte, že Augsburg má oficiálně o jeden svátek víc než všechna ostatní německá města? Jen tady se 8. srpna slaví Augsburský svátek míru a to už od r. 1650! Připomíná Augsburský mír, který r. 1555 ukončil spory mezi katolíky a protestanty.

2. Památky

Historické centrum Augsburgu, s řadou budov dekorativně obrostlých břečťanem či přísavníkem, je s trochou nadsázky jednou velkou památkou :-)

Určitě si nenechte ujít ty nejslavnější „kousky“ – renesanční radnici s věží Perlach na Radničním náměstí, dóm Navštívení Panny Marie a basiliku sv. Oldřicha a Afry.

A ještě tři nádherné kašny – Augustovu, Merkurovu a Herkulovu.

Víte, že věž Perlachturm je vysoká 80 m? Z vyhlídky na jejím vrcholu budete mít město jako na dlani.

3. Fuggerei

Tohle „město ve městě“ je vůbec nejstarším příkladem sociálního bydlení v Evropě. Roku 1521 ho nechal vybudovat obchodník a bankéř Jakob Fugger pro „potřebné“ – tedy chudé obyvatele Augsburgu, kteří se do problémů dostali ne vlastní vinou. Komplex zahrnuje okolo 140 bytů.

Chcete o projektu vědět víc? Navštivte Museum Fuggerei.

Víte, že i dnes je roční nájem jeden rýnský gulden + tři denní modlitby za příznivce a členy rodiny Fuggerů? Mimochodem – v přepočtu je gulden necelé jedno euro.

4. Bavorské pivo

Rozšiřte své pivní znalosti při návštěvě některé ze zahradních pivnic. A dejte si k pivu třeba místní bramborové kuličky nebo preclíky.

Už neplánujete večerní domácí studium? Vyzkoušejte starkbier neboli silné pivo. Ještě vás čeká příprava do školy? Dejte si Russen – míchaný nápoj z pšeničného piva a citrónové limonády.

Je na vás mnichovský Oktoberfest až příliš velký? Navštivte Augsburger Plärrer na přelomu srpna a září.

Víte, že vůbec nejsilnější pivo světa je bavorské? Schorschbock 57 – specialita minipivovaru Schorschbräu - má 57,5 procenta (!!!) a je tedy silnější než whisky nebo vodka.

5. Muzea

Augsburg je město bohaté na muzea. Od historických (Maxmiliánovo muzeum, Švábské muzeum řemesel, Římské muzeum) přes umělecká (Skleněný palác, Schaezlerův palác) po ta věnovaná slavným rodákům (Brechtův dům, Mozartův dům – pozor, řeč je o otci slavného skladatele :-) ).

Jedním z nejmladších je Automobilové muzeum Mazda Classic. Výstavní kousky téhle japonské značky můžete od r. 2017 obdivovat v historické budově tramvajového depa.

Víte, že římský legionářský tábor tu vznikl roku 15 př.n.l.? Městská práva sídlo získalo o pouhé století a půl později (roku 121 n.l.) a je proto jedním z nejstarších německých měst.

6. Bavorské speciality

Bavorské laskominy jsou hlavně pro ty, co jsou „masoví“ nebo mají sladký zoubek.

Pro ty první jsou tu variace na klobásové téma – bílá klobása weisswurst se sladkou bavorskou hořčicí, modrá klobása blaue zipfel, pivní klobása bierwurst nebo rovnou směs klobásek ve formě salátu wurstsalat. A kdyby se vám klobásy přejedly, je tu třeba játrový sýr leberkäse nebo pečené vepřové koleno schweinshaxe.

Ti druzí si osladí život s bavorskými vdolečky, bavorským krémem, dortem prinzregententorte nebo smaženým pečivem auszogne.

Neláká vás ani jedno? Zkuste špecle nebo plněné nudlové taštičky. Jíte rádi jednoduše a nebojíte se objevovat? Zajděte na Stadtmarkt a přímo na trhu si vyberte domácí klobásky, místní sýry nebo čerstvý chléb.

Víte, že Augsburg má i jednu „sladkou“ přezdívku? Místní švestkový koláč zwetschgendatschi neboli datschi je tak oblíbený, že si místní říkají „datschiburgers“ – obyvatelé Datschiburgu.

7. Ledový kanál

Fandíte vodním sportům na divoké vodě? Sledujete český vodní slalom? Pak si určitě nenechte ujít možnost vidět vodní kanál  Augsburg Eiskanal na vlastní oči. Na jeho rychlé vodě byla vybojována nejedna bitva o medaile Světového šampionátu nebo body do Světového poháru.

Mimochodem – procházka kolem kanálu je příjemná a zajímavá, i když se zrovna korytem neřítí hektolitry vody :-)

Víte, že kanál je první umělou „divokou vodou“ nejen Německa, ale celého světa? Byl vybudován pro LOH 1972 v Mnichově a právě zde měl vodní slalom olympijskou premiéru.

8. Zábava

Každý si zábavu představuje jinak, ale Augsburg určitě nezklame ani kulturní nadšence ani milovníky nočního života.

Jste „shopoholic“? Vypravte se na lov do ulic Annastraße nebo Maximilianstraße, do historické čtvrti nebo do nákupního centra City Galerie. Pro ty, co hledají spíš „preiswert“ nebo naopak kuriozity je tu blešák DIVERSES Kreativ&Flohmarkt. A jeden tip na závěr – Feiermeier a jeho neuvěřitelná nabídka karnevalových kostýmů prostě stojí za nakouknutí.

Milujete fotbal? Zažijte Bundesligu „naživo“ při některém ze zápasů místního FC Augsburg.

Víte, že Augsburg je místem zaslíbeným pro milovníky sborového zpěvu? Vždyť tu působí 70 sborů!

9. Muzeum loutek

Vraťte se na chvíli do dětství a nechte se vtáhnout do světa loutkového divadla. První představení „Kocour v botách“ se tu konalo už r. 1948.

V Augsburger Puppenkiste najdete i českého zástupce – mezi desítkami loutkových postaviček nechybí kocour Mikeš :-)

Víte, že během velkých svátků se loutková přestavení konají přímo v ulicích?

10. Šperky

Milujete šperky nebo chcete koupit opravdu originální dárek? V Augsburgu si určitě přijdete na své. Šperkařství tu má dlouhou tradici a i dnes tu nezávislé dílny nabízejí unikátní kousky, které jinde nepořídíte. A jestli na vás ceny třeba v salónu Oro Vivo budou příliš, tak alespoň potěšíte oko :-)

Víte, že nejvíc zlata neuvidíte ve zlatnictví, ale v radničním Zlatém sále? Strop zdobí tolik zlata, že musí být kvůli váze zavěšen na speciální nosné konstrukci.

11. Relaxace

Augsburg je hodně zelené město. Pročistěte si hlavu při procházce některým z mnoha parků, rozsáhlý les Siebentischwald je prakticky za humny.

Šlápněte do pedálů na cyklostezkách podél řeky Wertach nebo Lech, zaplavte si v řece nebo na břehu uspořádejte grilovačku – veřejná místa jsou k dispozici :-)

Navštivte botanickou nebo zoologickou  zahradu…

Víte, že celková plocha městských parků by pojala 1300 fotbalových hřišť?

12. Okolí

Z Augsburgu je to coby kamenem dohodil do přírodního parku Naturpark Augsburg-Westliche Wälder s 1500 km turistických a cyklistických tras. Nature Park House sídlí v opatství Oberschönenfeld, jednom z nejstarších cisterciánských opatství Německa.    

Augsburg je jednou z mnoha zastávek Die Sisi-Straße. Kulturní trasa mapující spletitý život císařovny Sisi vede několika evropskými zeměmi a můžete se po ní dostat třeba až na ostrov Corfu.

Trocha romantiky? Augsburg leží na jedné z nejoblíbenějších německých turistických tras Romantische StraßeRomantická cesta vede z Füssenu do Würzbergu, jednou ze zastávek je i pohádkový zámek Ludvíka II. Neuschwanstein.

Víte, že Neuschwanstein byl předlohou disneyovského zámku Šípkové Růženky?