Reference: Žaneta Krátošková - velbloudi.cz

O čem je cestování?

Poznávat nové lidi a navazovat přátelství…Austrálie nabízí obojí. Žaneta Krátošková o tom ví své. Život jí sepsal netradiční příběh, který by nikdo jen tak nevymyslel.

Žaneta studovala v Austrálii

A jako ostatní se i ona vydala po skončení studia na cesty. Chtěla prozkoumat kontinent, nalézt tu pravou Austrálii, zažít outback…A tak se vydala až do úplného centra země. Tam začala pracovat na velbloudí farmě Camels Australia, která se nacházela pouhých 90 km jižně od Alice Springs. Tedy blízko ikon Austrálie – Uluru, Kata Tjuta, Kings Canyon apod.

Jak jsme se seznámili?

V roce 2005 zašla Žaneta do knihkupectví, kde si prohlížela cestopisnou knihu spoluzakladetale Kukabary Vlasty Tichého: Austrálie – (do)duše kontinentu.

Při listování objevila fotografii, na které poznala své dva kamarády z farmy a velbloudici Goldie. Vlasta je všechny náhodně vyfotil, když se na jedné z jeho mnoha cest po Austrálii na farmu dostal.

Největším překvapením ale bylo, když Žaneta v knize našla i své jméno. Vlasta se od kluků totiž dozvěděl, že na farmě pracovala Češka, která vyhrála velbloudí závody. On si Žanetino jméno napsal a použil jej později v knize :). No řekněte, není to úžasné?

Žaneta nelenila, zvedla mobil a Vlastovi zavolala. Přestavila se prý: „Ahoj, já jsem Žaneta. Ta, o které píšeš ve své knize.“

To bylo ale překvapení!

Hned se s Vlastou domluvili na schůzce, kde se dozvěděl další bombu – Žaneta otevírala nedalo Tábora  (u Chýnova) svoji vlastní velbloudí farmu.

Dnes tam má nejen velbloudy, ale také lamy, hříbata, kozičku Lucinku…

A tak jsme neváhali a na farmu jsme se zajeli podívat. Totiž projížďka na velbloudech je velikým zážitkem, ať už se projíždíte v jižních Čechách nebo v centru Austrálie.

Kukabara je dobrý projekt

Žaneta říká:

„Pavla i Vlasta jsou lidé, na které bych se neváhala obrátit, kdybych se chtěla do Austrálie nebo kamkoliv jinam za studiem znovu podívat. To je můj vzkaz každému, kdo má rád zvířata, přírodu, milé lidi a trochu toho dobrodružství. Vše v jednom!“