5 důvodů, proč studovat na Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy jsou souostroví sedmi sopečných ostrovů: Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, La Gomera a El Hierro. Všechny ostrovy oplývají velkolepou krajinou, přírodními krásami, mikroklimatem a jedinečným terénem.

1. Pláže, počasí, příroda

Podél Atlantského oceánu je 60 kilometrů pláží, z nichž každá má vlastní rysy. Jarní klima po celý rok je obrovským lákadlem pro turisti během jakéhokoliv ročního období. Ostrovy jsou velkým lákadlem také pro vodní sporty, především plachtění, surfování, windsurfing, bodyboard, potápění nebo sportovní rybolov.

Výjimečné podnebí s dlouhými a slunečnými dny a celoroční teplotou mezi 19° C a 25° C je proto ideální podmínkou pro čas strávený na slunečných plážích. Těch se na Kanárech nachází více než 500, a to všech typů a barev, které poskytují nejrůznější možnosti zábavy a oddechu u tyrkysového moře. Za zmínku zajisté stojí pláž Puerto Rico na Gran Canaria, San Juan na Tenerife, Playa de Esquinzo na Fuerteventuře nebo Playa de Las Conchas na Lanzarote.

Za návštěvu rozhodně stojí také přírodní rezervace Dunas de Las Palomos, která se rozkládá na jihu ostrova Gran Canaria a nabízí nádherné pole živých dun, lagun i palmový háj. Další pouštní oblast s dunami se nachází mezi dvěma plážemi v Maspalomas. Na malém výběžku do moře se rozkládá světlý pouštní písek, který postupně přechází v pláže.

Gran Canaria je pro svůj jedinečný rys společenstvím UNESCO označován za „miniaturní kontinent“. Více než 40 % jeho ekosystému je považován za světovou biosféru.

2. Památky a kultura

Gran Canaria byla mostem mezi třemi kontinenty během jednoho z největších dobrodružství v dějinách: objevu Nového světa při plavbě Kryštofa Kolumba. Ostrov tak sloužil jako spojnice mezi Evropou, Amerikou a Afrikou. Historické dědictví sahá až do starověku.

Doporučujeme navštívit lávové jeskyně Cueva de los Verdes, národní park Timanfaya a kaktusovou zahradu na Lanzarote, záhadné pyramidy v Guíamaru, archeologické muzeum Museum of Nature and Archaeology nebo nejvyšší horu Španělska Pico del Teide na Tenerife, přírodní útvar Roque nublo, muzem Casa de Colón s Kolumbovými objevy, katolickou katedrálu Catedral Metropolitana na Santa Ana de Canarias na Gran Canaria nebo národní park Garanoay na La Gomera.

Historie ostrovů se odráží jak v architektuře, tak v tradicích i gastronomii. Díky tomu probíhá během celého roku nespočet kulturních událostí. Například na Tenerife se můžete při oslavách Corpus Christi (Slavnost Božího těla – katolický svátek) projít po ulicích města La Orotava pokrytých pestrobarevnými koberci květin a písku.

3. Dobrodružství a zábava

Na Kanárských ostrovech nuda neexistuje! Milovníci sportu mají nekonečný výběr alternativ, jak zkombinovat svou oblíbenou činnost s bujnou krajinou a úžasnými výhledy na pobřeží. Celoroční klima na ostrově zve všechny k široké škále sportů v přírodním prostředí. Turistické, horolezecké, surfovací nebo cyklistické trasy jsou top aktivitou. Pasátové větry navíc podpoří nadšence pro surfing i windsurfing, zapůjčit si můžete i motorové skútry nebo vodní lyže.

Cyklisté si vychutnají nenáročnou projížďku po dobře udržovaných stezkách. Golfisté zase ocení hřiště rozkládají až k mořskému pobřeží a v hotelech můžete navštívit tenisové kurty, minigolf, fitcentra a relaxační masáže.

Vyzkoušet ale můžete cokoliv, od projížďky na velbloudu až po potápění se žlutou ponorkou v Puerto de Mogán, plavbu do úžasného světa exotických zvířat v různých zoologických zahradách nebo nezapomenutelný den na skluzavkách ve vodním parku. Na Kanárských ostrovech můžete také najít až 26 různých druhů kytovců, jako delfíny, vorvaně nebo plejtváky. Využijte tedy možnosti výletů lodí a pozorování těchto úžasných živočichů.

Turistický ruch je hlavní ekonomickou základnou ostrovů, proto nebudete mít o zábavu nikdy nouzi.  A to ani večer – noční život ve městech i na plážových promenádách je samozřejmostí.

4. Cestování a přístupnost

Na Kanárské ostrovy létá hodně letadel, jedná se o velmi žádanou destinaci turistů ze všech koutů světa. Po jednotlivých ostrovech pak můžete dobře cestovat zapůjčeným autem, autobusem, dokonce i na kole. Mezi ostrovy je pak běžné využívání trajektů.

5. Zážitková gastronomie

Jako v každé jiné destinaci, je i gastronomie důležitou součástí poznávání místní kultury. Na Kanárech si bezpochyby pochutnáte na rybách i dalších chutích moře. Banány, avokádo nebo papája – toto ovoce už nebudete nikdy vnímat stejně. Na kozí sýry nebo palmový med z ostrova La Gomera nikdy nezapomenete a své místo tu má také kvalitní víno, kterému nejvíce prospívá sluneční záření, minimum srážek a sopečná půda. Rozhodně tedy ochutnejte nejznámější odrůdu Malvasia – sladké a tmavé bílé víno, které se pěstuje především na Tenerife a Lanzarote.

Vstup s občanským průkazem či pasem

Jelikož je Španělsko členem Evropské unie, cestování pro české občany není nijak omezeno. Nejsou tedy potřeba žádná víza ani povolení. Ke vstupu na Kanárské ostrovy vám postačí platný občanský průkaz (vydaný po roce 2000) nebo cestovní pas (pro občany mimo Schengenský prostor platný nejméně 3 měsíce po návratu). Každé dítě musí cestovat na vlastní cestovní doklad.

Krátkodobý a dlouhodobý pobyt

Pokud bude váš pobyt na Kanárech kratší jak tři měsíce, nepotřebujete ani vízum, ani povolení.

Ekonomicky neaktivním občanům jako jsou právě studenti, nebo i třeba důchodci, je ve Španělsku dovoleno pobývat i dlouhodobě bez omezení. Ostatní občané ČR, kteří by v zemi chtěli pracovat, si musí v rámci dvouletého přechodného období zažádat o pracovní povolení a pracovní vízum na Velvyslanectví Španělska v Praze. Při delších cestách se žádost o povolení k pobytu doporučuje podnikatelům, studentům a osobám, které mají v zemi právo trvalého pobytu, a to žádankou na španělské cizinecké policii.

Čas na Kanárských ostrovech

Na Kanárských ostrovech platí západoevropský čas. Časový rozdíl je jedna hodina. Hodinky si po příjezdu nezapomeňte o jednu hodinu posunout zpět, abyste měli aktuální místní čas.

Zásuvky

Ačkoli je na ostrovech standardní napětí v síti 220 voltů, není tomu tak všude. Ve starších budovách se však můžete setkat s napětím 125 voltů. Zásuvky jsou dvoukolíkové, doporučujeme proto přivést si s sebou adaptér.

Řidičský průkaz

Protože jsou Kanárské ostrovy v Evropské unii, bude vám stačit klasický řidičský průkaz vydaný v České republice. K půjčení ani řízení auta na Kanárech není potřeba žádného mezinárodního řidičáku.

V nouzi volejte „112“

Číslo tísňové linky, která zahrnuje zdravotnickou službu, policii, hasiče a další pohotovostní služby, je 112. Volat lze bez předvolby, bez kreditu a operátoři rozumí anglicky a většinou i německy.

  • Číslo na Národní policii: 091
  • Záchranná služba: 092
  • Občanská garda: 062
  • Mezinárodní tel. kód Španělska je 34.

Jelikož patří Kanárské ostrovy pod Španělsko, velvyslanectví sídlí v Madridu. Na Kanárských ostrovech sídlí pouze honorární konzulát, a navíc jen na ostrově Tenerife. Úřední hodiny úřadu jsou pouze ve středu od 9:30 do 13:30, je tedy nutné si předem sjednat schůzku.